build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје после земјотресот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје после земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 03-Jan-2017 at 09:12
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 19-Jan-2017 at 22:40
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7308
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 17-Mar-2017 at 02:54
неколку фотки од ГТЦ
извор:
http://architechtonium.tumblr.com/

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2059
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 19-Mar-2017 at 00:12
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 19-Mar-2017 at 20:43
Имаш инфо која година е почната и завршена судската палата, таа со кафеав/црвен мермер обложена?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 19-Mar-2017 at 22:14


НЕмам точни години, но почна да се гради после независноста, долго време стоеше како армирано бетонски скелет, потоа се заврши малиот објект па дури подоцна големиот.

Не сум сигурен но мислам дека и двата се комплетираа 1998-2001 периодот.


Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2059
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 19-Mar-2017 at 22:20
Мислам дека 2001 е завршена, ќе прашам па ако дознаам ќе пренесам.
Инаку, некои муслимани од градов велат дека додека ја граделе палатава постојано се кршеле прозорците, наводно Божја казна затоа градат на местото на Елен Капан џамија (срушена 1979). Не знам колку е веродостојна приказнава.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 02-Apr-2017 at 21:49
1980

фото: Jon Cosner (flickr.com)
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 03-Apr-2017 at 13:44
Една од малкуте останати фински бараки, подарок од Финска за постземјотресната обнова на Скопје. Фотографија на Перти Иконен, амбасадор на Финска за Србија, Црна Гора и Македонија.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 29-Apr-2017 at 09:56
Кисела ВодаЖелезараАеродромПржиноЛисичеТавталиџеТрнодолБутелhttp://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=139772789&highlight=skopje#post139772789
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 29-Jun-2017 at 18:19
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 16-Aug-2017 at 01:24
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 12-Oct-2017 at 17:18
По социјалните мрежи кружат гласини дека наводно целиот саемски комплекс ќе се урива откако го купи бугарска компанија. Да се потсетиме како требал да изгледа (останал недовршен).извор: фејсбук

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10212214018523753&set=a.1367783672733.2044951.1175935820&type=3&theater
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2059
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 13-Oct-2017 at 19:41
Се надевам дека нема да се руши. Доколку е вистина, кој и кога дал таква дозвола?
Треба да има ревизија на ДУПот и граѓански активизам зз СК2014 (и небарокното) целосно да престане.

Комплексот изгледа прекрасно, штета што не е целосно изграден. Мислам дека може да се изгради средната од трите кули и партерот, а на местото на неизградениот дел од саемот, или да се изгради тоа што е планирано или некој модерен конференциски центар со деловна кула и хотел. Би го крстиле „Кензо Танге“.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 15-Nov-2017 at 11:45
Од фејсбук страницата на Факом:За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1612
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 15-Nov-2017 at 17:54индустријал, закон би било да е обложена со мат плексиглас наместо ламарина, пр. денес плекси во Лилава боја та и која било друго само не постојнава ламарина, која за жал не дочека ни при реконструкцијата да ја обојат ...

... каков бил првичниот проект, само волку ли испланирал Танге за перони на станица, ајде кога ќе ја пуштат во оптег и пругата на К8, ем закачат на скопскиот железнички прстен ЛРТ, ем потенцијално нова брза пруга Солун-Будимпешта иако не верувам дека нејзините возови ќе застануваат тука туку попрво кај некој нов транспортен хаб кај аеродромот Миладиновци, ќе дочека и НЖС да добие повеќе перони и настрешници од постојниве, ако не од крај до крај, посекако во ширина ...
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 16-Nov-2017 at 09:29
Секогаш кога ќе го погледнам градскиот ѕид, навира потреба за 100-200 тони динамит. Кој имбецилен потег на вештачко сосздавање на мал ринг кој го осакти градот долгорочно, го ограничи неговиот централен интегрален развој, а сето тоа од малограѓански пристап кон работите. Ова во контекст на навивачките табори за пред и после „обновите“. Сеуште не сме пристапиле сериозно кон решавање и планирање на градот со отворена дебата и сериозни конкурси. Навистина денешново срање го гледам како континуитет на срањето после земјотресот...време е да се разбудиме од 50, и повеќе, годишниот сон.....Доста аболицирање на модерната поради неколку успешни микро бруталистички зафати, доста навивање за квази барокот, кој е анахрон пристап, да се немало желба да се остави зрел и авангарден печат на своето време....У ПМ, У ПМ, У ПМ.....BTW, потегот на кејот низ централното градско подрачје, пробивање на булеварот Партизански одреди, донесе нов квалите и развој за идната, иако тогаш регионална метропола, додека со градскиот ѕид, комплекс факултети, железничка станица, не се знае дали градот повеќе доби или изгуби....денешниве торти не ги коментирам, шарада само по себе, треба да се ревидираат во насјкор можен рок и да се размислува на развој на градот кон злокуќани. Ми се чини дека цел град се качи на Водно, новата лудост на поновата елита. У ПМ...Edited by Gradinarot - 16-Nov-2017 at 09:44
.....   .......
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2059
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 02-Jan-2018 at 00:10
Краткометражни филмови на г. Стефан Сидовски, поранешен професор по философија во Корчагин. Претежно се од 1970тите. Би било добро да објави уште повеќе доколку има.
Има прекрасни кадри од Скопје.

На неговиот канал има уште видеа.

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2059
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 16-Jan-2018 at 22:57
Вчера на Наша ТВ како дел од серијалот „Документарни филмови од Кинотека“, имаше документарец за Скопје од 1971 со ОДЛИЧНИ кадри од градов кои досега не сме ги виделе. Штета што ја нема на интернет.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12952
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 16-Jan-2018 at 23:34
Па, дај некако да го ставиме.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.