build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Населба Варош - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Населба Варош - Прилеп
    Posted: 08-Dec-2010 at 17:24
Варош е населба во северниот дел на Прилеп, сместена на подножјето на Маркови Кули. Варош постои од кога постоела тврдината и се смета за стариот дел на градот или Средновековен Прилеп.

01. Споменичен комплекс од НОБ на самиот влез

02. Народен Херој Орде Чопела

03. Црква Свети Петар и Павле

04.

05.

06.

07. ОУ Блаже Конески - до четврто одделение

08.

09.

10.

11. Споменик на Крал Марко

12.

13.

14. Црква Св. Богородица

15.

16.

17.

18. Спомен чешма нза загинатите во НОБ од Варош

19. Спомен плоча за домот во кој е роден Ѓорче Петров
Edited by S.P.Q.R. - 08-Dec-2010 at 17:58
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Dec-2010 at 17:32
20. Туристичка патека Крал Марко

21. Црква Свети Никола

22.

23. Црква Свети Димитрија

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30. Мултимедијално Плато на местото викано Панаѓуриште

31.

32.

33.

34.

35.

36.

37. Манастир Св. Арахангел Михаил

Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Dec-2010 at 17:34
Originally posted by S.P.Q.R.

Апел до администраторите, да се префрлат сликите од нишката Црквите во Прилепско а се однесуваат на Варош во оваа нишка.
Јас мислам да не ја осиромашуваме таа нишка која е добро склопена и добро посетена. Неместо да се префрлат постовите предлагам да направиш избор на најдобрите слики и да го постираш и овде.
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Dec-2010 at 17:51
38. Црква Св. Атанасие

39.

40.

41.

42.

43.

44.

45.

46.

47.

48.

49.

50.

51. Почеток на патеката која води до Манастирот

52. Патеката

53. Хидросистем Студенчица

54.

55. Карпата Слон

56. Амфитеатар пред Слонот

57.

58.

59. Кон Плетвар

60. Антички гробови покрај слонот

61. И за крај

Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Dec-2010 at 18:02
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by S.P.Q.R.

Апел до администраторите, да се префрлат сликите од нишката Црквите во Прилепско а се однесуваат на Варош во оваа нишка.
Јас мислам да не ја осиромашуваме таа нишка која е добро склопена и добро посетена. Неместо да се префрлат постовите предлагам да направиш избор на најдобрите слики и да го постираш и овде.

Мислам дека најпаметно ќе биди да ги оставиме двете нишки да стојат непроменети.
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.