build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Општинска зграда Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Општинска зграда Аеродром
    Posted: 17-Sep-2010 at 13:43
СЕ ПОДГОТВУВА ИЗГРАДБАТА НА НОВАТА ОПШТИНСКА ЗГРАДА

Аеродром ќе се сели

Новите општински канцеларии треба да се изградат до поштата во Но­во Лисиче, веднаш штом ќе се измени планот за населбата

Оп­шти­на Аеродром наскоро ќе се пресели во нова зграда во населбата Но­во Лисиче. Администрација ќе добие нови канцеларии, веднаш до пош­та­та во населбата, кога Општината ќе го измени Деталниот урбанистички план во тој дел, на што во моментот интензивно се работи.
По планските измени, ќе се објави тендер за избор на фирма која ќе го из­ра­бо­ти проектот за изгледот на новата општинска зграда.
"Пла­ни­ра­ме да се селиме, но не знаеме точно кога бидејќи чекаме да се из­ме­ни и дополни урбанистичкиот план за Реонски центар.
За­се­га нема проект како ќе изгледа зградата, но планираме во неа да ја смес­ти­ме и матичната служба", велат од Аеродром.
Спо­ред пресметките од пред неколку години, изградбата на објектот чини мно­гу, па Општината ќе треба да бара инвеститор кој за одредена ком­пен­за­ци­ја ќе го изгради објектот во габарит и димензии во согласност со Де­тал­ни­от урбанистички план.
Ка­ко што најавија тогаш општинарите, компензацијата со инвеститорот ќе би­де во соодветен сооднос, што ќе овозможи да се изгради и делот за оп­штин­ска­та зграда, без да вложи Општината пари, а останатиот дел од згра­да­та да биде во сопственост на градителот.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=631E7BB40B6E8848AEA87D5E3F023CDF
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Jul-2011 at 11:08
ГОТОВ ПРОЕКТОТ ЗА НОВИТЕ ОПШТИНСКИ КАНЦЕЛАРИИ

Зградата на Аеродром без дуќани

Новиот општински објект, кој ќе се гради во Реонски центар, ќе биде на три ката и ќе се користи единствено за потребите на Општината, без други дополнителни дејности

Аеродром, конечно, ќе добие сопствени канцеларии. Проектот за новата општинска зграда е готов, па преселбата веќе се подготвува.
Со него е испланиран изгледот на објектот, кој ќе биде изграден во населба Реонски центар, во близина на новата пошта.
Канцелариите ќе бидат користени исклучиво за потребите на општинската администрација, односно во него нема да има дуќани за комерцијална намена.
Објектот ќе биде модерен и на три ката, а општинарите деновиве ја расчистуваат и локацијата каде што ќе се гради тој.
"Откако ќе се донесе измената на ДУП-от и ќе се издаде одобрение за градење, административната зграда ќе може да почне да се гради.
Основниот проект е дониран од Друштвотото за градежништво, посредување, трговија и услуги 'Диас Констаракшан'", изјавија од Аеродром.
Според проценките на Општината, вкупната површина на целиот објект е 10.964 квадратни метри, од кои 75 отсто деловен простор и 25 отсто гаражи, магацини и помошни простории. Според првите пресметки, за изградбата на општинската зграда ќе се потрошат 300 милиони денари.
Градоначалникот на Аеродром Ивица Коневски и општинските служби сега се сместени под кирија во зградата на фирмата "Брилијант".

http://www.vest.com.mk/?ItemID=75D6F3D11258324ABF78D1AABFAC107F
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Jul-2011 at 13:18
Ако е ова во делот кај зградата на Македонски Телеком, која и кога ја изградија беше како чир измеѓу толпа жбунови, ондак стварно се сериозни дека ќе се гради таму, зашто вчера кога поминав сета земја беше израмнета, околината беше ичистена прва пат после 20 години и се изгледа подготвено за градба.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Mar-2012 at 23:37

ОПШТИНА АЕРОДРОМ


Нова административна зграда

Министерството за транспорт и врски неодамна издаде објава за отуѓување градежно земјиште во државна сопственост, на кое, меѓу другото, е предвидена и изградба на нова административна зграда на општина Аеродром. Според објавата на Транспорт и врски, како дел од предвидениот ДУП, локацијата на новата зграда на општината треба да се најде на план локалитетот Ново Лисиче УЕ-А.

