build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Летниковец на плоштад

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 09-Oct-2012 at 18:17
definitivno najubavo osvetleniot objekt od sk 2014ta. treba da e primer za drugite
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 09-Oct-2012 at 18:33
како заклучок можам да изведам дека кај скоро сите членови на форумов најмногу им се допаѓа дискретно осветлување со жолтеникаво-бела боја,не нападна,и никако во други бои.

слично како калето само подискретно
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 10-Oct-2012 at 08:48
bas taka. edno vreme i muzejot na vmro bese taka nesto, ama go us*aa dur da trepnes
Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 19-Jan-2013 at 18:58
Летниковец на Плоштад МакедонијаПревземено од МАКЕДОНЦИ
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 19-Jan-2013 at 20:44
Не би требало ли ова да се нарече павиљон како што се нарекува низ цел свет? Оти ова летниковец доста недоквакано ми звучи.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 19-Jan-2013 at 20:53
Originally posted by Andrej_LJ

Не би требало ли ова да се нарече павиљон како што се нарекува низ цел свет? Оти ова летниковец доста недоквакано ми звучи.
според мене лично, повеќе е скулптура, вака како што е составено, вака, со скулптурата на сред, и со густите столбови, не можа да се смести никаква егзибиција внатре, па стои само како украс
сепак, што и да е, не му е местото таму, имавме доволно паркови и пешачки зони каде што можеше да се смести вкусно и прикладно, наместо вака, на ќоше, на плоштад, несиметрично и делумно исфрлено на плочникот на плоштадот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 19-Jan-2013 at 21:11
Originally posted by zabegan


Originally posted by Andrej_LJ

Не би требало ли ова да се нарече павиљон како што се нарекува низ цел свет? Оти ова летниковец доста недоквакано ми звучи.

според мене лично, повеќе е скулптура, вака како што е составено, вака, со скулптурата на сред, и со густите столбови, не можа да се смести никаква егзибиција внатре, па стои само како украссепак, што и да е, не му е местото таму, имавме доволно паркови и пешачки зони каде што можеше да се смести вкусно и прикладно, наместо вака, на ќоше, на плоштад, несиметрично и делумно исфрлено на плочникот на плоштадот


Дефинитивно повеќе наликува на павиљонче одколку на летниковец. Можеби и повеќе поради името забеганиов сака да го смести во парк :-)

Како и да е минатово лето секоја вечер се одржуваа убави културни дешаванки на овој простор.Мене баш ми е складно на плоштадот и просторот и на некој начин го разубавува и заживува.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 19-Jan-2013 at 21:21
е како го разубавува, кога не е дел од ниедна целина, ни просторна, ни естетска, ни функционална, а е нападно и приметливо и паѓа во очи и кога треба и кога не треба

и инаку, која е поентата на павиљонот, ако луѓето што свират, не можат да се сместат во него и да бидат видливи однадвор? всушност, тоа е и поентата на еден павиљон, да служи како еден вид на покриена бина, а не да биде само сценски реквизит за фотографирање


Edited by zabegan - 19-Jan-2013 at 21:21
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 19-Jan-2013 at 21:25
Originally posted by zabegan


е како го разубавува, кога не е дел од ниедна целина, ни просторна, ни естетска, ни функционална, а е нападно и приметливо и паѓа во очи и кога треба и кога не требаи инаку, која е поентата на павиљонот, ако луѓето што свират, не можат да се сместат во него и да бидат видливи однадвор? всушност, тоа е и поентата на еден павиљон, да служи како еден вид на покриена бина, а не да биде само сценски реквизит за фотографирање


De gustibus non est disputandum
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 19-Jan-2013 at 21:29
Originally posted by MartiniMKD

Originally posted by zabegan


е како го разубавува, кога не е дел од ниедна целина, ни просторна, ни естетска, ни функционална, а е нападно и приметливо и паѓа во очи и кога треба и кога не треба
инаку, која е поентата на павиљонот, ако луѓето што свират, не можат да се сместат во него и да бидат видливи однадвор? всушност, тоа е и поентата на еден павиљон, да служи како еден вид на покриена бина, а не да биде само сценски реквизит за фотографирање


De gustibus non est disputandum
не зборам според личен вкус, да зборев според личен вкус, ќе го потенцирав тоа Roll%20eyes
мене може и да ми се допаѓа проект, а да не го поддржувам, и обратно, во зависност од сите аспекти нели? затоа и никогаш не сум го сакал лајк/дислајк влијанието што се прошири по форумов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 14-Apr-2023 at 13:54
Каде исчезнаа заљубените од ротондата на љубовта на плоштад?

На плоштадот „Македонија“, пред десетина години беше изградена ротонда – летниковец, а централно место зазема скулптурата на двајца заљубени.

Но, деновиве скулптурата ја нема. Дали е отстранета поради обновување на урбаните елементи што евидентно е почнато по плоштадот и по улица „Македонија“, од Град Скопје не одговараат. Во МВР пак не е пријавена кражба.

https://nezavisen.mk/kade-ischeznaa-zaljubenite-od-rotondata-na-ljubovta-na-ploshtad/
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.126 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.