build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Летниковец на плоштад

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 11-Sep-2011 at 21:16
која е поентата на овој објект сеуште не можам да разберам, едноставно купола на столбови без никаква намена, на тотално неадекватно место, тотално беспотребно зафаќајќи простор без никаква причина, а не е ни бесплатен
инаку, ваков објект може да има во некој поголем парк и да биде вклучена и некаква чешма или фонтана и да е чисто или пак вакви слични објекти служат како мини меморијали за одредени личности како центар на внимание на некоја пешачка зона или парк одделена од други урбани влијанија
вака направен е тотално бесмислен, ништо друго... барем да беше симетричен на нешто или пак да беше центар на внимание на некоја целина ако ништо друго, вака само е лупнат по дифолт на страна на плоштадот и си нема врска нити сам како објекти, ниту пак со други објекти околу него

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 11-Sep-2011 at 23:28
Originally posted by zabegan

која е поентата на овој објект сеуште не можам да разберам, едноставно купола на столбови без никаква намена, на тотално неадекватно место, тотално беспотребно зафаќајќи простор без никаква причина, а не е ни бесплатен
инаку, ваков објект може да има во некој поголем парк и да биде вклучена и некаква чешма или фонтана и да е чисто или пак вакви слични објекти служат како мини меморијали за одредени личности како центар на внимание на некоја пешачка зона или парк одделена од други урбани влијанија
вака направен е тотално бесмислен, ништо друго... барем да беше симетричен на нешто или пак да беше центар на внимание на некоја целина ако ништо друго, вака само е лупнат по дифолт на страна на плоштадот и си нема врска нити сам како објекти, ниту пак со други објекти околу него
Изглед апрво треба да ги разбереме илуминатите и масоните ша ќе знаеме каво значење ќе имаат пола објекти изградени на плоштадот Smile
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 11-Sep-2011 at 23:51
втор пат ова го слушам,прв пат беше со црквата на Трифун кај приградска автобуска-св.Богородица,демек прозорите во форма на тријаголници(стварно ги нема на друго место) биле симбол на т.н. масони(лично не верувам во нивната јачина,иако јавно се промовираат дека постојат)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 11-Sep-2011 at 23:58
објектот како прво нема никаква функција, а не па значење, ако бил наменет уште од почеток да биде скулптура, а не летниковец, тогаш зошт таков габарит и таква локација Question
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Stibera View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2010
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote Stibera Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 12-Sep-2011 at 02:39
Originally posted by zabegan

објектот како прво нема никаква функција, а не па значење, ако бил наменет уште од почеток да биде скулптура, а не летниковец, тогаш зошт таков габарит и таква локација QuestionСве има свое значење кај илуминати или масони да шири некава енергија исто како фенг шуи кога го уредуваш домот според негова филозофија.
Back to Top
sluzbenik View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Sep-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sluzbenik Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 12-Sep-2011 at 12:31
ako ne se stavat klupi za sedenje stvarno ne znam sto funkcija ke ima letnikovecov osven dekorstivna, kosta kolku ferari, treba da ima funkcija?
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 12-Sep-2011 at 12:53
isti vakvi letnikovcki gi ima nis mnogu parkovi vo francija,germanija,belgija...
i tie nemaat klupi tuku se koristat kako dekoracija, e sega dali trebase ovoj letnikovec tuka da se izgradi ili vo gradski park toa e drugo prasanje
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 12-Sep-2011 at 13:12
Originally posted by spaceman091

isti vakvi letnikovcki gi ima nis mnogu parkovi vo francija,germanija,belgija...
i tie nemaat klupi tuku se koristat kako dekoracija, e sega dali trebase ovoj letnikovec tuka da se izgradi ili vo gradski park toa e drugo prasanje


Причината зошто тука се направи, е за да биде место за фотографирање при свадби. Новата матична служба, се планира да биде веднаш до летниковецот, во обновениот Офицерски дом.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 12-Sep-2011 at 13:19
Originally posted by krale


Причината зошто тука се направи, е за да биде место за фотографирање при свадби. Новата матична служба, се планира да биде веднаш до летниковецот, во обновениот Офицерски дом.
Епа по овој редослед требаше прво панделките и цвеќињата за украсување да се купеа, па летниковецов, па на крај официрски...

