build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Скопје после земјотресот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје после земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 26272829>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 18-Feb-2021 at 18:24
Бараки подигнати во Долно Нерези по Скопскиот земјотрес, како донација од Кралството Норвешка. Помошта за Скопје во храна, ќебиња и бараки била испорачана преку тогашниот Норвешки амбасадор во Југославија, Торвалд Столтемберг.Козле во 1964 година.Трнодол во 1964 година веднаш по подигнувањето. Бараките се направени како донација од Светскиот сојуз на црквите кој дал вкупно 125 бараки.Булеварот Партизански одреди во 1983 година. Активно почнува изградбата на Лептокарија.https://www.facebook.com/StariKarposhani/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 19-Feb-2021 at 22:38


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 25-Feb-2021 at 12:29
Некогашната улица Иво Лола Рибар, денес Митрополит Теодосиј Гологанов во 1965 година. Покрај неа старата скопска пруга. Од едната страна на пругата е Козле, а од другата страна е Тафталиџе.
Покрај оваа пруга, километар подолу од местото каде е направена фотографијата, на денешен ден во 1944 година загинал и народниот херој Кузман Јосифовски - Питу, при обид да се извлече од градот поради активната потера по него.https://www.facebook.com/StariKarposhani/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 06-Mar-2021 at 17:47
Нафтна криза 1984

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 07-Mar-2021 at 14:49
Карпош 2 во 1969 година, ретка колор фотографија од просторот кај Драмски. На фотографијата го гледаме автобусот со број 15, чија последна станица била во близина. Подоцна линијата е продолжена до новоизградената населба Карпош 3.https://www.facebook.com/StariKarposhani
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 31-Mar-2021 at 17:02
Партизанска од 70-тите(твитер)

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 14-Apr-2021 at 19:44
Гимназија Орце Николов, сликано према Зајчев Рид. Нема датум, ако може некој нека ја датира сликава...

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 01-Jul-2021 at 16:02
Ја најдов сликава на твитер, проект за управна зграда на скопска железарница (сакав да ја објавам во нишката за Скопје после земјотресот, ама не можам да ја најдам):

За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1817
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 01-Jul-2021 at 17:01
Да не е само конкурсен труд, зашто старите администартивни згради уште стојат и денес мислам дека Макстил е тука сместен. Мислам на оваа локација на влезот на Железара ( 42.016505° 21.463231°), или за на друго место е ова?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 03-Aug-2021 at 02:20
Скопје 1972
20-та Шаховска олимпијада

Колку што можам да видам натпреварувачкиот дел е само во саемот, а во универзална сала е церемонијата на доделување медали.

Натпреварувачите, делегациите и новинарите биле сместени во хотел Континентал и во Олимписко Село / хотел Панорама

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


13.
Рандом фотка од Водњанска во тоа време, направена од учесник на Шаховската олимпијада.
14.

Анатолиј Карпов. Негово прво учество на шаховска олимпијада.

Советскиот тим бил составен од вистински колоси (Смислов, Таљ, Корчној, Петросијан), па младиот Карпов во Скопје играл на прва резервна табла. Нецели три години подоцна веќе ќе биде светски првак и титулата ќе ја држи 10 години.
15.

Во продолжение уште неколку легенди - Таљ, Смислов, Љубојевиќ, Портиш
16.


17.


18.
19.

Бонус фотка од 1967.

Во постземјотресните години во Скопје, Охрид и Крушево се одржале серија силни шаховски турнири со име „Солидарност“.

На фоткава е Боби Фишер како води битка со нашиот Борче Илиевски. Реми
https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1044631


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 10-Sep-2021 at 17:04
Партизанска во 1973 годинаhttps://www.facebook.com/StariKarposhani
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 20-Sep-2021 at 16:56
Изградба на Железничката станица - (1977)https://www.facebook.com/groups/skopjenashe
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 09-Oct-2021 at 16:40
Технолошки Факултет во Карпош 2 1973 годинаhttps://twitter.com/AleksandarSrb/status/1446775588476305408/photo/1
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 13-Mar-2022 at 19:26
Кај отиде Скопје после земјотресот?

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15943
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 13-Mar-2022 at 21:56
Edit.
Carpe diem
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 488
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 13-Mar-2022 at 22:23
Originally posted by Staro Skopje

Кај отиде Скопје после земјотресот?


Леле колку многу дрва Многу од нив можеле да бидат зачувани, дури и со новите згради.
Изгледа поубаво одколку сега после 23 години...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 20-Mar-2022 at 19:31
Скопје Север, некаде во доцни 1980-ти, зиме:

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14318
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 04-Apr-2022 at 18:21
Олимписко село, 1970 г.https://twitter.com/AleksandarSrb/status/1509964065698942982/photo/1

Edited by Џоле - 04-Apr-2022 at 18:22
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 21-Apr-2022 at 17:36
Сеизмолошки

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2663
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 02-May-2022 at 11:08
Скопје ли е, Арктик ли е


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 26272829>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.