Најповолниот понудувач на јавното наддавање ќе има обврска да изгради административна зграда на општина Аеродром и објекти за мали комерцијални и деловни единици, а по изградбата треба да го предаде објектот на користење.

Отуѓувањето на земјиштето ќе се врши по пат на електронско јавно наддавање, а пријавите за учество на јавното наддавање можат да се достават до 3 април.

Повеќе детали можат да се добијат директно преку

ЛИНКОТ

ВЕЧЕР
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Mar-2012 at 00:58

Хмм... да не ги утнале овие броевите на градежните парцели. Бидејќи според ДУП-от 1.36, 1.37 и 1.38 се веќе постоечки станбени згради... Или пак се работи за некој друг (непостоечки, или ново-донесен) ДУП

Извадок од ДУП Ново Лисиче УЕ-А

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Mar-2012 at 23:02
Originally posted by FoSsiL

Хмм... да не ги утнале овие броевите на градежните парцели

Нешто дефинитивно утнале...
Мене ми личи дека збрката ја имаат направено оние од општина Аеродром:

Се продава земјиште во Аеродром, купувачите ќе треба да изградат и административна зграда за општината

Вистинска рашомонијада од информации на Општина Аеродром и Министерството за транспорт и врски околу продажбата на атрактивно земјиште во Реонски Центар Аеродром. Во текот на денешниот ден министерството и општината излегоа со различни информации околу големината и бројот на градежните парцели и временскиот период за доставување на пријавите и продажбата на земјиштето, кое двете институции го поврзуваат со обврска на купувачот да изгради административна зграда за Општина Аеродром.

Според податоците на Општина Аеродром, распишан е оглас од надлежното министерство на 25.2.2012 година, во кој се нудат три градежни парцели опфатени со ДУП „Ново Лисиче УЕ-А“, со вкупна површина од 2.640 метри квадратни или поединечна површина од 760, 930 и 950 метри квадратни, кои се продаваат по почетна цена од 5.000 денари за метар квадратен. На нив ќе можат да се подигнат објекти со приземје и кат, со вкупна висина до 7 метри. Од локалната самоуправа напоменуваат дека најповолниот понудувач на јавното наддавање ќе има обврска да изгради административна зграда и да и ја предаде на користење на општината.

Од друга страна, Министерството за транспорт и врски денеска објави дека исто така со почетна цена од 5.000 денари за метар квадратен се нуди една градежна парцела со површина од 4.269 метри квадратни опфатена со ДУП „Локалитет Реонски Центар УЕ-А“. Предвидената намена е за комерцијален и деловен простор, а висината на објектот може да достигне 28 метри, односно приземје и седум ката. Според објавата на министерството, најповолниот понудувач ќе има обврска да склучи договор со општината за изградба на административна зграда за нејзини потреби на соседна парцела, во согласност со проект изготвен од страна на локалната самоуправа.

 
#
Објавено на 20.03.2012 во категорија Вести.

Тагови: Административни, Деловни, Комерцијални, Општинска зграда Аеродром, Скопје, Тендери и лицитации

http://www.build.mk/?p=13469
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 07-Apr-2012 at 07:27

Среда, 21 Март 2012


Проектот за новата општинска зграда во Аеродром која ќе ја гради приватен инвеститор веќе е изготвен.

aerodrom1-zgrada500

Најповолен понудувач ќе биде тој што ќе победи на наддавањето за земјиштето на кое има маркица за деловно административен објект, а кое Министерството за транспорт и врски вчера го огласи на продажба.