Ни во парк не требаше чудово...фрлени пари за глупости...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 12-Sep-2011 at 13:44
Originally posted by Dave Gahan

Originally posted by krale


Причината зошто тука се направи, е за да биде место за фотографирање при свадби. Новата матична служба, се планира да биде веднаш до летниковецот, во обновениот Офицерски дом.
Епа по овој редослед требаше прво панделките и цвеќињата за украсување да се купеа, па летниковецов, па на крај официрски...

Ни во парк не требаше чудово...фрлени пари за глупости...


A глеј интересна работа, веќе се користи за сликање при свадби, иако матичното не е префрлено.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 12-Sep-2011 at 22:33
Originally posted by spaceman091

isti vakvi letnikovcki gi ima nis mnogu parkovi vo francija,germanija,belgija...
i tie nemaat klupi tuku se koristat kako dekoracija, e sega dali trebase ovoj letnikovec tuka da se izgradi ili vo gradski park toa e drugo prasanje
точно така, низ многу паркови (и тоа прекрасно уредени паркови)
а дали плоштадот е парк, епа не е, ниту пак тревникот пред телеком е парк... токму ова го потенцирам

исто така не знам дали треба воопшто да потенцирам колку е смешна идејата плоштад се утредува според потребите на брачни парови, или за задоволството на некои фотографи
искрено летниковецов не ме изненади бидејќи веќе бев доста изненаден, дури сега кога го гледам вака, ми текнува колку е глупава идејата


Edited by zabegan - 12-Sep-2011 at 22:36
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1127
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 12-Sep-2011 at 22:51
Забеган, не сфаќам зашто се повторуваш нон-стоп. Која е идејата, поентата, па морало во парк да се стави и што уште не. Не е ни место за одмор ова, ниту па има некоја битна функција. Украс е и има скуптура во него, а главната поента му е за сликање. Исто како да бараш поента на фонтаната. А за паркот не се секирај, и таму ќе постават вакви слични објекти, што се надевам нема да чинат колку летниковецов.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 12-Sep-2011 at 23:14
Originally posted by <Fresno>

Забеган, не сфаќам зашто се повторуваш нон-стоп. Која е идејата, поентата, па морало во парк да се стави и што уште не. Не е ни место за одмор ова, ниту па има некоја битна функција. Украс е и има скуптура во него, а главната поента му е за сликање. Исто како да бараш поента на фонтаната. А за паркот не се секирај, и таму ќе постават вакви слични објекти, што се надевам нема да чинат колку летниковецов.
се што ќе се изгради треба да има некаква намена и функција за просторот на која се наоѓа, поради тоа постои урбано планирање
фонтаната има естетска функција а исто така и доста го освежува и натурализира просторот и фонтана можеш да ставиш буквално на секоја поширока пешачка зона, било да е тоа парк или плоштад или некакво плато пред некој објект
летниковците најпрво имаат намена да држат стреа на нешто, дали тоа ќе бидат клупи за починка, или пак скулптура или некаква фонтана или чешма, не е битно, секогаш се наоѓаат во склоп на некоја рекреативна урбана зона и обично се во центар на внимание на одреден дел и скоро никогаш ги нема вака поставено на страната на некој плоштад, во непосредна близина на огромни објекти без ни малку симетрија и без никакво значење за целовкупниот простор, без разлика да ли е естетско или функционално...
и извини, ама фотографијата на некој брачен пар воопшто не е причина да се прави објект на која ќе се потрошат дебели пари и едноставно ќе се лупне во просторот без никакво размислување, како прво, најмал проблем на Плоштад македонија се брачните парови, може слободно да се каже и дека воопшто не се проблем, а можат да се сликаат буквално било каде доколку сметаат дека од тој простор би испаднала добра фотографија (пр. главниот влез на офицерскиот дом Dunno)
затоа и се трудам да разберам која е поентата позади сето ова, бидејќи буквално во секоја нова идеја има низа нелогичности и прашалници, а се бутка како да е некој проект круцијален за развојот на градов и земјава

