build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје после земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 25262728>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7546
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 31-Jul-2020 at 19:57

и јас ги следам pakkenikne, мислам дека ги превзема фотографиите од кај нас, бидејќи мноштво од нив веќе ги имаме на форумов, а имаме далеку поточни информации, со оглед на тоа дека на форумов се извадени од директни извори на документации и трудови на градов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 19-Nov-2020 at 21:05
1967 г., железничкиот надвозник пред Автокоманда

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 08-Dec-2020 at 20:58
Одлични снимки од 1973 година.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 17-Dec-2020 at 22:14
Уште едно одлично видео од 1978 г. со ретки агли на градов и многу денес познати населби во изградба, како и репортажа од изградбата на езеро Треска (последните неколку минути нема звук во видеото)

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2544
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 17-Dec-2020 at 22:25
Колку е празно во 1973; 78 веќе почнува да заликува на обновен град. Забележлив е драстично помалиот автомобилски сообраќај од Белград и Загреб во тоа време.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2544
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 08-Jan-2021 at 15:30
delcampe
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2544
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 17-Jan-2021 at 00:14
Од фбСтара поштенска гаража
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2544
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 22-Jan-2021 at 14:25
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12319
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 03-Feb-2021 at 16:48

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2544
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 03-Feb-2021 at 17:52

Кога е граден Капиштец?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12319
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 03-Feb-2021 at 21:06Доцни 70-ти и рани 80-ти
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 09-Feb-2021 at 21:38
1983, Скопје и скопјани

На 1:56, стара зграда и празен простор на местото на денешен ТЦ „Палома Бјанка“...

...на поранешен „Рекорд“ луѓето си преминуваат улица кој како ќе стигне, хаос...

...и видеово завршува со неверојатно финале - тип прескокнува железна ограда на булевар, откако ќе премине улица на необележано место Некои работи се вечни и непроменливиEdited by Џоле - 09-Feb-2021 at 21:42
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 09-Feb-2021 at 21:44
Пржино, 1970-ти

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #534 Posted: 09-Feb-2021 at 21:53
Драчево, 1970-тиEdited by Џоле - 09-Feb-2021 at 21:54
За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1131
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #535 Posted: 09-Feb-2021 at 23:55
И покрај сите евоцирања спомени и секакви глупости, мора да се забележи дека денешниот просечен Скопјанец/Македонец културолошки е поблизок до просечниот денешен Американец/Европеец. Видете бре на што личат, греота неухранети луѓе со провинцијалски манири и менталитет како просечен изглед на Скопјани од тоа време. Видете само видеа од истите години од други западно-европски држави колку се различни за тоа време од Скопје/Македонија, видете колку се помали разликите денес меѓу просечни Македонци/Скопјани и Европејци/Американци. Дали е до културното прелевање благодарение на интернет или политичка гео-ориентација незнам, ама евидентни се разликите и блискостите.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 276
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #536 Posted: 10-Feb-2021 at 00:16
Не биле тогаш неухранети, туку сега се дебели. Big%20smile
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 636
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #537 Posted: 13-Feb-2021 at 01:44
Хах многу замина другар со барањето на причината зошто се послични денес. Едноставен одговор: глобализација. Имаш Зара од Антарктикот до Арктикот, и од Лисабон до Шангај. Тогаш имало и локални дизајнери и произвпдотели на облека.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2544
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #538 Posted: 14-Feb-2021 at 18:16
Originally posted by Џоле

Драчево, 1970-ти

Леле пустелија, на камп некој личи.

10-тина години подоцна веќе има некаква разлика во изгледот на луѓето


Edited by Staro Skopje - 14-Feb-2021 at 18:16
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #539 Posted: 17-Feb-2021 at 19:39


Фото: Strezo Cubalevski

https://www.facebook.com/SkopjeRadost/photos/a.293660897430566/2162621180534519/
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2544
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #540 Posted: 17-Feb-2021 at 23:38

1986
од фб
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 25262728>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.270 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.