build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје после земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 21222324>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 17-Jan-2018 at 14:32
Ќе треба да им се пише на Наша ТВ или на Кинотека/Вардар Филм. Се надевам дека конечно ќе почнат со поактивна дигитализација на снимките.
Во филмот има кадри од Партизанска, Тафталиџе, Карпош, плоштадот, Владата, Собранието, изградбата на ГТЦ, кулата 11 Октомври и многу други работи.

Инаку, зошто речиси и да нема слики од Аеродром од 80тите и 90тите?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 17-Jan-2018 at 22:58
Originally posted by Staro Skopje

Ќе треба да им се пише на Наша ТВ или на Кинотека/Вардар Филм. Се надевам дека конечно ќе почнат со поактивна дигитализација на снимките.
Во филмот има кадри од Партизанска, Тафталиџе, Карпош, плоштадот, Владата, Собранието, изградбата на ГТЦ, кулата 11 Октомври и многу други работи.

Инаку, зошто речиси и да нема слики од Аеродром од 80тите и 90тите?
нема снимки од Аеродром и Ново Лисиче затоа што снимките се некаде до половина на седумдесетите
инаку ги изгледав документарците и ако го исклучиш звукот да не се слуша досадната Југословенска пропаганда, кадрите се оргазмични, барем за помладите генерации како мене што не го виделе Скопје пред транзицијата
секој пат кога ќе видам кадар од Скопје што никогаш до сега не сум го видел, се радувам како мало дете... штета што немаме повеќе документација во форма на фотографии
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 22-Feb-2018 at 11:31
Изградба на театарот во Центар на бул. Климент Охридскиhttp://www.thiscityknows.com/skopje-an-urbanscape-of-temporary-buildings/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 06-Jun-2018 at 07:40
Наидов на две фотки од изградбата на тогашен МНТ (сега МОБ)За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 26-Jul-2018 at 11:34
Подвожњак


Плоштад


1967

delcampe

Edited by Staro Skopje - 26-Jul-2018 at 11:37
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 588
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 01-Sep-2018 at 16:43
Модернистичка мапа на Скопје

[...]

Воденa од Јапонецот Кензо Танге, реконструкцијата беше една од најмоќните архитектонски случувања на 20 век. Интернационалниот тим го прифати духот на поствоената соработка меѓу народите за да создаде уникатна комбинација од модернистички и бруталистички згради, од кои многумина станаа икони на своето време.

Модернистичката мапа на Скопје сака да го прослави ова „радикално“ архитектонско наследство. Произведени од Blue Crow Media, двојазичниот водич содржи оригинални фотографии од Васе Аманито, како и детали за 50 модернистички и бруталистички згради и објекти со кои можете да се запознаат заинтересираните.“

[...]

MARH

Edited by hcitrS - 01-Sep-2018 at 16:43
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 26-Oct-2018 at 03:11


Интернационалниот тим го прифати духот на поствоената соработка меѓу народите за да создаде уникатна комбинација од модернистички и бруталистички згради


во комбинациите треба да стои Префаб.бараки и бруталистички згради, бидејќи брутализмот та и префабрикатите се постмодерна архитектура, модерната пак била за време српско земено стилски, можеби и не толку битна забелешка но во контекст прецизна дефиниција битна, иако симболично е истата дефинирана налик кога јас ги етикетирам современите стилои од плех и стаклени фасади како футуристички, налет амалгамите како стара НБМ или пак Архивот на Македонија кои се современ еклектизам ...

и навистина муабетот е уникатен, но во однос недоносеноста на постземјотресната интервенција која ко таква не само на федерално туку и на меѓународно ниво е навидум финансиски осигурана освен што е на чудно спинерски начин проектирана и проектно прилагодувана што пак мое мислење е дека изнедрило failed urbanism & architecture, ако имаме во предвид дека формата ја следи функцијата, што всушност во случајот со Скопје добило обратен редослед, нели бидејќи е прифатен стил и проект кој не можел да се следи а се наметнал истиот како норма, капак сето тоа користено од спунт за југословенска воено-стопанска инекција од запад [1] што нормално изнедрило естетска какафонија инситу в Скопје освен урбанистичко-архитектонска недоносеност налик спортски кадет уфрлен на олимпски игри ко претставник на светската солидарност, на кого всушност и денес му попуштаат кога го анализираат налик немало пари или пак капацитети за да се спроведе визијата на Танге, која пак за среќа и не се случила бидејќи во спротивно Скопје ќе станел најатрактивен град на балкан за живејачка а со тоа и прва локална ако не и европска глобалистичка престолнина или експеримент преку кој во такви околности нормално дека и македонскиот идентитет многу брзо би изветреал, иако Кензо дефакто немал таква намера бидејќи планот го димензионира за 200k жители, а ко за беља Доксијадис&Циборовски по барање на сфрЈ го штимаат за 500+k популација за која се инсталираат на ангро индустриски зони по желба на централата во Блеград, која пак виа локалната централа на СКМ ја концетрира индустријата во Скопје побрзо и пофлексибилно под изговор на инфраструктурен потенцијал ...

