build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ramstore Mall

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 418
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Ramstore Mall
    Posted: 09-Dec-2010 at 01:42
Objektot koj sto e vo funkcija od 2005g i e prv TC od zatvoren tip. Se izgradi za 9 meseci, so  dinamika na gradenje koja sto seuste ne e... Ohno
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Dec-2010 at 01:46
...лименка на која не и е местото среде град. Ohno
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 418
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Dec-2010 at 01:13
toa e veke vo domen na urbanistite (ako gi ima)...
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Dec-2010 at 13:10
kako i da e gragjanite dobro go profatija, dobro se vklopi vo okolinata i dade razdvizuvanje na toj del vo gradot ,a i mislam deka Vero vo nikoj slucaj nema da go ima uspehot na Ramstore ...

Edited by leonid23 - 11-Dec-2010 at 13:16
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Dec-2010 at 02:28
Ајде да ставиме и по некоја слика. Не најдов добри слики од внатрешноста, ако некој има или најде, молам да надополни

Патем, колкав беше Рамстор? Ми се чини околу 30.000m2 вкупно... Има некој точни бројки?


1. Ова е некој првичен рендер


2. Ова е ваљда од отварањето


3.


4. Една лоша слика од внатре


5.


6.


7.


8.


9.


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4506
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Dec-2010 at 15:24
alexgizh има многу слики поради тоа што го црташе објектов во 3d, па ако има време нека постира.

Инаку можеме така и да ја измериме плоштината на објектов.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-Dec-2010 at 16:22
Ќе ги постирам сликиве кога ќе бидам послободен, заедно со мојата пресметка за плоштината
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Dec-2010 at 16:25
Мислам дека површината му е 18,000 GLA
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Dec-2010 at 16:33
Во тој случај реално изгледа таа бројка што ми се врти во глава дека вкупната површина е околу 30.000м2
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Dec-2010 at 16:38
Овде на скечап ми пишува 8,300 и нешто, сметај x2 спрата, околу 17,000.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Dec-2010 at 16:46
Е, сеа, да се надополнам: Под GLA не би се сметале ходниците, паркинзите и слично. Само продавниците+киното (независно дали го менаџираат самите од Рамстор)+магацините позади. Така што, ова од 17,000 не ми изгледа реално. Но, сеедно ми е.

Еве нешто слики, да има и од позади :

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Dec-2010 at 18:19
Незнам зошто, ама со тек на време на сите им легна трговскиот на душа. На почеток имаше ептен бурни реакции, за сега според мене да биде едно од омилените места во Скопје на повеќето луѓе. Ајде со ред, маркетот е одлично снабден иако можеше поголем да биде. Во услови кога немаме кино асално во Скопје овие две мали кина и тоа како вршат работа, кафичите се секогаш полни, делот со храна исто така. Паркингот е фул, а понудата на продавници , би рекол малку сиромашна.

Тука според мене можеше да се иде барем уште 2-3 спрата во висина, да се искористи просторот. Вака некако трговскиот е многу мал
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Dec-2010 at 20:32
Previous

Рамстор ни е омилен на нас скопјаните бидејќи нема апсолутно никаква конкуренција: Во ГТЦ дува ветер, а Веро не е ни вреден за споменување...
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Dec-2010 at 00:21
Originally posted by alexgizh

PreviousРамстор ни е омилен на нас скопјаните бидејќи нема апсолутно никаква конкуренција: Во ГТЦ дува ветер, а Веро не е ни вреден за споменување...


Многу точно.

Лете има клима, зиме има греење. Ете зошто е омилен, не треба анализа на маркети, продавници, локација, паркинзи итн...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4506
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Dec-2010 at 01:13
И сега за сега содржината на ГТЦ е многу субстандардна. Освен 5-6 бутици кои навистина имаат некоја вредност, останатото е кинески шкарт. Да не зборуваме за физичката состојба на ГТЦ - се распаѓа.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Dec-2010 at 19:26
Originally posted by гитардемон

И сега за сега содржината на ГТЦ е многу субстандардна. Освен 5-6 бутици кои навистина имаат некоја вредност, останатото е кинески шкарт. Да не зборуваме за физичката состојба на ГТЦ - се распаѓа.


Веројатно е за друга тема... но со модернизација од 20-30 милиони евра, ГТЦ можеше да прерасне во прав мол од полу-затворен тип и ќе беше ставен крај на бутањето на други молови во центарот - ќе се дисперзираа само вон градот.
Back to Top
Alien View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Dec-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alien Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Dec-2010 at 19:28
Рамстор е скап, Гтц ( делумно спрингфилд и втори кат е бољи него први), Веро е тапа тотално разочарувачки
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Dec-2010 at 20:07
Originally posted by krale

Веројатно е за друга тема... но со модернизација од 20-30 милиони евра, ГТЦ можеше да прерасне во прав мол од полу-затворен тип и ќе беше ставен крај на бутањето на други молови во центарот - ќе се дисперзираа само вон градот.

Се слагам, јасно е дека се работи за инвестиција која бргу ќе биде вратена, а што е исто од голема важност, веројатно ќе имаше ефект и за ова што велиш за дисперзија. Всушност таква модернизација и надградба на големо се најавуваше во 2007 и 2008, ама како што тоа често ни се случува, остана само на големи најави:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=128
Значи покрај преиначување во затворен мол, ГТЦ ќе добиеше и нова корисна површина и поубав надворешен изглед, во склад со сегашниот.

Иако финансиите секогаш знаат да бидат сопка, друга претпоставка ми е дека проблем била расцепканата сопственост... Мада ако постои силна политичка воља, мислам дека со тоа може да се излезе на крај и дека проектот за модернизација и надградба всушност може да се искористи токму за да се преобрати ситуацијата, да се воведе силно централно управување и вистински ред (од кој што корист ќе имаат сите, а веројатно највеќе баш расцепканите сопственици).

Ваљда не комплетно е дигнато раце од тој проект, штета е таков објект да се остави во агонија. А за Рамстор ионака сметам дека е еден вид привремен објект, на чие место во поволен момент ќе дојде нешто друго, со поголема висина.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Dec-2010 at 22:32
Претпоставувам дека ГТЦ ќе го снајде судбината на Мавровка од пред 5-6 години, односно тек кога ќе запусти од луѓе, ќе се свести раководството и сопствениците дека треба нешто итно да се направи.

Тогаш централната локација на ГТЦ ќе биде од големо значење и сигурно ќе се најде инвеститор што ќе го направи топ. Само многу ќе загубат на вредност сегашните сопственици, ама не им е тоа јасно изгледа...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4506
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 24-Dec-2010 at 03:01
Дали може некој да ми каже дали пред цепкањето ГТЦ беше државен објект, или беше на градот-општината? И дали памти некој чие дело и чија идеја беше цепкањето на ГТЦ?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.594 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.