build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје после земјотресот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје после земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 202122
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 03-Jan-2017 at 09:12
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 19-Jan-2017 at 22:40
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6998
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 17-Mar-2017 at 02:54
неколку фотки од ГТЦ
извор:
http://architechtonium.tumblr.com/

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1147
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 19-Mar-2017 at 00:12
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 19-Mar-2017 at 20:43
Имаш инфо која година е почната и завршена судската палата, таа со кафеав/црвен мермер обложена?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8767
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 19-Mar-2017 at 22:14


НЕмам точни години, но почна да се гради после независноста, долго време стоеше како армирано бетонски скелет, потоа се заврши малиот објект па дури подоцна големиот.

Не сум сигурен но мислам дека и двата се комплетираа 1998-2001 периодот.


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1147
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 19-Mar-2017 at 22:20
Мислам дека 2001 е завршена, ќе прашам па ако дознаам ќе пренесам.
Инаку, некои муслимани од градов велат дека додека ја граделе палатава постојано се кршеле прозорците, наводно Божја казна затоа градат на местото на Елен Капан џамија (срушена 1979). Не знам колку е веродостојна приказнава.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 02-Apr-2017 at 21:49
1980

фото: Jon Cosner (flickr.com)
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 03-Apr-2017 at 13:44
Една од малкуте останати фински бараки, подарок од Финска за постземјотресната обнова на Скопје. Фотографија на Перти Иконен, амбасадор на Финска за Србија, Црна Гора и Македонија.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 29-Apr-2017 at 09:56
Кисела ВодаЖелезараАеродромПржиноЛисичеТавталиџеТрнодолБутелhttp://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=139772789&highlight=skopje#post139772789
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 29-Jun-2017 at 18:19
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11802
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 16-Aug-2017 at 01:24
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10875
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 12-Oct-2017 at 17:18
По социјалните мрежи кружат гласини дека наводно целиот саемски комплекс ќе се урива откако го купи бугарска компанија. Да се потсетиме како требал да изгледа (останал недовршен).извор: фејсбук

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10212214018523753&set=a.1367783672733.2044951.1175935820&type=3&theater
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1147
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 13-Oct-2017 at 19:41
Се надевам дека нема да се руши. Доколку е вистина, кој и кога дал таква дозвола?
Треба да има ревизија на ДУПот и граѓански активизам зз СК2014 (и небарокното) целосно да престане.

Комплексот изгледа прекрасно, штета што не е целосно изграден. Мислам дека може да се изгради средната од трите кули и партерот, а на местото на неизградениот дел од саемот, или да се изгради тоа што е планирано или некој модерен конференциски центар со деловна кула и хотел. Би го крстиле „Кензо Танге“.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 202122

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.