Најповолниот понудувач на јавното наддавање ќе има обврска да изгради административна зграда на општина Аеродром и да и ја предаде на користење. Отуѓувањето на земјиштето ќе се врши по пат на електронско јавно наддавање, додека пријавите за учество на јавното наддавање можат да се достават до 3-ти Април, информираат од општината.

Оној што ќе го купи земјиштето ќе има обврска да го изгради и новиот објект.

Земјиштето ќе се продава по пат на електронска лицитација, а почетната цена за квадрат ќе биде 5.000 денари.

Се работи за парцела од 4.200 квадратни метри која се наоѓа на почетокот на Ново Лисиче, близу Поштата.

aerodrom2-zgrada500

aerodrom3-zgrada500

aerodrom-zgrada500


http://kurir.mk/republika/skopje/65073-FOTO-Likot-na-novata-opstinska-zgrada-vo-Aerodrom
Edited by Cloverstack - 07-Apr-2012 at 23:20
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-May-2012 at 14:45
Уште еден обид, од пред десетина дена:

http://mtc.gov.mk/new_site/mk/storija.asp?id=3742Мада поради пост-фестум поигрување и манипулирање, овие тендери со специјални услови сосема го изгубија легитимитетот, еве што вели во делот за регулирање на односите помеѓу општината и потенцијалниот инвеститор:

1.        Најповолниот понудувач е должен пред склучување на договорот за отуѓување на градежното земјиште предмет на оваа објава,во рок од 15 дена од завршување на јавното надавање  да склучи договор со општина Аеродром со кој ќе ги уреди правата и обрските  за изградба и реализација на деталниот урбанистички план за ГП 1.2 Детален урбанистички план локалитет Реонски Центар-УЕ А, на општина Аеродром, т.е. договор за изградба на  објект со намена В4 –јавни институции односно административна зграда за потребите на општина Аеродром.


3.       Реализицијата на градбата во рамките на градежната парцела 1.3, согласно одредбите за реализација на Деталниот урбанситички план локалитет реонски центар УЕ А“ може да започне и да се одвива  фазно, по завршување на изградба на административната зграда на општина Аеродором со ентерериерно уредување согласно изготвен основен проект со тех. број 43/11 од 06.2011 година за ГП 1.2Е сега би било добро доколку некој може да објасни каква заштита претставуваат овие штуро дефинирани услови во пракса.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Jun-2012 at 15:36
Никој не сака да го гради новото седиште на општина Аеродром

Пропадна продажбата на градежно земјиште во Реонскиот Центар Аеродром на кое приватен инвеститор ќе можеше да гради објект со комерцијални и деловни содржини, а воедно требаше да преземе обврска и за изградба административна зграда за потребите на општина Аеродром. Новата општинска зграда треба да никне на соседната парцела, во согласност со проект изготвен од страна на локалната самоуправа.

На јавно наддавање со почетна цена од 5.000 денари за квадрат беа понудени 4.269 метри квадратни на кои е предвиден објект со приземје и седум ката, максимална висина од 28 метри и максимална бруто развиена површина од 19.120 метри квадратни. Услов за најповолниот понудувач беше во рок од 15 дена од завршувањето на јавното надавање да склучи договор со кој ќе ги уреди односите со локалната самоуправа и да обезбеди банкарска гаранција за навремено и квалитетно завршување на работите на општинската зграда, во износ од 300.000 евра.

 


#
Објавено на 15.06.2012 во категорија Вести.

Тагови: Административни, Деловни, Комерцијални, Општинска зграда Аеродром, Скопје, Тендери и лицитации


http://www.build.mk/?p=15966

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Jan-2015 at 22:19
АЕРОДРОМ ЌЕ СЕ СЕЛИ

Општината објави оглас за привремено сместување на друга локација, оти пропаднаа двата обида за изградба на канцеларии со јавно-приватно партнерство

