build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Обнова на Офицерскиот дом

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 05-Nov-2013 at 20:01
Таа интервенција на дрвата за кејот повеќе има смисла за панорамското тркало и мостот отколку за хотелот.
Инаку вцера поминував од таму, заграден е и последниот квадрат од плостадот ( лево од камен мостот до жардениерата) и направен е импорвизиран дрвен пешачки мост.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 06-Nov-2013 at 00:58
Originally posted by Baze

Таа интервенција на дрвата за кејот повеќе има смисла за панорамското тркало и мостот отколку за хотелот.
Инаку вцера поминував од таму, заграден е и последниот квадрат од плостадот ( лево од камен мостот до жардениерата) и направен е импорвизиран дрвен пешачки мост.
до кога бе со вакви идиотизми?... го трпевме 500 години глупото градилиште на сегашен Т-мобиле и неправедната узурпација на кејот, а сега кејот е окупиран од другата страна Ohno
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13334
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 26-Dec-2013 at 15:04
Бидејќи проектов веќе има и официјален назив, мислам дека нишкава треба да се преименува, а стариот назив на нишката да се стави во заграда за да не се збунуваат некои од членовите на форумов.

За жал, иако сум модератор, немам можност самиот да ја преименувам. Ќе мора да се вмешаат од „повисоките инстанци“.

Edited by Џоле - 26-Dec-2013 at 19:10
За сè има вторпат
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 26-Dec-2013 at 18:42
Едит.

Edited by Еден Дечко - 10-Apr-2014 at 14:18
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 26-Dec-2013 at 20:06
Originally posted by Џоле

Бидејќи проектов веќе има и официјален назив, мислам дека нишкава треба да се преименува, а стариот назив на нишката да се стави во заграда за да не се збунуваат некои од членовите на форумов.

За жал, иако сум модератор, немам можност самиот да ја преименувам. Ќе мора да се вмешаат од „повисоките инстанци“.
 
Мислам дека на овој пост #201 местото му е во темата Обнова на Офицерскиот дом, бидејќи конкретно станува збор за објектот 5.1.1 со класи на намена Б5 и В4, додека парцелата 5.1 за хотелот на плоштад Македонија, за која е наменета оваа тема, е само со класа на намена Б, а на информативната табла убаво пишува дека станува збор за објект со класи Б5 и В4.


Edited by Dexter26 - 26-Dec-2013 at 20:09
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 30-Dec-2013 at 15:49
Spored renderot, ima dosta promeni vo sporedba so stariot Oficerski Dom.

Ne velam dobro ili loso, samo konstatacija.
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 30-Dec-2013 at 15:52


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:00
Back to Top
marko.kostoff View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-Oct-2013
Online Status: Offline
Posts: 104
  Quote marko.kostoff Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 30-Dec-2013 at 15:52


Edited by marko.kostoff - 29-Jan-2014 at 20:00
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 30-Dec-2013 at 23:37
уште еден непотребно модификуван објект кој за жал ни се провлкува како реконструкција
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 31-Dec-2013 at 00:14
За жал поради намената на објектот, како кога двајца браќа ќе делат куќа па се калемат скали, така и на овој му бутнале скали од кај плоштадот.

Според сликите се гледа дека кај стариот Официрски арките од кај плоштадот на полукружниот дел биле отворени, а тука според рендерот се застаклени, се разбира, да се искористи што поголем простор или кога се пазарат за квадрати бла бла...штета...многу е поубаво вака, aaa, и тие покрај Вардар се застаклени според рендеротКога ќе погледнам подобро објектов си нема врска со претходниот стариот на кој се повикуваат


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 31-Dec-2013 at 00:51
освен основната геометрија, нема апсолутно никаква врска меѓу нивните екстериери
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 31-Dec-2013 at 01:04
Едит.

Edited by Еден Дечко - 10-Apr-2014 at 14:18
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 31-Dec-2013 at 01:15
Originally posted by Еден Дечко

Не ја заборавајте ни стаклената купола, за која сметам дека баш во овој објект не се вклопува на никаков начин, објектот и онака имаше одличен дизајн навистина незнам која беше потребата од таа стаклена купола и останативе "минорни" модификации.
не се гледа од визуелизацијава, дали идејата за купола е задржана или не, затоа што е доста стара таа идеја и припаѓа на рендер поинаков од овој... се надевам дека се откажале барем од нејзе, ако ништо друго
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 744
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 31-Dec-2013 at 01:23
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 31-Dec-2013 at 01:55
И погломазен ми делува објејтот, барем повисок. Ах тие смотани скали пред на плоштад...
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 31-Dec-2013 at 18:00
Едит.

Edited by Еден Дечко - 10-Apr-2014 at 14:19
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 31-Dec-2013 at 18:27
искомбинирав со една друга слика од првите страни

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 31-Dec-2013 at 18:31
Значи куполата е жртвувана во замена за идиотски скали и поголем број на катови, со што овој објект само дополнително ќе изгуби од било каква поврзаност со оригиналниот објект кој постоел на истата локација.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 31-Dec-2013 at 18:38
objektov ke ima slicnost so oficerskiot kolku t-home sto ima so narodna banka
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 31-Dec-2013 at 19:05
Previous
 
Потпис !!!
 
Вистинска трагедија.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 910111213 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.211 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.