build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродром 2011

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12000
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 11-Mar-2016 at 18:30
Originally posted by Z|evzek

Затворањето на Mcdonalds е еден од многуте гревови што се случија во Скопје.


Сериозен си?
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 11-Mar-2016 at 19:02
Jas sum gord na toa sto vo Makedonija nema Mc Donalds toa samo pokazuva na kolku visok stepen e nasata kultura na jadenje.
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 11-Mar-2016 at 19:19
Originally posted by Џоле

Originally posted by Z|evzek

Затворањето на Mcdonalds е еден од многуте гревови што се случија во Скопје.


Сериозен си?
Да ! Како што напоменав Mcdonalds во Скопје не беше храната. Беше место од урбаниот живот на Скопјани. Место каде што се правеа роденденски прослави, собиранки, се запознаваа нови луѓе, симпатии, па и се оформуваа љубови. Истото мислење го имам и за Чичко Стоилко и многуте други такви места во градот, што поради различни околности се затворија. Е сеа ако ти не си бил доволно фраер да бркаш девојќи во Mcdonalds не е проблемот до Mcdonalds, туку до тебе
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 11-Mar-2016 at 19:24
не е проблем што е затворен Мекдоналдс, проблем е што на негово место се отвара уште едно гнездо на скопскиот шлајм, и тоа на некои луѓе им е буквално пред врата

...како да не се доволно дискотеки за нафурани шмркаџии и треторазредни спонзоруши низ градов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 11-Mar-2016 at 19:28
Originally posted by zabegan

не е проблем што е затворен Мекдоналдс, проблем е што на негово место се отвара уште едно гнездо на скопскиот шлајм, и тоа на некои луѓе им е буквално пред врата

...како да не се доволно дискотеки за нафурани шмркаџии и треторазредни спонзоруши низ градов
Потполно се согласувам ! Не заборавај и селјанки хахахах
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 11-Mar-2016 at 19:42
Originally posted by kultuzin

Jas sum gord na toa sto vo Makedonija nema Mc Donalds toa samo pokazuva na kolku visok stepen e nasata kultura na jadenje.


Сега остана уште дилемата кој е прв (по „култура на јадење“ што и да значи тоа), ние, или Северна Кореја.
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 115
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 11-Mar-2016 at 19:56
Originally posted by Z|evzek

Originally posted by Џоле

Originally posted by Z|evzek

Затворањето на Mcdonalds е еден од многуте гревови што се случија во Скопје.


Сериозен си?
Да ! Како што напоменав Mcdonalds во Скопје не беше храната. Беше место од урбаниот живот на Скопјани. Место каде што се правеа роденденски прослави, собиранки, се запознаваа нови луѓе, симпатии, па и се оформуваа љубови. Истото мислење го имам и за Чичко Стоилко и многуте други такви места во градот, што поради различни околности се затворија. Е сеа ако ти не си бил доволно фраер да бркаш девојќи во Mcdonalds не е проблемот до Mcdonalds, туку до тебе


Сум лапал у Булевар, у Мусандра.... у Мекдоналдс
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 11-Mar-2016 at 20:06
Originally posted by fichot

Originally posted by kultuzin

Jas sum gord na toa sto vo Makedonija nema Mc Donalds toa samo pokazuva na kolku visok stepen e nasata kultura na jadenje.


Сега остана уште дилемата кој е прв (по „култура на јадење“ што и да значи тоа), ние, или Северна Кореја.
култура на јадење значи да јадеш хамбургери од Вили или Седмица ама не и Мекдоналдс   
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12000
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 11-Mar-2016 at 20:08
Јас кај Чичко Стоилко сум фатил само некоја бактерија, а со девојките малку послабо ми одеше

Шегата на страна, после сите несреќи што му се случија на градов изминативе години, затворањето на МекДоналдс ми е дури и позитивна работа. Ако ништо друго, младите излегоа да се бркаат и да се лапаат по паркови и по кеј.    

Edited by Џоле - 11-Mar-2016 at 20:09
За сè има вторпат
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 11-Mar-2016 at 20:13
Originally posted by Џоле

Јас кај Чичко Стоилко сум фатил само некоја бактерија, а со девојките малку послабо ми одеше

Шегата на страна, после сите несреќи што му се случија на градов изминативе години, затворањето на МекДоналдс ми е дури и позитивна работа. Ако ништо друго, младите излегоа да се бркаат и да се лапаат по паркови и по кеј.    
Да да и хамбургер заменија со ганџа
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 11-Mar-2016 at 20:46
Мек Доналдс е култ и добра пропаганда да, лоша исхрана, но сепак култ како што е Бургер Кинг (и во Скопје) и мора да го има една сериозна држава.
Бургер Кинг на пример работи топ во Скопје.

Originally posted by kultuzin

Jas sum gord na toa sto vo Makedonija nema Mc Donalds toa samo pokazuva na kolku visok stepen e nasata kultura na jadenje.


Да ги прашаме патриотите како култузин дали Вили е подобро од Мекдоналдс кајшто знам за барем 100 случаи на труење. Сељачка пропаганда и "култура на јадење".