Општина Аеродром ќе се сели во нова зграда. Таа објави оглас за привремено сместување на друга локација, оти за сегашниот простор на улицата Венијамин Мачуковски плаќа кирија од 6.000 евра месечно. Сопственикот на зградата во која сега е сместена Општината, побарал во рок од 30 дена да се иселат, со најава дека се повлекува од договорот за изнајмување.
На новото месо, кое планира да го изнајми на минимум четири години, ќе биде додека не се изгради нова општинска зграда следната година.
"Новите канцеларии треба да се наоѓаат на територијата од мостот на железничката пруга покрај Вардар до булеварот Февруарски поход, покрај булеварите Видео Смилевски-Бато и Србија и покрај пругата која граничи со општините Центар и Кисела Вода. Колку точно ќе изнесува закупот, ќе зависи од понудата и од локацијата", вели Маја Манчевска, портпарол на Општина Аеродром.Манчевска нагласи дека Општината ќе биде сместена под кирија додека не се реши изградбата на сопствено седиште, преку јавно-приватно партнерство.
"Досега имаше два обида за изградба на општинска зграда преку Министерството за транспорт и врски, но неуспешни, најверојатно, поради неатрактивност. Затоа сега се изработува измена на Деталниот урбанистички план, кој се очекува да се донесе до крајот на годинава. Во 2016 година одново ќе се објави повик за јавно-приватно партнерство", рече Манчевска.
Постојниот проект за нова општинска зграда предвидува објект на три ката, кои ќе бидат користени само за потребите на општинската администрација, односно во него нема да има дуќани за комерцијална намена.
Според проценките на Општината, вкупната површина на целиот објект е 10.964 квадратни метри, од кои 75 отсто деловен простор и 25 отсто гаражи, магацини и помошни простории.

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=10397AEBCAA9934FA70539B869310673
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Dec-2020 at 13:46
На што ќе се фокусирате во 2021 година?

Во 2021-та, односно во четвртата година од мојот мандат, фокусот ќе биде насочен кон заокружување на ветените проекти, односно довршување на клучните и капиталните проекти. Со буџетот за 2021 година повторно предвидуваме повеќе средства за заштита на животната средина, за развој на спортот во општината, посебна грижа и поддршка за децата со посебни потреби. Исто така, предвидена е и доградба на детската градинка „Црвенкапа“ во Стар Аеродром, со што ќе се зголеми капацитетот на згрижување на децата. Хортикултурно ќе уредиме уште две површини – на булеварот Јане Сандански и на булеварот АСНОМ, зад Фудбалска федерација на Македонија (ФФМ), а ја почнавме и постапката за изградба на нова општинска административна зграда. Исто така, наскоро ќе почнат реконструкцијата на амбулантата во населбата Лисиче и изградбата на домот на спортовите, со помош на Владата, а во напредна фаза е и изградбата на новиот објект на училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче, кој ќе биде готов наесен

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/со-буџетот-за-2021-година-предвидуваме-по/
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 908
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Dec-2020 at 20:12
Значи освен школото што веројатно се кофинансира, апсолутно ништо. Кои капитални проекти?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Jan-2021 at 14:45
Објавен конкурс за избор на идејно решение за општинска зграда во Аеродром
Општина Аеродром објави меѓународен анонимен конкурс за избор на идејно архитектонско решение за проектирање на управна (општинска) зграда.
Со изградбата на општинска зграда ќе се создаде можност за поефикасна соработка со граѓаните и ќе се рационализираат издатоците од буџетот на Општината.
Покрај задолжителните критериуми за проектирање соодветни работни простории, како и простории за прием на граѓани, во конкурсот се бара да се предвидат и современи технологии на градење со материјали и решенија што ќе овозможат висок степен на енергетска ефикасност.
Право на учество на конкурсот имаат правни и физички лица од областа на архитектурата, а крајниот рок за предавање на трудовите е 1 март.
Оценувањето на трудовите ќе го врши стручно жири, а Општината ќе додели и парични награди за најдоброто идејно решение за нова општинска зграда, и тоа 300 000, 100 000 и 50 000 денари.

