build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спортска сала Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Бомба View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Jun-2011
Location: DE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Бомба Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 09-Jan-2012 at 02:47
нели овие знат дека во ова сала претежно ќе се игра кошарка,каде ќе има навивачки групи од двете страни,што мислите колку настрадани ќе има од кршење на тие стакла?
Back to Top
kara View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote kara Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 09-Jan-2012 at 16:50
За што постојано се мисли на тоа како да се направи нешто за да не е кршливо за да можат навивачите да се тепаат. А до го смениме тоа во прашање зашто не ги смениме навивачите кои ќе навиваат спортски дух и да биде пријатно за секој да отиде на натпревар..... и ништо да не биде оштетено....
@LEK$
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 09-Jan-2012 at 21:36
Ова е глупаво, прават сала на 100 метри од сала!
Нема логика ова, што после со старата?
Само нека ја реновираат и може да биде топ и таа.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 09-Jan-2012 at 21:53
i jas prvo sto pomisliv bese sto so tie stakla??? ke bidat kamenuvani 100%
edino resenie da se stavi pancirglas
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 09-Jan-2012 at 22:02
Мене проектот не ми се допаѓа, многу е мала закосеноста на трибините, така што последните редови ќе бидат далеку а ниско што ја намалува прегледноста.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 14-Jun-2012 at 13:33

Овде почна да се работи... вчера се поставуваше потпорен ѕид од страна на кејот...

И баш дури сега видов како се прават тие столбови кои ги гледаме на секое градилише... бушат... имаат едни како сегменти како за канализација, бетонски и ги ставаат, а внатре... арматура и бетон...

И ставаа ако не се лажам, изолација на тлото од ископот/дупката на градилиштето...

не сликав, имаше работници... 

инаку многу ме нервираше тоа што мораа со тоа багерчето да бидат излезени на кеј... па ми го блокираа патот... ама и немаа мислам друга алтернатива... така да... само да не го оштетат... Edited by FoSsiL - 14-Jun-2012 at 13:34
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 14-Jun-2012 at 14:19
Јадранска лига доаѓа, плус причина што МЗТ мора да игра во Карпош, така да ако напнат, може за сезоната 2013/14 МЗТ текмите од јадранска во Аеродром да ги игра.
23ka.wordpress.com
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 14-Jun-2012 at 14:31
Со капацитет од 3000 ќе биде втора сала по големина/капацитет во Скопје, ако не и во Македонија... Така?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 14-Jun-2012 at 15:32
Originally posted by FoSsiL

Со капацитет од 3000 ќе биде втора сала по големина/капацитет во Скопје, ако не и во Македонија... Така?


Релативно е тоа. На пр во Битола и по 4-5000 се собирале, Куманово кнап кога е и 6 може да има. Гледано како сала со седишта ќе биде втора, иако со вкупен капацитет земено, би била у топ 10. Малце е глупаво ако ја прават со капацитет под 5000, зашто тој капацитет е минимум за било која европска утакмица, надвор од границите на Јадранска, односно за натпреварите во УЛЕБ. А и 5000 е бројка која ги задоволува сите стандарди за меѓународни натпреварувања.
23ka.wordpress.com
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 14-Jun-2012 at 17:10
А дали се дозна кој проект ќе биде конечниот? И дали е ова салата која ќе се користи и за хокеј?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 15-Jun-2012 at 15:28
За конечниот проект не знам, ама сала за хокеј нема да биде. Салата за зимски спортови беше друга и беше предвидена само за таа намена. Најпрвин беше предвидена на соседна парцела, па после тоа змјиште го купи Петар Наумовски (Манд Интернационал) и беше пренаменето за забавен парк, а салата за зимски спортови беше вцртана каде што сега се гради „паркот на езерата“ во Аеродром:

http://www.build.mk/?p=6973
Edited by Cloverstack - 15-Jun-2012 at 15:29
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 15-Jun-2012 at 19:54
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 15-Jun-2012 at 19:58
Одлично!
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 15-Jun-2012 at 20:11
само незнам дали се работи за спортска сала или станува збор за некој друг објект
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 15-Jun-2012 at 20:23
Таа е...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 15-Jun-2012 at 23:38

Sto pravat ovie iskopale dupka i nesto poplocuvaat, ili salava ke bide cisto od celik celicna konstrukcija ?
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 16-Jun-2012 at 12:52
SAmo da prasam, koj e investitor na ovoj projekt?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 16-Jun-2012 at 13:32


Петар Наумовски
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 24-Jun-2012 at 08:56

Еве нешто и од мене од денес сабајлечки...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 02-Oct-2012 at 20:09

 

 

 

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.133 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.