build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје после земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 212223
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1359
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 17-Jan-2018 at 14:32
Ќе треба да им се пише на Наша ТВ или на Кинотека/Вардар Филм. Се надевам дека конечно ќе почнат со поактивна дигитализација на снимките.
Во филмот има кадри од Партизанска, Тафталиџе, Карпош, плоштадот, Владата, Собранието, изградбата на ГТЦ, кулата 11 Октомври и многу други работи.

Инаку, зошто речиси и да нема слики од Аеродром од 80тите и 90тите?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7069
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 17-Jan-2018 at 22:58
Originally posted by Staro Skopje

Ќе треба да им се пише на Наша ТВ или на Кинотека/Вардар Филм. Се надевам дека конечно ќе почнат со поактивна дигитализација на снимките.
Во филмот има кадри од Партизанска, Тафталиџе, Карпош, плоштадот, Владата, Собранието, изградбата на ГТЦ, кулата 11 Октомври и многу други работи.

Инаку, зошто речиси и да нема слики од Аеродром од 80тите и 90тите?
нема снимки од Аеродром и Ново Лисиче затоа што снимките се некаде до половина на седумдесетите
инаку ги изгледав документарците и ако го исклучиш звукот да не се слуша досадната Југословенска пропаганда, кадрите се оргазмични, барем за помладите генерации како мене што не го виделе Скопје пред транзицијата
секој пат кога ќе видам кадар од Скопје што никогаш до сега не сум го видел, се радувам како мало дете... штета што немаме повеќе документација во форма на фотографии
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11660
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 22-Feb-2018 at 11:31
Изградба на театарот во Центар на бул. Климент Охридскиhttp://www.thiscityknows.com/skopje-an-urbanscape-of-temporary-buildings/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11660
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 06-Jun-2018 at 07:40
Наидов на две фотки од изградбата на тогашен МНТ (сега МОБ)За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1359
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 26-Jul-2018 at 11:34
Подвожњак


Плоштад


1967

delcampe

Edited by Staro Skopje - 26-Jul-2018 at 11:37
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 524
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 01-Sep-2018 at 16:43
Модернистичка мапа на Скопје

[...]

Воденa од Јапонецот Кензо Танге, реконструкцијата беше една од најмоќните архитектонски случувања на 20 век. Интернационалниот тим го прифати духот на поствоената соработка меѓу народите за да создаде уникатна комбинација од модернистички и бруталистички згради, од кои многумина станаа икони на своето време.

Модернистичката мапа на Скопје сака да го прослави ова „радикално“ архитектонско наследство. Произведени од Blue Crow Media, двојазичниот водич содржи оригинални фотографии од Васе Аманито, како и детали за 50 модернистички и бруталистички згради и објекти со кои можете да се запознаат заинтересираните.“

[...]

MARH

Edited by hcitrS - 01-Sep-2018 at 16:43
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 212223

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.