https://www.facebook.com/OpstinaAerodrom


Edited by stef4o - 04-Jan-2021 at 14:46
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 04-Jan-2021 at 14:50
ОПШТИНА АЕРОДРОМ ЌЕ ГРАДИ ОПШТИНСКА ЗГРАДА, РАСПИШАН КОНКУРС ЗА ИДЕЈНО РЕШЕНИЕ

Општина Аеродром ќе гради општинска зграда за повеќе да не дава пари за кирија. Деновиве објавен е конкурс за избор на идејно архитектонско решение за проектирање на управна зграда. Зградата ќе се гради во населбата Ново Лисиче, на просторот после крстосницата со булевар Србија и ќе биде со површина од 4.500 квадратни метри.

Градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин вели дека сè уште не се дефинирано финансирањето на објектот и кога би стартувале градежните работи.

„Се решивме за овој чекор бидејќи од формирањето на Општината во 2005 година ние даваме пари за кирија. Месечниот трошок за кирија ни е 8.000 евра или 96.000 евра годишно. Доколку се решиме сами да ја градиме без помош од Владата тогаш ќе земеме кредит од домашна комерцијална банка“, вели Марин.

Конкурсот трае до 1 март. Во него покрај задолжителните критериуми за проектирање соодветни работни простории, како и простории за прием на граѓани, се бара да се предвидат и современи технологии на градење со материјали и решенија што ќе овозможат висок степен на енергетска ефикасност.

Оценувањето на трудовите ќе го врши стручно жири, а Општината ќе додели и парични награди за најдоброто идејно решение за нова општинска зграда, и тоа 300 000, 100 000 и 50 000 денари.


https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/opshtina-aerodrom-ke-gradi-opshtinska-zgrada-raspishan-konkurs-za-idejno-reshenie/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-Jan-2021 at 01:46
edit

Edited by Cloverstack - 21-Jan-2021 at 01:46
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Mar-2021 at 17:22
ПРИСТИГНАА 22 ИДЕЈНИ РЕШЕНИЈА ЗА НОВА ОПШТИНСКА ЗГРАДАПристигнаа вкупно 22 идејни решенија за проектирање управна зграда на Општина Аеродром по објавениот анонимен конкурс. Оценувањето на трудовите ќе го врши стручно жири, а Општината ќе додели и парични награди за трите најдобри идејни решенија за нова општинска зграда, и тоа 300 000, 100 000 и 50 000 денари. Право на учество на конкурсот имаа правни и физички лица од областа на архитектурата, а покрај задолжителните критериуми за проектирање соодветни работни простории, како и простории за прием на граѓани, во конкурсот се бараше да се предвидат и современи технологии на градење со материјали и решенија што ќе овозможат висок степен на енергетска ефикасност. Со изградбата на општинската зграда ќе се создаде можност за поефикасна соработка со граѓаните и ќе се рационализираат издатоците од буџетот на Општината.

https://www.facebook.com/OpstinaAerodrom
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 31-Mar-2021 at 12:51
Избрани се првите три наградени идејни решенија за проектирање управна (општинска) зграда на Општина Аеродром.

По 16 години постоење, конечно Општина Аеродром ќе добие своја зграда со што ќе се скратат трошоците за месечна кирија, а аеродромци ќе добијат пристојни услови каде што ќе можат да ги добијат сите граѓански услуги.
Зградата, покрај административниот дел, ќе содржи и мултифунционален центар за собири на граѓани каде што ќе можат да се организираат средби, венчавки и друг тип културни настани, интрегрирана подрачна единица и други простории што ќе бидат отворени за граѓаните.https://www.facebook.com/marinzlatko/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 31-Mar-2021 at 17:00
Ова беше локацијата за зградата,долго време стои оградена со тараби мислев дека е за нешто друго?

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 31-Mar-2021 at 17:47Не е таа. Локацијата за општинска зграда е на крстосницата на бул. Јане Сандански со бул. Србија:

41°58'54.33"N 21°28'16.51"E

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 31-Mar-2021 at 20:50
Ок,фала ти сум имал сосем грешна претстава за позицијата на објектот.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.