build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Обнова на Офицерскиот дом
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Обнова на Офицерскиот дом

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23242526>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1112
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #481 Posted: 11-Jun-2023 at 17:35


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #482 Posted: 24-Jun-2023 at 08:50





Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #483 Posted: 30-Jul-2023 at 10:35
И што се одлучи, тука ќе биде сместен Град Скопје?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19705
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #484 Posted: 23-Aug-2023 at 10:41
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15044
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #485 Posted: 08-Sep-2023 at 17:57


За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #486 Posted: 22-Oct-2023 at 02:23
Една не баш одлична слика од инстаграм. Најгориот кат Ова ќе ќе биде јака торта Може некој од Скопје да даде UPdate?


Edited by my Macedonia - 22-Oct-2023 at 02:24
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15044
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #487 Posted: 20-Nov-2023 at 11:42
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15044
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #488 Posted: 17-Dec-2023 at 21:38
Најтазе фотка (од 9 декември)



https://flickr.com/photos/michael40001/53394092244/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15044
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #489 Posted: 19-Jan-2024 at 17:39
Почнале да ја поставуваат фасадата, се чини ќе биде целосно бела боја:







За сè има вторпат
Back to Top
Милковски View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 07-Oct-2022
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote Милковски Quote  Post ReplyReply #490 Posted: 14-Feb-2024 at 22:00





Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15044
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #491 Posted: 14-Feb-2024 at 22:13


Изгледа во ист ден сме фоткале



За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15044
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #492 Posted: 06-Mar-2024 at 18:11


За сè има вторпат
Back to Top
Dinger Carlos View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Mar-2024
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Dinger Carlos Quote  Post ReplyReply #493 Posted: 06-Mar-2024 at 21:26
Сума сумарум, топ ќе испадне плоштадот кога ќе се заврши Офицерски дом и но хотелот до него. Веќе петнает години не сум бил во Скопје, живеам во Линц и морам да признам Скопје ми излгеда многу посимпатично отколку кога го напупштив. Ми се допаѓаат овие помалку еклектични стилови кое му даваат еден поинаков дух и фил на градот на солидарноста. Заедно со новите згради кај Ново Маало као и ГТЦ, ќе има едно интресно шаренило од стилови од двете страни на кејот. Кудос!
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 567
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #494 Posted: 06-Mar-2024 at 23:29
Originally posted by Dinger Carlos

Сума сумарум, топ ќе испадне плоштадот кога ќе се заврши Офицерски дом и но хотелот до него. Веќе петнает години не сум бил во Скопје, живеам во Линц и морам да признам Скопје ми излгеда многу посимпатично отколку кога го напупштив. Ми се допаѓаат овие помалку еклектични стилови кое му даваат еден поинаков дух и фил на градот на солидарноста. Заедно со новите згради кај Ново Маало као и ГТЦ, ќе има едно интресно шаренило од стилови од двете страни на кејот. Кудос!
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 567
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #495 Posted: 06-Mar-2024 at 23:31
Originally posted by FT

Originally posted by Dinger Carlos

Сума сумарум, топ ќе испадне плоштадот кога ќе се заврши Офицерски дом и но хотелот до него. Веќе петнает години не сум бил во Скопје, живеам во Линц и морам да признам Скопје ми излгеда многу посимпатично отколку кога го напупштив. Ми се допаѓаат овие помалку еклектични стилови кое му даваат еден поинаков дух и фил на градот на солидарноста. Заедно со новите згради кај Ново Маало као и ГТЦ, ќе има едно интресно шаренило од стилови од двете страни на кејот. Кудос!


Дојди да ја видиш околината на објектите и хаосот и ѓубрето и се, веднаш ќе посакаш да избегаш за Линц
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 349
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #496 Posted: 07-Mar-2024 at 07:51
Originally posted by Dinger Carlos

Сума сумарум, топ ќе испадне плоштадот кога ќе се заврши Офицерски дом и но хотелот до него. Веќе петнает години не сум бил во Скопје, живеам во Линц и морам да признам Скопје ми излгеда многу посимпатично отколку кога го напупштив. Ми се допаѓаат овие помалку еклектични стилови кое му даваат еден поинаков дух и фил на градот на солидарноста. Заедно со новите згради кај Ново Маало као и ГТЦ, ќе има едно интресно шаренило од стилови од двете страни на кејот. Кудос!

