build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје после земјотресот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје после земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kliki View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kliki Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 30-Nov-2008 at 16:35
Ми беше жал за зградите, какви што не сум видел во оваа војна. Џамии од најубав мермер и порфир, со илјадници светилки, украсени со позлатени алкорани на кои човек би им посветил внимание и во Рим, убави старини, градини и места за забава, иако, според варварски вкус, големи резерви животни продукти, сето тоа морав да му го предадам на пламенот.

не може да е ал коран како коран бидејќи е сигурно некаков украс

Kliki
Back to Top
kliki View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kliki Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 30-Nov-2008 at 16:36
тоа е некаков украс илјадници светилки украсени со позлатени алкорани,
алкоран е некаков орнамент ама каков?

поздрав

Kliki
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 30-Nov-2008 at 16:37
Al Quran = na arabski znaci Kur`an mozebi imalo napisano nesto na arabski pa on gi narekol pozlatni alkorani jas taka mislam mozda ima nekoja druga smisla
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 30-Nov-2008 at 16:42
Originally posted by kliki

тоа е некаков украс илјадници светилки украсени со позлатени алкорани,
алкоран е некаков орнамент ама каков?

поздрави мене ме заинтригира но неможам да го најдам зборот алкорани на интернет во контекст на украс, орнамент....

Дефинитивно е синоним за Коран според Википедија

The Qur’an[1] (Arabic: القرآنal-qur’ān, literally "the recitation"; also sometimes transliterated as Quran, Qur’ān, Koran, Alcoran or Al-Qur’ān) is the central religious text of Islam.

Back to Top
kliki View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kliki Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 30-Nov-2008 at 16:44
Мислам дека текстот со позлатени алкорани е Катастрофите на Скопје и е објавен од вас БеТон, фала многу,

клики

Kliki
Back to Top
kliki View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kliki Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 30-Nov-2008 at 16:45
Да синоним е
но не може во никој случај да стојат позлатени корани на светилки како украси, тоа е многу чудно нели?
БеТон би требало да знаете бидејќи тоа е ваш текст
фала многу
клики

Kliki
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 30-Nov-2008 at 16:46
Originally posted by kliki

Да синоним е
но не може во никој случај да стојат позлатени корани на светилки како украси, тоа е многу чудно нели?
БеТон би требало да знаете бидејќи тоа е ваш текст
фала многу
кликиLOL да да се сложувам дефинитивно не било така...
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 30-Nov-2008 at 16:51

еј немој во множина Клики, ова персирањево може да разбуди војска тапанџии Smile инаку текстот не е објавен од мене, туку од “НИРО Партизанска Книга Љубљана*, јас само го цитирав можеби реобјавив гледано семантички Thumbs%20Up... а за значењето мислам бев јасен претходно!

Originally posted by beTon

па збунува на момент, но ако го бараш зборот во контекст на цела реченица може ќе биде појасно! инаку се однесува на муслиманската света книга - al-Qur'anEdited by beTon - 30-Nov-2008 at 16:52
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 30-Nov-2008 at 16:55
Ima 2 vida svetilki postaveni niz dzamiite , vo toa vreme vaka izgledale


Ednite izgledale vaka a drugite se vakvi samo ova ne e toa sto mislam no vaka izgledaat i se pozlatni oti nemam bas takva slika , i ima pisanici od Kur`anot na arabski od okolu zakovani i so pozlatna boja ."Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
kliki View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kliki Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 30-Nov-2008 at 17:05
Ej mitatos fala mnogu. Mnogu mi pomogna
Vo toj slucaj ima logika. Pisanici od koranot
fala mnogu pozdrav

kliki

Kliki
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 30-Nov-2008 at 17:14

мислам дека дефинитивно не се однесува на светилки... 

инаку позлатени Свети книги има во секоја религија земи ги пример Православните Евангелија по Црквите ако имаш приметено повеќето се со златни или сребрени корици!

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 30-Nov-2008 at 17:32
Beton se raboti za svetilki , ili lampi , inace tocno e toa sto ti go kaza
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 30-Nov-2008 at 17:47

Originally posted by kliki

Ми беше жал за зградите, какви што не сум видел во оваа војна. Џамии од најубав мермер и порфир, со илјадници светилки, украсени со позлатени алкорани на кои човек би им посветил внимание и во Рим, убави старини, градини и места за забава, иако, според варварски вкус, големи резерви животни продукти, сето тоа морав да му го предадам на пламенот.

Митат види поубаво, има запирка после светилки, а тој дел од реченицата се однесува на Џамиите - значи истите украсени со по илјадници светилки и нормално украсени со позлатени курани, реално имало и архитектонски орнаменти како украси но тие не се спомнуваат... не заборавај дека во рим ламбите сигурно нема да ги споредуваат, туку исклучиво позлатите на книгите! Edited by beTon - 27-Jan-2009 at 20:21
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 30-Nov-2008 at 17:54
So iljadinci svetilki , Ukraseni so alkorani = ja mislam deka za svetilkite se zbori posto vlezi na google, i vidi vo plavata dzamija okolu lampite vnatre ima pishanici od Kur`an , jas mislam deka za toa se raboti ,no takvi pishanici ima i den denes kaj nas , samo me mrzi da shetam da gi naslikam
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 30-Nov-2008 at 18:03

абе не е тоа спорно дека има орнаментални стихови по ламби, ѕидови, тремови, таваници, кровови...

значи доколку се работи за алкорани по светилки, прво ќе нема запирка во реченицата а второ ќе беше напишано илјадници светилки со златни ајети(стихови во куранот), нема врска и вака и така нека биде... 

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 12-Dec-2008 at 21:42
1

2

3

4


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7155
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 13-Dec-2008 at 14:32
ГТЦ бил закон!!! а и жена парк ми се допаѓа со помали дрвца Big%20smile
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 11-Feb-2009 at 17:55

ова клипов е од крајот на ’60 почетокот на ’70 и иако песната на Јонче е за куќа на Пелистер сепак во позадина е Скопје, снимано е на терасата на Поштенски на Водно...

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 11-Feb-2009 at 18:48

aj некој нека потврди дали ова спотот е сниман на поштенски или  станува збор за хотел панорама, малку ми е пологично дека е х.панорама со оглед дека панорама е изградена за шаховската олимпијада а и од кадрите се гледа дека има доста нови градби во СК иако не сум сигурен дека панорама имаше ваква тераса, а според стакларникот не ми личи дека е оној од поштенски, па малку сум збун! хотел средно водно исто може да е во игра и тоа поприлично, но и тоа ми е дискутабилно бидејќи и таму нема ваква тераса колку што се сеќавам!

исто можно е и да станува збор и за олимписко село или ресторанот скала!  

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 11-Feb-2009 at 19:19

сега она и кадарот со партизанска малку ме збунува знае некој за кој дел се работи, на момент ми заличи дека станува збор за партизанска но малку не ми држи вода тоа, иако ова кулава од лево ептен ми личи на онаа на симпо, но тие горе на крајот кај што треба да е пошта во тој случај воопшто не ми држат вода. 

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.