build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Летниковец на плоштад

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 27-Nov-2010 at 19:22
јас... немам нешто против... ама мислам дека после се... на плостад ќе се прават свадби.... ќе има матично, црква (ако биде, нека не биде... нека просетаат малку до соборна), после летниковец, и хотел со сала за свадби.... немам нешто против... ама да резимирам само....
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 27-Nov-2010 at 19:40

А зошто да не? Озбилно прашувам... мене ми изгледа симпатично. Можеби ќе биде добро место да се засолниш во дождливите денови... или ако навистина  има три чешми (како што спомена некој претходно) да се напиеш вода бидејќи нема чешмичка на плочтадот освен таа кај стоилко...

Dbro lugje ne si svakajte se seriozno. Toa go kazav od pamet - kako nekoja interesna ideja. Shifty
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 27-Nov-2010 at 21:56
moze li da se najde slika od projektov ?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 27-Nov-2010 at 22:40


Префрлив стари постови за летниковецов, види сега на претходната страна, колку што знам тоа е најдобар визуелен приказ, барем засега.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 27-Jan-2011 at 15:02

„Бетон“ ќе гради летниковец на плоштад за 350.000 евра

И летниковецот на плоштад ќе го гради „Бетон“, градежната фирма кој се јавува како изведувач на поголемиот дел градби од „Скопје 2014“. За изградба на ова здание, Општина Центар ќе плати речиси 350.000 евра. Летниковецот, чија изградба во писменото образложение на „Скопје 2014“ е оправдана како потреба од украсен елемент на плоштадот, ќе се работи по идејно решение на фирмата „Мегарон“. Кружниот објект ќе се наоѓа во непосредна близина на поранешниот Офицерскиот дом и хотелот, дел од комплексот Градска куќа.

На парцелата од неодамна веќе се завршени подготвителните работи за организација на градилиштето. Од Општина Центар вчера информираа дека екипи на „Бетон“ наскоро ќе излезат на терен и ќе почнат со изградбата.

„Планирано е летниковецот комплетно да биде готов до средината на оваа година. Тој ќе биде изработен од армирано бетонска конструкција што ќе се обложи со мермер“, дополнија вчера од Центар. (Дс.Т.)


http://utrinski.com.mk/?ItemID=AA549B632DF39D4CBA1E79B69ABE6579
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3664
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 27-Jan-2011 at 15:23
kasha Ohno pa bar mene da mi se obrateja, ke im isporacav daleku poeftina varijanta...
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 27-Jan-2011 at 15:45
uslov da se gradi nesto e da bidi 5 pati preplateno  Roll%20eyes
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 27-Jan-2011 at 15:59
Од каде сега тоа дека СК2014 е проект за полнење џебови на наместени тендери, ти се молам G.I. Joe ти не си патриот, срамотилуци!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 27-Jan-2011 at 19:17
знаеш дека градот ептен ти забегал кога на плоштад ти прават стреа на столбови која чини 350 000 евра, веќе ништо не ме изненадува!
а баш ме интересира колку чинат дрвените летниковци кои ги имаме по парковите Question чисто за споредба
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-Jan-2011 at 09:42
Дали изјавата на Општина Центар е дадена многу одамна, па веста што ја цитира Урбан е тотално застарена, или пак самата општина нема поим што се гради и до кај е тоа што се гради во сопствената територија?

Ова го прашувам, бидејќи летниковецот е во бааги понапредна фаза од изградбата, а не е точно дека "екипи на Бетон наскоро ќе излезат на терен и ќе почнат со изградбата".

Видете сами, од сабајлево:


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Jan-2011 at 09:48
И да додадам, летниковецов завлага во просторот на плоштадот, не ја следи линијата!!!


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 28-Jan-2011 at 11:55
Може и тамо да е линијата од дуп-от, а порано при изведбата на плоштадот да е малку продолжен.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 28-Jan-2011 at 13:21
Во тој случај ќе треба сите клупи да ги искорнат и преместат.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-Jan-2011 at 14:30
Е како да не. Кај имало клупи и корпи во детален урбанистички план некогаш зацртано. Тие се урбана опрема и колку што знам се поставувават со обично одобрение, ако и тоа го има.

А ако мислиш со изградбата на хотелот и Офицерски дом дека такво нешто кје биде потребно, мислам дека грешиш. Па и да биде. Не е нешто многу серизно. Ќе се поместат ако треба.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 01-Feb-2011 at 10:56
Еве неколку слики јас што ги сликав.

Edited by FoSsiL - 01-Feb-2011 at 10:58
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 21-Feb-2011 at 13:34
Letnikovecot e vo finalna faza, neka slika nekoj ako ima vreme
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 23-Feb-2011 at 16:14
poveli macedonia:
od 21.02.2011 (ne sum siguren deka e vo finalna faza...)
 
1.
 
2.
 
3.
 
4.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 23-Feb-2011 at 16:24
Фала ти Cheers
Па сигурно максимум 1 месец и готва е! Не им треба многу.

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 23-Feb-2011 at 16:32
sho ubavo si odgovara so san marko vaka vo pozadina 
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 03-Mar-2011 at 09:06
искрено и не е лошо, поготово на некоја од претходниве слики со перистилот на поштата во позадина. Просторна еклектика со доволно зелен појас помеѓу нив за истите да дишат. Каква нова просторна артикулација ќе побудат и останатите објекти од Скопје 2014 на овој потег, живи били па видели....
.....   .......
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.