build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје после земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 23>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 524
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје после земјотресот
    Posted: 01-Sep-2018 at 16:43
Модернистичка мапа на Скопје

[...]

Воденa од Јапонецот Кензо Танге, реконструкцијата беше една од најмоќните архитектонски случувања на 20 век. Интернационалниот тим го прифати духот на поствоената соработка меѓу народите за да создаде уникатна комбинација од модернистички и бруталистички згради, од кои многумина станаа икони на своето време.

Модернистичката мапа на Скопје сака да го прослави ова „радикално“ архитектонско наследство. Произведени од Blue Crow Media, двојазичниот водич содржи оригинални фотографии од Васе Аманито, како и детали за 50 модернистички и бруталистички згради и објекти со кои можете да се запознаат заинтересираните.“

[...]

MARH

Edited by hcitrS - 01-Sep-2018 at 16:43
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1359
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Jul-2018 at 11:34
Подвожњак


Плоштад


1967

delcampe

Edited by Staro Skopje - 26-Jul-2018 at 11:37
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11656
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Jun-2018 at 07:40
Наидов на две фотки од изградбата на тогашен МНТ (сега МОБ)За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11656
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Feb-2018 at 11:31
Изградба на театарот во Центар на бул. Климент Охридскиhttp://www.thiscityknows.com/skopje-an-urbanscape-of-temporary-buildings/
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Jan-2018 at 22:58
Originally posted by Staro Skopje

Ќе треба да им се пише на Наша ТВ или на Кинотека/Вардар Филм. Се надевам дека конечно ќе почнат со поактивна дигитализација на снимките.
Во филмот има кадри од Партизанска, Тафталиџе, Карпош, плоштадот, Владата, Собранието, изградбата на ГТЦ, кулата 11 Октомври и многу други работи.

Инаку, зошто речиси и да нема слики од Аеродром од 80тите и 90тите?
нема снимки од Аеродром и Ново Лисиче затоа што снимките се некаде до половина на седумдесетите
инаку ги изгледав документарците и ако го исклучиш звукот да не се слуша досадната Југословенска пропаганда, кадрите се оргазмични, барем за помладите генерации како мене што не го виделе Скопје пред транзицијата
секој пат кога ќе видам кадар од Скопје што никогаш до сега не сум го видел, се радувам како мало дете... штета што немаме повеќе документација во форма на фотографии
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1359
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Jan-2018 at 14:32
Ќе треба да им се пише на Наша ТВ или на Кинотека/Вардар Филм. Се надевам дека конечно ќе почнат со поактивна дигитализација на снимките.
Во филмот има кадри од Партизанска, Тафталиџе, Карпош, плоштадот, Владата, Собранието, изградбата на ГТЦ, кулата 11 Октомври и многу други работи.

Инаку, зошто речиси и да нема слики од Аеродром од 80тите и 90тите?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11656
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Jan-2018 at 23:34
Па, дај некако да го ставиме.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1359
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Jan-2018 at 22:57
Вчера на Наша ТВ како дел од серијалот „Документарни филмови од Кинотека“, имаше документарец за Скопје од 1971 со ОДЛИЧНИ кадри од градов кои досега не сме ги виделе. Штета што ја нема на интернет.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1359
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 02-Jan-2018 at 00:10
Краткометражни филмови на г. Стефан Сидовски, поранешен професор по философија во Корчагин. Претежно се од 1970тите. Би било добро да објави уште повеќе доколку има.
Има прекрасни кадри од Скопје.

На неговиот канал има уште видеа.

