build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје после земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 28>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12612
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје после земјотресот
    Posted: 09-Oct-2021 at 16:40
Технолошки Факултет во Карпош 2 1973 годинаhttps://twitter.com/AleksandarSrb/status/1446775588476305408/photo/1
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12612
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Sep-2021 at 17:04
Партизанска во 1973 годинаhttps://www.facebook.com/StariKarposhani
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12430
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Aug-2021 at 02:20
Скопје 1972
20-та Шаховска олимпијада

Колку што можам да видам натпреварувачкиот дел е само во саемот, а во универзална сала е церемонијата на доделување медали.

Натпреварувачите, делегациите и новинарите биле сместени во хотел Континентал и во Олимписко Село / хотел Панорама

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


13.
Рандом фотка од Водњанска во тоа време, направена од учесник на Шаховската олимпијада.
14.

Анатолиј Карпов. Негово прво учество на шаховска олимпијада.

Советскиот тим бил составен од вистински колоси (Смислов, Таљ, Корчној, Петросијан), па младиот Карпов во Скопје играл на прва резервна табла. Нецели три години подоцна веќе ќе биде светски првак и титулата ќе ја држи 10 години.
15.

Во продолжение уште неколку легенди - Таљ, Смислов, Љубојевиќ, Портиш
16.


17.


18.
19.

Бонус фотка од 1967.

Во постземјотресните години во Скопје, Охрид и Крушево се одржале серија силни шаховски турнири со име „Солидарност“.

На фоткава е Боби Фишер како води битка со нашиот Борче Илиевски. Реми
https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1044631


Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1518
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 01-Jul-2021 at 17:01
Да не е само конкурсен труд, зашто старите администартивни згради уште стојат и денес мислам дека Макстил е тука сместен. Мислам на оваа локација на влезот на Железара ( 42.016505° 21.463231°), или за на друго место е ова?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13829
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 01-Jul-2021 at 16:02
Ја најдов сликава на твитер, проект за управна зграда на скопска железарница (сакав да ја објавам во нишката за Скопје после земјотресот, ама не можам да ја најдам):

За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1518
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Apr-2021 at 19:44
Гимназија Орце Николов, сликано према Зајчев Рид. Нема датум, ако може некој нека ја датира сликава...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12612
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 31-Mar-2021 at 17:02
Партизанска од 70-тите(твитер)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12612
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 07-Mar-2021 at 14:49
Карпош 2 во 1969 година, ретка колор фотографија од просторот кај Драмски. На фотографијата го гледаме автобусот со број 15, чија последна станица била во близина. Подоцна линијата е продолжена до новоизградената населба Карпош 3.https://www.facebook.com/StariKarposhani
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2576
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Mar-2021 at 17:47
Нафтна криза 1984

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12612
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Feb-2021 at 12:29
Некогашната улица Иво Лола Рибар, денес Митрополит Теодосиј Гологанов во 1965 година. Покрај неа старата скопска пруга. Од едната страна на пругата е Козле, а од другата страна е Тафталиџе.
Покрај оваа пруга, километар подолу од местото каде е направена фотографијата, на денешен ден во 1944 година загинал и народниот херој Кузман Јосифовски - Питу, при обид да се извлече од градот поради активната потера по него.https://www.facebook.com/StariKarposhani/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2576
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Feb-2021 at 22:38


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12612
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 18-Feb-2021 at 18:24
Бараки подигнати во Долно Нерези по Скопскиот земјотрес, како донација од Кралството Норвешка. Помошта за Скопје во храна, ќебиња и бараки била испорачана преку тогашниот Норвешки амбасадор во Југославија, Торвалд Столтемберг.Козле во 1964 година.Трнодол во 1964 година веднаш по подигнувањето. Бараките се направени како донација од Светскиот сојуз на црквите кој дал вкупно 125 бараки.Булеварот Партизански одреди во 1983 година. Активно почнува изградбата на Лептокарија.https://www.facebook.com/StariKarposhani/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2576
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 17-Feb-2021 at 23:38

1986
од фб
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13829
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Feb-2021 at 19:39


Фото: Strezo Cubalevski

https://www.facebook.com/SkopjeRadost/photos/a.293660897430566/2162621180534519/
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2576
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Feb-2021 at 18:16
Originally posted by Џоле

Драчево, 1970-ти

Леле пустелија, на камп некој личи.

10-тина години подоцна веќе има некаква разлика во изгледот на луѓето


Edited by Staro Skopje - 14-Feb-2021 at 18:16
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 670
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Feb-2021 at 01:44
Хах многу замина другар со барањето на причината зошто се послични денес. Едноставен одговор: глобализација. Имаш Зара од Антарктикот до Арктикот, и од Лисабон до Шангај. Тогаш имало и локални дизајнери и произвпдотели на облека.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 342
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Feb-2021 at 00:16
Не биле тогаш неухранети, туку сега се дебели. Big%20smile
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1518
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-Feb-2021 at 23:55
И покрај сите евоцирања спомени и секакви глупости, мора да се забележи дека денешниот просечен Скопјанец/Македонец културолошки е поблизок до просечниот денешен Американец/Европеец. Видете бре на што личат, греота неухранети луѓе со провинцијалски манири и менталитет како просечен изглед на Скопјани од тоа време. Видете само видеа од истите години од други западно-европски држави колку се различни за тоа време од Скопје/Македонија, видете колку се помали разликите денес меѓу просечни Македонци/Скопјани и Европејци/Американци. Дали е до културното прелевање благодарение на интернет или политичка гео-ориентација незнам, ама евидентни се разликите и блискостите.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13829
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Feb-2021 at 21:53
Драчево, 1970-тиEdited by Џоле - 09-Feb-2021 at 21:54
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13829
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Feb-2021 at 21:44
Пржино, 1970-ти

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 28>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.