build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје после земјотресот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје после земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 27>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје после земјотресот
    Posted: 08-Jan-2021 at 15:30
delcampe
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Dec-2020 at 22:25
Колку е празно во 1973; 78 веќе почнува да заликува на обновен град. Забележлив е драстично помалиот автомобилски сообраќај од Белград и Загреб во тоа време.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13330
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Dec-2020 at 22:14
Уште едно одлично видео од 1978 г. со ретки агли на градов и многу денес познати населби во изградба, како и репортажа од изградбата на езеро Треска (последните неколку минути нема звук во видеото)

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13330
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Dec-2020 at 20:58
Одлични снимки од 1973 година.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13330
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 19-Nov-2020 at 21:05
1967 г., железничкиот надвозник пред Автокоманда

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7439
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 31-Jul-2020 at 19:57

и јас ги следам pakkenikne, мислам дека ги превзема фотографиите од кај нас, бидејќи мноштво од нив веќе ги имаме на форумов, а имаме далеку поточни информации, со оглед на тоа дека на форумов се извадени од директни извори на документации и трудови на градов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8202
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Jul-2020 at 16:12
Населба Лисиче 1964 годинаhttps://twitter.com/pakkenikne
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8202
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Jul-2020 at 16:01
Населба Железара 1964 годинаhttps://twitter.com/pakkenikne
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8202
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Jul-2020 at 16:00
Оваа е Жданец,ги превземам од Твитер профил така да можни се грешки не го препознавам секој дел од градот од тој период така да слободно исправетеhttps://twitter.com/pakkenikne/status/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7439
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 29-Jul-2020 at 15:55
бараките на ридот нели се Жданец?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8202
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 29-Jul-2020 at 15:26
Населба Тафталиџе(кулите) 1965 годинаhttps://twitter.com/pakkenikne
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8202
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Jul-2020 at 15:24
Кисела Вода 1964https://twitter.com/pakkenikne

Edited by stef4o - 29-Jul-2020 at 15:58
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8202
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Jul-2020 at 15:22
Населба Трнодол 1964 годинаод твитер
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13330
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Jul-2020 at 08:41
Конкурсен труд за централното градско подрачје на Скопје - тимот од Загреб (Мишчевиќ-Венцлер, 1965)https://twitter.com/pakkenikne/status/1288023889382199298/photo/1

Edited by Џоле - 29-Jul-2020 at 08:41
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Jul-2020 at 00:45
Плоштадот без мегаломанија
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2375
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 26-Jul-2020 at 23:12
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 20-Jul-2020 at 01:26
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8202
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 19-Jul-2020 at 14:43
Аеродром,1983https://twitter.com/pakkenikne
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8202
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 18-Jul-2020 at 10:24
Драмски театарhttps://twitter.com/pakkenikne
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8202
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 16-Jul-2020 at 15:51
Поликлиника Букурештод твитер
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.