Edited by one1 - 11-Mar-2016 at 20:48
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 11-Mar-2016 at 20:52
никогаш не сум го сакал Мекдоналдс поради тоа што го добиваш (едно ќофте од соја) за дадената цена... освен тоа што беа првите во градов што имаа беспрекорен помфрит, не сум ги сакал за ништо друго

работата е што е можно повеќе брендови и поголема конкуренција да има... еве стигнавме од бутки како Стоилко, до нешто многу поквалитетно како Седмица, Вили, Ројал, Лесковац итн, иако се работи за нездрава храна реално... затоа се потребни брендови како Мекдоналдс и Кингбургер


едит: тоа со труењето обично е негативна пропаганда... и во Мекдоналдс памтам дека имаше неколку пати труење, ако збориме за тоа

Edited by zabegan - 11-Mar-2016 at 20:54
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 11-Mar-2016 at 20:56
Лесковац, Вили ти се шлајмот на брзата прехрана во Скопје.
А ја не знам зашто на пример во регионов Солун, Белград, Софија сегде имаш Мекдоналдс и тоа по 10-15-20 ресторани низ цел град...
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 11-Mar-2016 at 20:58
Originally posted by one1

Лесковац, Вили ти се шлајмот на брзата прехрана во Скопје.
А ја не знам зашто на пример во регионов Солун, Белград, Софија сегде имаш Мекдоналдс и тоа по 10-15-20 ресторани низ цел град...
епа спореди ги лесковац и Вили со Стоилко на пример... тоа го зборам...

инаку Мекдоналдс не е ништо подобар од нив само автоматски дека е бренд...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 11-Mar-2016 at 21:00
Па се слагам
Ја би рекол подобра хигиена имаш во тие брендови уствари храната е стандардна. Во Вили не знаеш што месо ќе ти се погоди...
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 11-Mar-2016 at 23:11
Еднаш имам јадено во Мекдоналдс и немам намера повеќе, ни тука, ни било каде во светов.
Ама факт е дека е еден од најпрепознатливите брендови глобално и мислам дека не толку неговата присутност, туку неговата неприсутност влијае негативно врз имиџот на градот/државата.
Едноставно кажано, погледот кој го добиваш од странците кога ќе им кажеш дека нема МкДс во МК е „у која ли вукојебина сум дошол“.

Патем, понудата во Ск периодов покрај со стандард „лесковачка“ и бурекџилници е збогатена и со фенсишменси ѓомити-здрава-храна фастфударници така да има ете за секого по нешто.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 12-Mar-2016 at 00:41
Originally posted by fichot

Еднаш имам јадено во Мекдоналдс и немам намера повеќе, ни тука, ни било каде во светов.
Ама факт е дека е еден од најпрепознатливите брендови глобално и мислам дека не толку неговата присутност, туку неговата неприсутност влијае негативно врз имиџот на градот/државата.
Едноставно кажано, погледот кој го добиваш од странците кога ќе им кажеш дека нема МкДс во МК е „у која ли вукојебина сум дошол“.

Патем, понудата во Ск периодов покрај со стандард „лесковачка“ и бурекџилници е збогатена и со фенсишменси ѓомити-здрава-храна фастфударници така да има ете за секого по нешто.


Поарно што нема Мекдоналдс (и другите) во Македонија, бидете горди од тоа. Целта на многу луѓе што патуваат е да видат нешто различно од кај што живеат. Се разбира за многу туристи, кога патуваат да препознаат нешто од дома како Медоналдс специајлно од држави каде тој бренд е втеран во ум делува смирувачки па затоа е добра идеа да има такви ресторанти во Аеродромот, но нема потреба надвор од тоа. Но работата е сега за Македонците што сакаат да видат мекдоналдс дома дека е малку различен од што се навикнати, така како надворешен бренд. Незна ова да ли има смисла по Македоски …."тревата е секој пат позелена кај соседот", "the grass is always greener on the other side"

Мене лично 7ица ми остави позитивен печаток, и мислам дека е еден он најдобрите хамбургери што ги имам пробано од кај што имам патувано, па се уште ми остана вум но сега тоа е објективно на својот вкус и други работи и незначи исто за секого

п.с Ови брендови се формирани во опшстества со други култури и традиции и во некои сфери многу различни од нашите и дури понекогаш многу контра, и немора све да се глобатизира. Дури многу од овие брендови со години назад се трудат да си го менат ликот "имиѓот" во локалниот пазар како по шик boutique ресторанти и брендови (По европски) особено Мекдоналдс.

Што повеќе интернациоални брендови то тулку помалку локални брендови
“Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied.”
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 12-Mar-2016 at 00:47
Значи вака јас секогаш кога им зборувам на пријателите за Македонија едно од работите што им ги кажувам дека Mc Donalds не успеа да се одржи на пазарот кај нас сите до еден имале позитивно мислење за тоа никој не рекол абе имиџот ви е нарушен или нешто слично. Баш напротив ние си имаме наша кујна која е милион пати повредна од оние суви мизерни плескавички на Mc Donalds. Јаделе кај нас и буреци и хамбургери и скари НИТУ еден ама ниту еден не кажал „Е МИ НЕДОСТАСУВА Mc Donalds“.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 12-Mar-2016 at 02:53
Да, затоа што Мкдс е симбол за џанкфуд, и кога ќе им речеш „кај нас затворија“, некои ќе си помислат „аааа види види овие здраво се хранат“. Што не е точно, пошо џанкфуд е џанкфуд, брендиран или не.

И Адидас, Самсунг или Форд да ги нема, никој од посетителите нема да рече „еј ми недостасуваат“, ама сигурно ќе се подзамислат.

Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 12-Mar-2016 at 03:57
“Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied.”
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.110 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.