build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Погодете го градот - Guess the city

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 48>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Погодете го градот - Guess the city
    Posted: 14-Dec-2010 at 08:00
Еве ги правилата. Се разбира нема да банираме доколку се излезе малку вон нив, ама да гледаме сите колку-толку да се придржуваме за да не настане хаос и за да остане интересно

1. URL-то да не го содржи името на градот или нешто друго што може да наведе на тоа. Сигурно по некој ќе ѕирка и таму, па се убива поентата на игра/натпревар. Еве на пример доколку изберете таква слика која во името на фајлот содржи некаква „помош“, едноставно прехостирајте ја на imageshack или како било, битно да биде поставена под непрепознатливо име.

2. Да се поставуваат градови кои исполнуваат барем еден од следниве услови:
- главен град на држава
- минимум 500.000 жители (според Википедија)
- минимум 100.000 жители (според Википедија) доколку се работи за град во Европа

3. Да не се поставува нова слики додека не се погоди последната, а право на поставување да има тој што погодил (за точен одговор ќе рачунаме ако биде потврден од тој што ја поставил или доколку некој е наполно и 100% сигурен дека се работи за точен одговор). Доколку тој што погодил соопшти дека го препушта редот, или пак не постави нова слика во рок од 2 часа, слика поставува кој сака односно кој ќе успее најбрзо да го направи тоа. Доколку тој што ја поставил сликата го нема подолго од 24 часа да се изјасни по понудените одговори, повторно слика поставува кој сака односно кој ќе успее најбрзо да го направи тоа.

4. Доколку се работи за град тежок за погодување, поставувачот на фотографијата може да даде и некаква помош, а доколку работата запне и подолго останеме без точен одговор, поставувачот обавезно да пружи и поголема помош, за да не се тапка екцесивно долго во место бидејќи така не е интересноEdited by Cloverstack - 15-Dec-2010 at 21:30
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Dec-2010 at 06:40

Edited by dejan - 15-Dec-2010 at 06:40
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9028
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Dec-2010 at 09:34
Шибеник?
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Dec-2010 at 12:13
99,9 % сум сигурен дека погоди пбанкс.Ако не и 102%
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Dec-2010 at 12:27
Originally posted by dejan


Еве слика од Шибеник на Гугл Земја

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9028
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Dec-2010 at 12:56


Јас го познав по црквата пред се
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Dec-2010 at 13:16
Сега тебе ти е ред да поставиш слика знаеш нели

Или поставувај или препушти го редот, па кој прв ќе посави, таа ќе ја погодуваме
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9028
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 15-Dec-2010 at 13:38
Originally posted by Cloverstack

Сега тебе ти е ред да поставиш слика знаеш нели

Или поставувај или препушти го редот, па кој прв ќе посави, таа ќе ја погодуваме


Знам, знам ама пошто Деки го почна ова, мислев да го почекаме

Ajde eve
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3818
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 15-Dec-2010 at 13:39
Hahah sto e toa?Nitu dzamija nitu crkva hahah
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Dec-2010 at 13:48
Казан да не е?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 15-Dec-2010 at 13:50
Казан е 100%, ставај слика
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 15-Dec-2010 at 13:55
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 15-Dec-2010 at 14:01
Краков
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9028
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 15-Dec-2010 at 14:17
Originally posted by lslcrew

Казан да не е?


Cheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 15-Dec-2010 at 14:58
Klover turaj slika.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 15-Dec-2010 at 15:10
Ова за Казан, потрудете се барем во името на фајлот да не стои одговорот
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9028
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 15-Dec-2010 at 15:21
Originally posted by alexgizh

Ова за Казан, потрудете се барем во името на фајлот да не стои одговорот


сконтав од кога ја аплоадирав, ама веќе ме мрзеше да менувам па се надевав дека играчите ќе бидат чесни и нема да ѕиркаат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4448
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 15-Dec-2010 at 15:50
И исто така потрудете се да нема натписи на локалниот јазик, како во Краков - Wybory Сега поголем предизвик е да се најде слика, отколку да се погоди
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 15-Dec-2010 at 16:00
И тоа проверив, таман работа до толку не сме. Само мислев дек е нецитлив зборот па ме мрзесхе д бара друга слика. Кловер ке ставасх слика или нека става некој друг.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1161
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 15-Dec-2010 at 16:04
Ај да видиме кој е овја град

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 48>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.171 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.