build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје после земјотресот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје после земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 29>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје после земјотресот
    Posted: Yesterday at 11:41
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Aug-2022 at 17:02
Таму некаде ќе да е.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Aug-2022 at 18:20

првата фотка е од кај паркингот кај што е сега турската резиденција на Водно?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Aug-2022 at 16:50
Некаде во периодот 1976-1980https://twitter.com/cvvhrn/status/1561801789065728001
За сè има вторпат
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Jul-2022 at 14:23
Originally posted by user8642

Мапа не е целосно точна. Еве на пример во Кисела Вода има бараки викани "Фински", па никаде не се обележани на мапата.


Isto i vo hrom ima finski baraki a mislam deka I celata naselja privano e so takvi napravena.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-Jul-2022 at 08:46
Во Бутел има неколку улички каде што се зачувани (со мали измени) типските бараки, дарувани по земјотресот. Еве една од нив:


За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-Jul-2022 at 00:03

можда сум грешка, ама "фински" е типот на бараките, не самата донација, може е некоја јусгословенска измислица за општо скандинавски тип на бараки, нешто слично како што постарите нарекуваат продукти по одреден бренд на времето...
инаку тие „фински“ бараки се најквалитетните од сите, или барем така ги зборат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Jul-2022 at 20:31
Мапа не е целосно точна. Еве на пример во Кисела Вода има бараки викани "Фински", па никаде не се обележани на мапата.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Jul-2022 at 17:49
Не знам дали претходно сме го имале ова тука:

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 03-May-2022 at 12:58
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 02-May-2022 at 11:20
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Edited by Staro Skopje - 02-May-2022 at 11:20
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 02-May-2022 at 11:08
Скопје ли е, Арктик ли е


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 21-Apr-2022 at 17:36
Сеизмолошки

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 04-Apr-2022 at 18:21
Олимписко село, 1970 г.https://twitter.com/AleksandarSrb/status/1509964065698942982/photo/1

Edited by Џоле - 04-Apr-2022 at 18:22
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 20-Mar-2022 at 19:31
Скопје Север, некаде во доцни 1980-ти, зиме:

За сè има вторпат
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Mar-2022 at 22:23
Originally posted by Staro Skopje

Кај отиде Скопје после земјотресот?


Леле колку многу дрва Многу од нив можеле да бидат зачувани, дури и со новите згради.
Изгледа поубаво одколку сега после 23 години...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Mar-2022 at 21:56
Edit.
Carpe diem
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Mar-2022 at 19:26
Кај отиде Скопје после земјотресот?

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Oct-2021 at 16:40
Технолошки Факултет во Карпош 2 1973 годинаhttps://twitter.com/AleksandarSrb/status/1446775588476305408/photo/1
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 20-Sep-2021 at 16:56
Изградба на Железничката станица - (1977)https://www.facebook.com/groups/skopjenashe
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 29>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.