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 368
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Nov-2017 at 09:29
Секогаш кога ќе го погледнам градскиот ѕид, навира потреба за 100-200 тони динамит. Кој имбецилен потег на вештачко сосздавање на мал ринг кој го осакти градот долгорочно, го ограничи неговиот централен интегрален развој, а сето тоа од малограѓански пристап кон работите. Ова во контекст на навивачките табори за пред и после „обновите“. Сеуште не сме пристапиле сериозно кон решавање и планирање на градот со отворена дебата и сериозни конкурси. Навистина денешново срање го гледам како континуитет на срањето после земјотресот...време е да се разбудиме од 50, и повеќе, годишниот сон.....Доста аболицирање на модерната поради неколку успешни микро бруталистички зафати, доста навивање за квази барокот, кој е анахрон пристап, да се немало желба да се остави зрел и авангарден печат на своето време....У ПМ, У ПМ, У ПМ.....BTW, потегот на кејот низ централното градско подрачје, пробивање на булеварот Партизански одреди, донесе нов квалите и развој за идната, иако тогаш регионална метропола, додека со градскиот ѕид, комплекс факултети, железничка станица, не се знае дали градот повеќе доби или изгуби....денешниве торти не ги коментирам, шарада само по себе, треба да се ревидираат во насјкор можен рок и да се размислува на развој на градот кон злокуќани. Ми се чини дека цел град се качи на Водно, новата лудост на поновата елита. У ПМ...Edited by Gradinarot - 16-Nov-2017 at 09:44
.....   .......
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 727
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 15-Nov-2017 at 17:54индустријал, закон би било да е обложена со мат плексиглас наместо ламарина, пр. денес плекси во Лилава боја та и која било друго само не постојнава ламарина, која за жал не дочека ни при реконструкцијата да ја обојат ...

... каков бил првичниот проект, само волку ли испланирал Танге за перони на станица, ајде кога ќе ја пуштат во оптег и пругата на К8, ем закачат на скопскиот железнички прстен ЛРТ, ем потенцијално нова брза пруга Солун-Будимпешта иако не верувам дека нејзините возови ќе застануваат тука туку попрво кај некој нов транспортен хаб кај аеродромот Миладиновци, ќе дочека и НЖС да добие повеќе перони и настрешници од постојниве, ако не од крај до крај, посекако во ширина ...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11656
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 15-Nov-2017 at 11:45
Од фејсбук страницата на Факом:За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1359
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Oct-2017 at 19:41
Се надевам дека нема да се руши. Доколку е вистина, кој и кога дал таква дозвола?
Треба да има ревизија на ДУПот и граѓански активизам зз СК2014 (и небарокното) целосно да престане.

Комплексот изгледа прекрасно, штета што не е целосно изграден. Мислам дека може да се изгради средната од трите кули и партерот, а на местото на неизградениот дел од саемот, или да се изгради тоа што е планирано или некој модерен конференциски центар со деловна кула и хотел. Би го крстиле „Кензо Танге“.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11656
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-Oct-2017 at 17:18
По социјалните мрежи кружат гласини дека наводно целиот саемски комплекс ќе се урива откако го купи бугарска компанија. Да се потсетиме како требал да изгледа (останал недовршен).извор: фејсбук

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10212214018523753&set=a.1367783672733.2044951.1175935820&type=3&theater
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11993
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Aug-2017 at 01:24
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11656
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Jun-2017 at 18:19
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11656
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Apr-2017 at 09:56
Кисела ВодаЖелезараАеродромПржиноЛисичеТавталиџеТрнодолБутелhttp://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=139772789&highlight=skopje#post139772789
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11656
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Apr-2017 at 13:44
Една од малкуте останати фински бараки, подарок од Финска за постземјотресната обнова на Скопје. Фотографија на Перти Иконен, амбасадор на Финска за Србија, Црна Гора и Македонија.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11656
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Apr-2017 at 21:49
1980

фото: Jon Cosner (flickr.com)
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1359
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 19-Mar-2017 at 22:20
Мислам дека 2001 е завршена, ќе прашам па ако дознаам ќе пренесам.
Инаку, некои муслимани од градов велат дека додека ја граделе палатава постојано се кршеле прозорците, наводно Божја казна затоа градат на местото на Елен Капан џамија (срушена 1979). Не знам колку е веродостојна приказнава.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 3.883 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.