не знам зошто ни малку не се трудите да забележите дека прво со покриени очи и со прст покажуваат на карта каде да се смести некаква лудост, па дури после се размислува како ќе се состави и се изнаоѓаат намени и оправданија за таквиот објект, мене барем така ми личи бидејќи ова на се ми личи, само на нормално планирање не
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 14-Sep-2011 at 11:37
http://plusinfo.cfd.mk/large_pics/2011/09/14/letnikovec%20.jpg

Наместо место за одмор, како што беше најавено, Летниковецот на плоштад остана без ниедна клупа и во иднина ќе биде место каде младите брачни двојки ќе се сликаат непосредно по регистрацијата во новата матична служба која ќе биде дел од Градската куќа што ќе се гради во негова непосредна близина.


Новата намена на Летниковецот ја објави „Македонија 24“, а од општина Центар пак рекоа дека градбата треба да биде само украс на плоштадот „Македонија“.


Централно во летниковецот поставна е скулптурата со наслов „Вљубени“ чиј автор е Валентина Стефановска. Делото со височина од околу 1 метар е излиено во бронза и на него се претставени машка и женска фигура, облечени во старогрчка гардероба.


Споменикот на Александар Македонски на плоштадот Македонија, Триумфалната порта, споменикот на Филип Втори во Автокоманда, но и комплекот фонтани со носечката скуплтура од Филип Втори кој допрва ќе биде поставен на плоштадот Капрошово востание од левата страна на Камениот мост се исто така во авторство на Стефановска која за сите овие проекти, според опозицијата, заработи неверојатна сума од близу три милиони евра од кои дел нетранспарентно и без јавен оглас.


Летниковецот го изгради „Бетон“, градежната фирма кој се јавува како изведувач на поголемиот дел градби од „Скопје 2014“. За изградбата на ова здание, општина Центар потроши речиси 350.000 евра.

http://www.time.mk/read/c7411ad1c0/6c3ef84f4e/index.html
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 07-Jun-2012 at 00:14
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 07-Jun-2012 at 09:56
a da go ocenime i ova?
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 21-Sep-2012 at 16:31
На плоштадот, околу летниковецот имаше кружно поставен клупи, свртени кон летниковецот. Многу беа слични, речиси идентични со постоечките на плоштад само беа целосно во бела боја. Не знам дали беа фиксни или не, но делуваа фиксно и стабилно, со оглед на големиот број млади луѓе кои седееа на нив.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 21-Sep-2012 at 17:51
Previous Општина Центар организира серија концерти во самиот летниковец за време на викендите. Претпоставувам затоа се поставени и клупите.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 21-Sep-2012 at 18:29
Деновите околу 8 септември имаше концерт на една виолинистка и затоа имаше столчиња, веројатно тоа станало пракса што е според мене мноу убаво , добро е кога објектите „живеат„.Инаку летниковецот колку што забележав е и магнет за туристите а веќе има и неколку музички спота снимано на истата локација.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 08-Oct-2012 at 23:30
Баш вака како летниковецот на сликата, треба да бидат осветлени сите објеки горе-доле, почнувајќи од МНР и Археолошки па се' до портата, фасадите а и летниковецот бидејќи ни тој не е вака осветлен повеќе. Moжеби за нијанса поблага жолтеникава боја, но тука некаде од прилика.

Edited by HugoGoulding - 08-Oct-2012 at 23:33
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.151 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.