Да не ме сфатиш погрешно ама класика коментар на човек што веќе не живее овде,нити пак ќе живее овде во иднина
Новите згради кај Ново Маало се ѓубре,една има шо личит на нешто(та белата) и таја кизни како му се згрешила попристојна да ја напрат,ГТЦ не беше за гледање ни пред 15 години,сега е целосно пропаднат,ни барок ни свети барок не го спасва појќе,директ рушење.
Плоштадо дур се средит овде чоек не ќе останит,ЕВН,Пелагонија зградите ко од метеор да се акнати стојат,пијандурскио шлајм за популизам напрај бавча среде плоштадо со гробница на среде од ѕереза за ко ќе се смнит власта и ко ќе почни да си гради тој шо си го откупил земјиштето да почнат да се трескат од земи одма во стил етееее последното зеленило ни го украдојааа
Најважно не е само плоштадо,а тек градо кога ќе се средит ? Линц сигурно не е само плоштадо среден
Не знам шо сакаш да кажиш со то шаренило ама никако не можи да биди комплимент за еден главен град на некоја држава,па макар била и оваја. Скопје немат стил,немат правец,нема нешто да се држит до то па макар било брутализам,чкарт барок,ова она,било шо,немат ред,немат ВАЈБ шо би рекле помладите генерации.
Back to Top
Dinger Carlos View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Mar-2024
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Dinger Carlos Quote  Post ReplyReply #497 Posted: 07-Mar-2024 at 08:43
Не знам, мене тој контраст многу ми се допаѓа. Ми се допаѓа и ГТЦ а и новиве згради карши него, моќеби се прееклетични но мислам дека тој сикретичен стил навистина одговара на нивната првична намена. Сега моќеби стандариде биле понисики при градењето, но сепак ресултато е далеку од лош. Штета ќе биде да се оставан на забота на времто и ГТЦ и Музеите. Ќе се среди и Скопје, сигурен сум, си ја оставув малдоста во градот. Сега, не можеме да споредуваме Австрија со Република Северна Македонија, но сепак во Скопје има добра динамика и контраст, знаејќи дека земјата била пола век под чизмата на комунистичка диктаура.
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 349
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #498 Posted: 07-Mar-2024 at 10:15
Не знам мене не ми личит на контраст,мене појќе на циркуз и на народец шо не знај на кај тера ми личит,то во комбинација со мизерни архитектчиња,мизерни градежни компании и мизерна самопрогласена "фела".

Ама ок јасно ми е,твојте наочари за сонце и мојте не се исти,се знај дека му е лабавко на сите шо се спасиле од овде па од средена земја што не била 50години + секогашност и иднина под комунистичка диктатура да велат па добро е бе,онака интересничко,хехе нова фарбаница,нова комуњарица,ново ѕидче...јакичко

Тоа е македонското,не е доволно мене да ми е подобро,туку да продолжат тие гревови што се во бруталистички лајна до гуша да продолжат да живеат во бруталистички лајна
Back to Top
Dinger Carlos View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Mar-2024
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote Dinger Carlos Quote  Post ReplyReply #499 Posted: 07-Mar-2024 at 19:29
Originally posted by FT

Originally posted by FT

Originally posted by Dinger Carlos

Сума сумарум, топ ќе испадне плоштадот кога ќе се заврши Офицерски дом и но хотелот до него. Веќе петнает години не сум бил во Скопје, живеам во Линц и морам да признам Скопје ми излгеда многу посимпатично отколку кога го напупштив. Ми се допаѓаат овие помалку еклектични стилови кое му даваат еден поинаков дух и фил на градот на солидарноста. Заедно со новите згради кај Ново Маало као и ГТЦ, ќе има едно интресно шаренило од стилови од двете страни на кејот. Кудос!


Дојди да ја видиш околината на објектите и хаосот и ѓубрето и се, веднаш ќе посакаш да избегаш за Линц



Добро тоа е ефемерно и се средува само во една недела. Сепак јас не се сеќавам на Скопје како на среден и чист град. И во наше време имаше многу ѓубре и калови. Проблем беше доселувањето на луѓе од внатрешноста и порурални средини посебно во Градски Ѕид и Капиштец, генерално во Општина Центар. Убаво памтам како дете во седумдестите, луѓе чуваа кокошки на тереса и додиток во гаражите под плочик. Си треба време луѓето ќе се исшлифаат, дрвјата ќе пораснат и Скопје ќе се среди. Мораме да ги прифатиме промените, ништо од пизма. Мора да си го чуваме градот. Стара чаршија, Офицерски, МНТ и МОБ се се тоа обележја на градот, така е секаде.

Радо би купил стан во Скопје за внуците да си доаѓаат во татковината. Како одат цените на овие тука над Водњаска што имаат убав поглед на цело Скопје?
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 567
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #500 Posted: 08-Mar-2024 at 00:25
Originally posted by Dinger Carlos



Добро тоа е ефемерно и се средува само во една недела. Сепак јас не се сеќавам на Скопје како на среден и чист град. И во наше време имаше многу ѓубре и калови. Проблем беше доселувањето на луѓе од внатрешноста и порурални средини посебно во Градски Ѕид и Капиштец, генерално во Општина Центар. Убаво памтам како дете во седумдестите, луѓе чуваа кокошки на тереса и додиток во гаражите под плочик. Си треба време луѓето ќе се исшлифаат, дрвјата ќе пораснат и Скопје ќе се среди. Мораме да ги прифатиме промените, ништо од пизма. Мора да си го чуваме градот. Стара чаршија, Офицерски, МНТ и МОБ се се тоа обележја на градот, така е секаде.

Радо би купил стан во Скопје за внуците да си доаѓаат во татковината. Како одат цените на овие тука над Водњаска што имаат убав поглед на цело Скопје?


Не си троши парите џабе, овој град и држава немаат иднина, најискрено ти кажувам.
Внуците може да ти одседат во Мериот ако сакаат да дојдат...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23242526>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.