build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје после земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11622
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 01-Nov-2015 at 14:10
Бензиската станица на бул. Илинден низ времето...преземено од твитер профилот на Макпетрол
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11622
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 01-Nov-2015 at 14:13
Козле, 1988 г.

За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4414
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 01-Nov-2015 at 15:12
Е како МакПетрол во 1988, со нови македонски таблички, и Сузуки Марути? И таа погоре на Илинденска сумлива ми е.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1355
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 01-Nov-2015 at 15:36
И таа изгледа не е од 1989, златната кола десно ми личи на Opel Vectra од 1994
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11622
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 01-Nov-2015 at 15:37
„Макпетрол“ АД основан е 1947 година како трговско претпријатие за промет со нафта и нафтени деривати, под името Југопетрол-Скопје, броејќи 85 вработени и неколку бензински станици. Во 1974 година Претпријатието ја проширува својата дејност и за автотранспорт и шпедиција, и се организира како работна единица (Р.О.). Четири години подоцна (1980) фирмата го менува своето име во Р.О. Макпетрол-Скопје.

https://www.makpetrol.com.mk/istorijat_mk.asp
За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4414
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 01-Nov-2015 at 17:03
That doesn't explain the license plates
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11622
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 01-Nov-2015 at 23:16
Фотографијата е преземена од твитер профилот на Макпетрол, каде што беше наведена годината. Е сега, ако тие згрешиле, згрешив и јас што ја пренесов. Можно е да е од раните 1990-ти години.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 05-Nov-2015 at 18:44
за 1989. Не само колите, туку и пумпите ќе да се од поново годиште.. ама може настрешницата е од таа година?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11622
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 06-Dec-2015 at 20:18
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11622
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 08-Dec-2015 at 21:24
Тавталиџе

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 08-Dec-2015 at 21:51

ова баракиве колку што можам да приметам, се Жданец, трите кули што се во изградба доле во тафталиџе, се онаму каде што требаше да се гради G-mall
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11622
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 08-Dec-2015 at 21:53
Центар, 1974Карпош, 19691977Трнодол, Тавталиџе и Карпош, 1967Edited by Џоле - 11-Dec-2015 at 08:28
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11622
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 08-Dec-2015 at 22:01
Originally posted by zabegan


ова баракиве колку што можам да приметам, се Жданец, трите кули што се во изградба доле во тафталиџе, се онаму каде што требаше да се гради G-mall


Да, во право си, ме збуни перспективата на самата фотографија и не забележав дека населбата се наоѓа на височинка.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 09-Dec-2015 at 18:16
Колку била кул ВБ кога била тазе изградена. Импозантен објект.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 09-Dec-2015 at 22:56
Originally posted by fichot

Колку била кул ВБ кога била тазе изградена. Импозантен објект.
уште подобро, објект кој е добро распореден за да може да функционира, со сите служби... е сега тоа што денес нашето здравство не знае да го користи, тоа е друго...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 10-Dec-2015 at 07:40
Originally posted by Џоле

Originally posted by zabegan


ова баракиве колку што можам да приметам, се Жданец, трите кули што се во изградба доле во тафталиџе, се онаму каде што требаше да се гради G-mall


Да, во право си, ме збуни перспективата на самата фотографија и не забележав дека населбата се наоѓа на височинка.

Трнодол е ова.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 11-Dec-2015 at 01:19
Originally posted by King

Originally posted by Џоле

Originally posted by zabegan


ова баракиве колку што можам да приметам, се Жданец, трите кули што се во изградба доле во тафталиџе, се онаму каде што требаше да се гради G-mall


Да, во право си, ме збуни перспективата на самата фотографија и не забележав дека населбата се наоѓа на височинка.

Трнодол е ова.
во право си, Трнодол е, за малце сум утнал
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11622
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 20-Dec-2015 at 01:45
Топаана, со поглед кон бул. Југославија (Пластичарска улица) и Чаир, 1973 г.фото: Александар Кондев
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 20-Dec-2015 at 11:03
Previous
 
Или со други зборови кажано, потврдена е легендата која вели дека некогаш таму имало улица, за разлика од тоа што го има сега на истата локација.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1355
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 21-Dec-2015 at 21:46
1976
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.