build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Летниковец на плоштад

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 20-May-2011 at 19:52
neka ubrzaat malce so letnikovecov da se zavrshi sto pobrzo
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 21-May-2011 at 12:48
ти се игра табла? :-)
http://www.facebook.com/suvenirimakedonija
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 21-May-2011 at 16:16
Originally posted by spaceman091

neka ubrzaat malce so letnikovecov da se zavrshi sto pobrzo


Како што знам до средината на јуни треба да биде готов
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 21-May-2011 at 17:03
Originally posted by Observer

ти се игра табла? :-)


neka stavat u sredina edna vakva masa za shah so dve klupi pa ni central park vo new york nema da ni bide ravenEdited by spaceman091 - 21-May-2011 at 17:04
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 22-May-2011 at 15:20

И еднш годишно да играат најдобрите двајца во светот.
World Letnikovec Tour
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
buildz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote buildz Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 26-May-2011 at 01:44
Originally posted by damjan4o

можеби мермерот ја дига цената? ...во случај целото да го обложат со мермер...btw...Мермерот што се користи за Летниковецот, како и во објектите на проектот "Скопје 2014", е ЕГИПЕТСКИ МЕРМЕР, кој е 3 ПАТИ ПОЕФТИН од прилепскиот мермер СИВЕЦ, што се монтирал и монтира во грандиозни објекти низ светот.

Еве чисто за споредба:
"Значајни градби со прилепски мермер има во Русија, Велика Британија, Франција, Турција, Грција, Италија, Германија, Бугарија, Србија, во Словенија, палатите на Версаче и Коко Шанел во Токио, Јапонија, претседателската палата во Ангола, Кралската резиденција во Саудиска Арабија и претседателската куќа во Египет, мермерни плочи има и во Белата Куќа во САД, резиденцијата на Садам Хусеин во Багдад и др."

Тоа до 1999. А во 1999 рудникот како и Мермерниот комбинат си го продадовме на грците и сега тие прават пари од него.

Понови проекти се:
"Големата Џамија во Абу Даби, Парламентот во Узбекистан, Катедралата на Исус Христос во Москва и др."

- Катедралата на Исус Христос во Москва


- Големата Џамија во Абу Даби


Edited by Cloverstack - 26-May-2011 at 17:31
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 15-Jun-2011 at 11:47
dobro sto bidna sega so letnikovecov? neli trebase do sega gotov da bide...
Back to Top
ObserverMK View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 15-Jun-2011
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ObserverMK Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 15-Jun-2011 at 18:45
Вчера пројдов го работат...изгледа ќе се почека за табла уште некоја недела :-)
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 08-Jul-2011 at 19:52
izgleda uste podolgo vreme ke pocekame
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 18-Jul-2011 at 21:29
офтопик: за џамијана во Абу Даби, мислам на некој светски канал (Дискавери, ББЦ, Експлорер не знам точно) гледав репортажа и се спомна за потеклото на мермерот од Македонија. A за катедралава во Москва - каква торта, вау. Puke
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 25-Jul-2011 at 17:26
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 25-Jul-2011 at 17:28
Ова испадна најгадно. Тоа куполата горе нерамна, а и една боја што ставиле, месо-боја. розева... незнам... толку да се немало осет...

Ако не стават и на куполата мермер, ќе биде заникаде...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 26-Jul-2011 at 12:44
мало е ова и ако ептен почне да смета лесно е за рушење. Парите колку чинело да се направи е друга приказна.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 26-Jul-2011 at 12:51
kako be da smeta na tolkavi zgradurini od strana? bas e slatko i bojata e ubava i kupolata e super izliena edvaj cekam da mavam tabla pod strea i da fakam seir na sve sto proaga niz plostad
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 26-Jul-2011 at 20:08
Pozdrav do site. Go pratam forumot podolgo vreme. Sakam da ja vidite slicnosta na ovoj objekt so toj vo Washington DC. Mozete da go vidite na Google Earth na ovie koordinati
38°53'15.39"N
77° 2'36.34"W
Ako moze nekoj neka stavi sliki ima od clenovi na panoramio.
A na ovaa adresa go ima objektot prikazan vo 360 stepeni

http://www.360cities.net/image/washington-dc-war-memorial?utm_source=google_earth&utm_medium=all_images#792.48,90.00,88.7

P.S. Ova go prakam cisto informativno za tie sto sakaat da vidat kako bi izgledal koga ke bide gotov. Ne sakam da kazam deka e kopija ili pak idejata e zemena od toj vo Washington.

Edited by FCB - 26-Jul-2011 at 20:14
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 26-Jul-2011 at 23:40
FCB, takvi objekti so toj izgled ima nasekade niz cel svet, i pretezno se postaveni vo parkovi, ili na vrv na rid
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 29-Jul-2011 at 15:11
Originally posted by mirakuliks

мало е ова и ако ептен почне да смета лесно е за рушење. Парите колку чинело да се направи е друга приказна.


Уште не направено,да се руши.. Nuts Убави деструктивни мисли имате бе
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 01-Aug-2011 at 23:56
извор:SkyscraperCity од Srdjan Adamovic

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 02-Aug-2011 at 15:26
Originally posted by antiuser

Originally posted by mirakuliks

мало е ова и ако ептен почне да смета лесно е за рушење. Парите колку чинело да се направи е друга приказна.


Уште не направено,да се руши.. Nuts Убави деструктивни мисли имате бе
па кога од него немаме никаква, ни најмала корист и е лупнат на место каде што, да има летниковец, нема никаква логика, мислам дека деструктивните мисли се сосема оправдани Yes
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 02-Aug-2011 at 21:05
Nema bakaren/bronzen krov?
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.