... недоносеностите биваат иницирани најнапред уште со привременото згрижување на настраданите, односно нецелосна стандардизираност или пак нецелосна функционалност на "привремените" монтажни објекти, кои на скопјани им се виделе идеални ко трајни налик минатовековен скопски модерен хотхот стаилинг на дотогашниот туларско-бетонски или пак новиот бетонско-метален мејкап на домување, дотаму да и комуникацијата која претходно претпоставувам ко скопска веќе била блага а постземјотресно станала и послотена на крај донакитена со лесна блискот меѓу бараките со тенки ѕидои адежта дека Скопје чим тиле&хрушчов дошле Живот ќе процвета, и навистина Тафталиџе станала населба која препознатлива по ружите, а и развојот на градот почнал да расте бргу бидејќи Скопје станувало магнет за сите, а особено привлечен за студентите ... којзнае може да не биле донациите ќе сме дочекале локален нлу-хау за еко-бараки од балирана слама нешто што пак ние можеме да го впрегнеме за оние азиланти кои утре би имале волја во голем број да останат во Македонија [1]

интересно финските бараки биле најтоп, опремени со фалцувана и пресувана стаклена волна како изолација заради што ѕидоите и ултратенки, промовирани со тогашен ен.еф. агитпроп дека се комфорни и на -40, претпоставка бидејќи се правени по стандард за фински услови, но кои логично век на траење имаат 50 години

According to another document, “Information about the situation of donated houses and its problems (Informacija za sostojbata i nekoi problemi na objektite dobieni od pomošta) (unknown date)”, 80 prefab-houses with one room donated by the Kingdom of Denmark werenot equipped with waterworks for more than half a year since sufferers had moved in.

The document also says that prefab-houses donated by the Federal Republic of Germany in
“Djorce Petrov” caused dew condensation on walls, supposedly because of the difference of climate between Germany and Macedonia.
We observed the possible ignorance of specialty of contractors in 2.2. It also might have caused delays or mismanagements of construction works.


Temporary Housing Supply and its International Cooperative
Background
after the 1963 Skopje Earthquake
- Masaru Tanaka
https://researchmap.jp/?action=cv_download_main&upload_id=67148

Transition Process of Urban Spaces in Skopje and Niigata after
earthquakes in 1963-64

https://researchmap.jp/?action=cv_download_main&upload_id=67147

она со кондензацијата или влагата веројатно е заради употребата на најлон како парна брана наместо паропропусна фолија, или пак нејзино погрешно поставување било тоа е најлонска алуминиумска или премаз [1][2][3]

~

после годиње она што им фали на вакви објекти е префарбување, но што е склет ако се тера вадењето на бојата рачно иако песна ако се тера со компресор [1]


Edited by Zelenikovo - 26-Oct-2018 at 03:13
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 07-Nov-2018 at 20:08
За сè има вторпат
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 07-Nov-2018 at 20:15
Има уште неколку слики на профилов од старо Скопје од перспективи кои сме ги немале до сега, но страшно мачно ми е да ги поставувам преку мобилен.

Edited by Мартин - 07-Nov-2018 at 20:15
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 08-Nov-2018 at 10:30


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 13-Nov-2018 at 16:32
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 28-Dec-2018 at 08:39
Кејот во 2002 година

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 14-Jan-2019 at 21:48

ах, сум заборавил дека половина од дрворедот на кеј е сотрен
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 28-Mar-2019 at 18:33
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 21-Jun-2019 at 10:40
Погледнете го Калето, непрепознатливоизвор: твитер
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 26-Jul-2019 at 09:10
Олга Папеш (архитектката на Народна банка) и Кензо Танге пред макета на зградата.Изградбата на новата Народна банка.Старата зграда по земјотресот.извор: https://www.facebook.com/narodnatabanka/?__tn__=k*F&tn-str=k*F
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 26-Jul-2019 at 22:37
Фотографии преземени од snappygoat.com. На линкот има многу повеќе, а голем дел од нив се од вики-проектот за дигитализација на Државниот Архив на Република Македонија.

Поликлиника Букурешт


Тафталиџе


Кули подарок од Романија


Тафталиџе - помош од Мексико


Гинекологија Чаир


Edited by Staro Skopje - 26-Jul-2019 at 22:37
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 05-Aug-2019 at 18:43
Рекреативен центар Трескапреземено од брошурата „Скопје и неговата околина“, издадена 1986 година

на линкот има 85 фотографии во боја од тоа време

https://gocemitevski.github.io/skopje-i-negovata-okolina/skopje-i-negovata-okolina.html
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 19-Jan-2020 at 01:21
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 19-Jan-2020 at 01:22


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 21222324>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.