build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје после земјотресот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје после земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 26>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 08-Dec-2007 at 13:54


koj prethodniot? Imas edit opcija mozes da go koregiras ako sakas... a ako ne ide taka kje go izbrisam.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 08-Dec-2007 at 14:25
Super sliki!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 08-Dec-2007 at 14:52
Стар урбанистички план на Скопје, со многу интересна замисла Транспортниот центар, Трговскиот центар и ред други објекти да се поврзани со некаков пат(највероватно на столбови би бил,како што е цел транспортен центар), за се тоа многу хармонично да фукнционира. Мислам дека големиот објект поврзан со ГТЦ требал да биде некаков административен објект, ама испаднало се тоа премногу скапо да се изведе.


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 08-Dec-2007 at 17:48


Да, нешто слично со овој план може да се види и на макетите што ги постирав. Очигледно дека оргиналниот план на Танге „омекнувал“ со секоја наредна ревизија.

Мене во планов конкретно не ми се допаѓа како се формирани плоштадите од двете страни на камени мост.


Edited by Cloverstack - 08-Dec-2007 at 17:50
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 08-Dec-2007 at 19:34
1
Пред да се почне со изградба на ГТЦ:


2
Плоштадот во 70-тите служел како паркинг LOL


3
Градски ѕид и ПТТ


4
Градски ѕид и зградата во продолжение на дом на АРМ


5
Повторно слична комбинација со претходната, а и слична со една слика што ја постираше pbanksBack to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 08-Dec-2007 at 19:56
Master Најдобри слики до сега - од каде се? Може ли уште да се најдат?

Сега сваќам каков тумор на центарот е Лумикс.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 08-Dec-2007 at 20:18
Originally posted by La Linea

Master Најдобри слики до сега - од каде се? Може ли уште да се најдат?


Имам едно интересно це-де, ке добиеш примерок ако сакаш SmileСега сваќам каков тумор на центарот е Лумикс.


Bash Big%20smile

За ова нема да се сложиме...

Ако таму има тумор, тоа е ЕСМ


Edited by Cloverstack - 08-Dec-2007 at 20:19
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 08-Dec-2007 at 20:37
топ слики. уште од тогаш имало гужва за вртење накај црвен крст Bash
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 08-Dec-2007 at 22:43

Дали приметувате колку тогаш Скопје било чисто и одржувано. Погледнете го само зеленилото, паркчињата, лентите на улиците, тротоарите. Одлични слики.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 08-Dec-2007 at 22:45
Originally posted by UrbanFreak

Дали приметувате колку тогаш Скопје било чисто и одржувано. Погледнете го само зеленилото, паркчињата, лентите на улиците, тротоарите. Одлични слики.
Yes
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 09-Dec-2007 at 00:32
Originally posted by UrbanFreak

Дали приметувате колку тогаш Скопје било чисто и одржувано. Погледнете го само зеленилото, паркчињата, лентите на улиците, тротоарите. Одлични слики.


Posebno vo tretata slika so mostot i okolinata. odlichni sliki.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 09-Dec-2007 at 04:17
Скопје никогаш не изгледало по смирено и по скромно. Особено на последната слика, со сите тие цвеќиња од балконите, тревниците покрај тротоарите... за мерак
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 09-Dec-2007 at 16:45
Originally posted by CloverstackДа, нешто слично со овој план може да се види и на макетите што ги постирав. Очигледно дека оргиналниот план на Танге „омекнувал“ со секоја наредна ревизија.

Мене во планов конкретно не ми се допаѓа како се формирани плоштадите од двете страни на камени мост.


Мене не ми се свиѓа огромниот празен простор на местото на старата автобуска станица. Незнам што била целта да не се покрива тврдината со објекти можеби. Како и да е не гледам некаква функција да се фрли така во ветер драгоцен простор во центарот на градот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 09-Dec-2007 at 16:49
Originally posted by Cloverstack

1
Пред да се почне со изградба на ГТЦ:Ја гледам сликава и ми се плаче како не им текнало да ги срушат оние станбени грдотии кои денеска штрчат од ГТЦ. Ја разбирам нивната функција во 50тите кога веројатно биле изградени но во времето кога се дигал ГТЦ мислам дека веќе било развинено чувството за естетика и кај архитектите и кај политичката елита која во тоа време го имала главниот збор да им биде јасно дека тие згради ќе останат како чир. Мислам дека денеска тие се детал што највеќе ми смета во центарот на Скопје. И немам претстава какво решение би било добро за нив. Освен рушење што денес е ваљда невозможно.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 09-Dec-2007 at 16:58
Originally posted by pbanks


Мене не ми се свиѓа огромниот празен простор на местото на старата автобуска станица. Незнам што била целта да не се покрива тврдината со објекти можеби. Како и да е не гледам некаква функција да се фрли така во ветер драгоцен простор во центарот на градот.


Кај плоштадот Карпошово Востание и мене истата работа ми е неприфатлива. Исто и јас помислив целта да не била да се држи „отворено“ калето, ама објекти од ~15 метри (какви што и најдобро би се вклопиле во околината), не би биле баш некоја пречка...

А кај плоштадот Македонија, од горе можда и изгледа добро формиран, ама земав во предвид која е таа планираната голема зграда кај сегашниот празен простор. Тоа е проектот за градска куќа од 1966 на Едвард Равникар што го постираше ти.

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=91&PID=1930#1930

Таа зграда би доминирала со плоштадот, според мене во не толку позитивна смисла... Значи во суштина не ми смета самата форма како е обликуван просторот, туку не ми се допаѓа кога во равенката ќе ја уфрлам конкретната зграда од макетата. Според мене од "street level" тоа би изгледало лошо обликувано. Тотален дисбаланс... Барем јас добивам таков впечаток.


Edited by Cloverstack - 09-Dec-2007 at 17:02
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Dec-2007 at 17:08


da, potpolno se slagam. Zgradi od toj tip (proektot za gradsko sobranie) se dobri vo nekoj blokovski sistem kako sto se smesteni na primer MANU, NUB i sl. Za formiranje prostor od tipot na plostad bas i ne gi biva.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 09-Dec-2007 at 18:41
Сликава веројатно е од доцните 80-ти и не припаѓа баш во оваа тема, ама нема некое поприкладно место па решив да ја постирам тука.

Соборната црква ганц нова и свежо обложена со бакар Smile


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 09-Dec-2007 at 18:43


оваа слика е првата на која налетав кога некаде '95 година го направив првиот срч на интернет за Скопје . Мислам дека истата слика сеуште постои на истиот сајт. b-info, нешто така беше.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 10-Dec-2007 at 04:26
Еве една уште постара, вредна за постирање иако е минијатурна Big%20smileBack to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 10-Dec-2007 at 09:45

Еве неколку од земјотресот и од обновата потоа

1. Хотел Македонија
 
2. Плоштад
 
3. Карпош 2
 
4. МРТВ Фаза на градење
 
5. Паркингот кај Холидеј Ин


Edited by UrbanFreak - 10-Dec-2007 at 09:58
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 26>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.152 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.