build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Општинска зграда Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 359
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 21-Oct-2021 at 12:26
Licno poznavam 3ca koj im smeta gradbata na parkot vo Reonski centar. Populizam bilo parkovi so ke gradel Timcho tamu. Kao ednive koa gradat parkovi toa e progresivno a drugive koa gradat e populizam. Inace ne me fakja euforija za zal mnogu od markicite ke ostanat, no za konkretnata tema mislam deka site treba da go pozdravime. A daj boze da ima i drugi vakvi primeri. Za mene ova e sprecuvanje na uste eden Majcin Dom, a takvi markici ima niz aerodrom mnogu. Na primer noviot proekt na golden art pokraj bulevar Srbija za koj veke imaat gradezna dozvola...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 21-Oct-2021 at 15:56Ова нема допирни точки со ситуацијата кај Мајчин дом.

Кај Мајчин дом во ДУП-от не постоеше градежна маркичка. Беше државно земјиште со вцртано зеленило. Како такво (земјиште без маркичка), камуфлирано низ неколку трансакции му беше багателно продадено на Орце Камчев. Потоа Ивица Коневски му нацрта маркичка (и тоа маркичка сосема вон градежна линија), со што многукратно му ја крена цената на земјиштето. Камчев тогаш му го препродаде земјиштето на Фатмир Етеми (ЗСФ КОМ) и таму никна станбено-деловна зградурина. Неодамна дознавме и дека Коневски на необјаснет начин се стекнал со деловен простор во истиот објект во вредност од 450.000 евра и плус со загарантиран закуп од 12 години:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3553&PID=252597#252597


А во Реонски центар работите стојат вака. Сосема логично на аголната локација е вцртан објект (најмалку од пред 15 години, а најверојатно уште со првиот ДУП за овој простор, кога и да било тоа). А и од кога памтам, за таму се збори за општинска зграда.

Ако било проблем јавно-приватното партнерство како модел за изградба на општинската зграда, Тимчо нека ја гради општинската зграда од буџет, тоа ќе го поздравам. Слободно и нека го избрише поголемиот - издолжениот дел од маркичката, единствено е важно е да се оформи убав аголен објект.

Да се „спасува“ зеленилото во Реонски центар на ваков начин, дури и под претпоставка дека е добронамерно, е погрешно. За паркови во Реонски центар има доволно место и пологични локации. Не мора и не треба жртва да биде аголната локација и општинската зграда.Edited by Cloverstack - 21-Oct-2021 at 16:34
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14967
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 21-Oct-2021 at 16:48
Која би била новата локација зад Џеваир кулите не е прецизно кажано?

Инаку да се сложувам дека таа аголна локација треба да се искористи за оформување убав објект за општинската зграда.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 388
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 21-Oct-2021 at 18:08
Не е овде таков проблем административната зграда, каков што е планираниот трговски објект (а реално станбена зграда) што треба да никне зад неа. Пишувано е понапред на оваа тема. Тој објект би зафаќал површина од околу 4000 м2, а општинската зграда околу 1000 м2. А сега новиот градоначалник ветува парк од 5000 м2, што би значело дека ќе ја опфати цела парцела. Скептичен сум за ова ветување, но ако се реализира, можеби е подобро да се прежали таа локација ако се заштити овој поширок простор од некоја нова грдосија.
Идеално би било да се направи општинската зграда на аголот како што е планирано, а остатокот од парцелата да се остави за парк.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 21-Oct-2021 at 22:45
може многу лесно да се ревидира проектот и да се направи само општината, а останатиот простор да остане јавен за партер зеленило, што е уште подобро за тоа зеленило можеби
мини-паркчиња на ќошиња од прометни булевари е глупост измислена во последниве 10-15 години... популизам неписмено составен и реализиран без разлика кој бил на власт... наместо да имаш асални генерални планови каде треба да има зелени рекреативни појаси, а каде треба да се градат објекти и со каква намена и габарит, ние имаме нафрлање на рандом проектчиња низ градот никнаати од тоа колку е вредно секое дрвце и како секоја необработена нива треба да се остаи така или да се направи „парк“
и таквото размислување со години го тера градов у мајчину
еве и паркот од карши што го направија, единствено што го спасува е каква-таква изолација од стариот дрворед на булеварот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
anna75 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 16-Sep-2021
Online Status: Offline
Posts: 22
  Quote anna75 Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 09-Nov-2021 at 14:11
Има ли инфо каде поточно ќе биде новата општинска зграда?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14967
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 10-Nov-2021 at 08:11
Аеродром - прва општина што пренаменува маркица од згради во паркови!
Денеска на моја иницијатива до советот на Општина Аеродром беше поднесено барање за започнување на постапка за бришење на две градежни маркици во Реонски Центар каде беше предвидено да се гради општинска зграда и станбена зградаhttps://www.facebook.com/TimcoMucunski
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14967
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 10-Nov-2021 at 18:05
Originally posted by anna75

Има ли инфо каде поточно ќе биде новата општинска зграда?


Последно беше кажано дека ќе се бара локација зад Скај Сити ама незнам каде поконкретно.Edited by stef4o - 10-Nov-2021 at 18:05
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 11-Nov-2021 at 18:15
македонската политика продолжува да се води по популизам изграден врз кафански муабети... немаше никаква потреба од ова стварно, единствено можеа да ја скрата површината на објектот со маркицата позади
да сакаа тука да има паркови, немаше да направат такви бљувотини од населби ко реонски, туку ќе беше изградено огледално крило на Ново Лисиче исто како што е со Јане Сандански од двете страни на булеварот... сега наместо сериозна општинска зграда, Аеродром ќе добие уште еден глорифициран украсен тревник на булевар, што најверојатно ќе кошта тродупло повеќе отколку што треба
а меѓудругото, слушнав дека не е воопшто сменет планот, туку е даден предлог
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.113 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.