build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје после земјотресот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 282930
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Offline
Posts: 350
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #581 Posted: 14-Apr-2023 at 14:34
Поплански и поквалитетно се градело можи,ама то шо се изградило и не е баш за фалење,односно не е ич за фалење.Тешко да постојт погрд и помрачен град од Шкуптарце,можи некоја отоманска провалија шо денес е главен град ко сарајево или приштина..мада и тие веќе се развиват во подобар правец.Немат никаков абер за фаќање чекор со нормален свет,македонските архитектчиња како и сите други преваранти во ова држава што имат "завршено" некаков факултет се тежок криминал и директен соучесник во последното посерување на овој уште од старт посран селоград.
Во ера на интернет,тикток и што ти јас знам кај шо во секундава мојш да видиш како е во Амстердам,Виена,Шангај,Сеул...ти да не знајш еден асален ГУП да направиш,не зна шо да кажа,дебакал.

Сфаќам дека не сме ни држава појќе,дека сне дебело под окупација ама пак,работава е остаена на 5-6 градежни компании да се товат во пари и градо буквално да доцркне.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #582 Posted: 15-Apr-2023 at 03:59
Originally posted by user8642

Страшно е што Скопје не најде сили половина век да се срамни со земја долно Нерези и да го направи саглам населба. Цел тој опфат меѓу Партизанска, Теодосиј Гологанов и Вардар треба да биде Тафталиџе 3, Карпош 5, а не Долно/Горно Билошто.
а па тафталиџе една развиена населба што е... палати направени врз бараки и разни институции во систем од улички наменети за далечно предградие мирно од сообраќај... згора на тоа, масивни објекти расфрлани тук-там без дел од некој поголем план
Карпош е населба заглавена во 50-ти и изгледа убаво само од панорама
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #583 Posted: 28-Jul-2023 at 20:15
Одлична серија фотографии на Александар Кондев, некои непосредно по земјотресот, некои снимени малку подоцна.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #584 Posted: 28-Jul-2023 at 20:17
Втор дел

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #585 Posted: 28-Jul-2023 at 20:19
Трет дел

https://www.facebook.com/kondevmail
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #586 Posted: 17-Sep-2023 at 12:30
Вчера бев на промоција на книгата „Варшава го исцртува Скопје“, во МКЦ. Се работи за книга што фрла длабок поглед на голем период од историјата на Скопје, од неговото освојување од страна на Османлиите, преку полско-југословенско-македонските дипломатски односи, па сѐ до денешен ден, а главниот акцент е ставен врз огромната помош што полските урбанисти и архитекти несебично му ја даваат на Скопје по земјотресот. Во рамки на промоцијата, во галеријата на МКЦ имаше и мала изложба на цртежи и други документи на полските урбанисти и архитекти поврзани со нивни замисли околу новото уредување на градот.

Најинтересен дел од изложбата ми беа слободорачните цртежи за некој можен изглед на СкопјеМожен развој на северниот дел на СкопјеПлоштад во рамки на чаршијатаПарк кај аквадуктотРекреативен центар Чардак (Скопска Црна Гора)Некои визури и плановиЖелезничка и автопатска трансверзала Титов Велес-Тетово која би поминувала низ СкопјеПоглед кон Центар од ридот на Калето

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2692
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #587 Posted: 19-Sep-2023 at 20:40
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #588 Posted: 19-Sep-2023 at 22:16
Originally posted by Џоле

Плоштад во рамки на Чаршијата
Џоле убава сесија, еве тро го акцентирав плочнико за да поубо видиме дека плоштадот кај Стоковна Мост бил нивна замисла, само што ет сторена ревизија на визурата во однос финалниот проект ... да не знае некој кој беше проектанто, колку што можам да забележам биле искомбинирани пергола елементите од лево сега кај то килимџиите напред а скалите се контра кон Чаршија, та не се затне таквио плоштад т.е. биде отворен кон НУБ, исто тревниците се изоставени за почист поглед кон Амамо ем сета композиција подигната наместо да ет во линија сонего ...

практично овој сквер ретко кога се користи за ивенти, а еве сега и скали имет та таму имет и кубистички амфитеатар, прашање е само како фонтаната на ФилипМ во сето тоа да се врзи подобно натака, нејсе не реплицирајте тука на пасусов нормал ако имате инспирација најдете посоодветна нишка и цитирајте ...
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #589 Posted: 21-Feb-2024 at 16:48
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #590 Posted: 19-May-2024 at 18:01
Некои досега необјавени фотки од личната колекција на германски новинар кој фотографирал во Скопје веднаш по земјотресот, а чиј фотоалбум завршил во некоја антикварница во Англија, каде е купен од нашинецима повеќе фотки на следнава страница на фејсбук

https://www.facebook.com/artlexicon.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #591 Posted: 22-Jun-2024 at 12:04
Проект за градско собрание на Скопје од Едвард Рабникар:https://marh.mk/izlozba-edvard-ravnikar/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3pGD40iDNYejh3dYXhbL_qRkzTqhODTG0Gw9VMqFz2gbCWKvSpRna4fcU_aem_8zA1eOMV0w-GHd1dPY2uog
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 282930

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.160 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.