build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Barcelona, La Merce!

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Feb-2012 at 22:47
Квалитетни фотографии Петар Cheers
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 09-Feb-2012 at 22:53
Uste nekolku:

Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 09-Feb-2012 at 22:54
Originally posted by pbanks

Квалитетни фотографии Петар CheersFala mi sedea na PC i najposle gi staviv na Flicker
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 09-Feb-2012 at 23:02
Zamokot Montjuic:

Pogled na Barcelona (vo pozadina levo se gleda Agbar kulata dizajnirana od Jean Nouvel):


Uste edna slika od zidovite na Montujic:


Park Guell (blagodarenie na Antonio Gaudi ovoj park e eden od najpoznatite parkovi vo svetot:


Cvekinja od Parkot Guell:


Park Guell:
Barca Metro:

Magicnata Fontana:


i edno kafe za na krajEdited by Petar - 10-Feb-2012 at 14:46
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Feb-2012 at 16:48
Eve iskopav uste nekolku sliki od stariot - Gotski del na Barcelona.
Pominav dve nedeli tamu taka da imam kup sliki

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 10-Feb-2012 at 17:59
Петар,браво за сликите и едно прашање,ми изгледаат софтверски обработени ,кој програм го користиш?
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 10-Feb-2012 at 19:17
Fala gjoko! Pa nekoi gi doterav malce na white balance a drugive malce i na contrast i saturation.
Koristam Gimp, open source all the way
Besplaten e softwerot i imas binaries za Linux i za Windows.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 10-Feb-2012 at 21:34
јас користам ACDSee pro2 и многу добро ги чисти сликите од магла,врнежи,омарнина и слични нечистотии во воздух,како да ги нема(сликите од МНР и Уставен ги правев на изразито лошо време и сега се горе-долу ОК)
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 11-Feb-2012 at 01:46
Супер слики, ме потсетија на преубавите моменти поминати во Барцелона...

Градот е преубав, си има свој шарм и карактер. Посебно ми беше убав и привлечен после дождот кој заврна на кратко една вечер пред полноќ. Светлата на градот се одразуваа во мокрите улици, а ноќниот живот штотуку започнуваше.

Тогаш истовремено го посетив и Мадрид, кој ептен пријатно ме изненади, но сепак предост и давам на Барцелона. (Иако беше 20-30% поскап од Мадрид. Се изненадив што дури и туристичките мапи во Тур. инф. центри не беа бесплатни туку ги продаваа по едно евро! 10 милиони туристи годишно, тоа се плус 10 мил. евра во буџетот на градот )
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 16-Feb-2012 at 14:54
Slikive od Barcelona se slikani so kamera: Nikon D5000 ( Lenses: AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G, Nikon 18-55mm VR & AF-S DX NIKKOR 50-300mm f/4.5-5.6 Zoom Lens )
Back to Top
bobanmak View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Jun-2011
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bobanmak Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Sep-2016 at 11:44
Благодарам Andrej_LJ за прекрасниот опис и за добриот избор на рутите. Монтжуик е навистина прекрасно место. Ја имав среќата преку аирбнб да најдам таму смештај. Кварталот „poble sec„ би му го препорачал на секого, кој сака да ја види и осети вистинската Барселона.

Би се надоврзал на прекрасните фотографии од Petar, со неколку мои импресии.

1. Font Màgica - Магичните фонтани. Шоуто го има само за викенд, и е вистинско доживување.


2. Montgat Nord - Плажа до Барселона. Се стигнува со метро, и е на само 20 минути од центарот. Мирно, чисто и спокојно место.


3. Поглед од Манджук кон Сеграда Фамилија


4. Пласа Каталуња


5. Tibidabo - Ридче до Барселона. Од тука градот ви е на дланка.


линк кон HQ панорама од тука: https://drive.google.com/open?id=0B97xYVX1eKqUbE1WSFgzZ1FNNFE

6. Грчкиот парк - од тука имате прекрасен поглед кон Palau Nacional


7. Еден од најдобрите локални Пинчо барчиња - quimet i quimet


ПС. Пинчо и Сангрија - Бензин за гладни и жедниИздржи!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.