build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски народен театар (Стар театар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 61>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 05-Nov-2010 at 17:35
Нешто со театарот како бавно да оди , или така ми се чини ?
Дали се можеби сконцентрирани на внатрешноста во овој период ???
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 06-Nov-2010 at 21:42
Bi sakal site ovie objekti sto se pravat pokraj Vardar da imaat jaki svetlecki efekti Roll%20eyes
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 06-Nov-2010 at 21:49
Originally posted by lupo

Bi sakal site ovie objekti sto se pravat pokraj Vardar da imaat jaki svetlecki efekti Roll%20eyes


100% тоа нема да биде пропуштено, гарнитурата која стои зад сите овие проекти, веќе има докажано дека внимава на детали (независно од тоа дека на некого му се допаѓаат, на некого не), така да сум убеден дека центарот ќе блеска за едно 2 години и ако не друго ќе заборавиме на зоната на самракот која владее сега во не така мали реони.
Back to Top
Stefano View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Stefano Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 06-Nov-2010 at 23:06
Se nadevam deka si vo pravo pbanks..samo osvetluvanje ke bide malku, treba i okolinata koja denes ja pominuvav od most nakaj kale, dupka do dupka okolu lavovite okolu muzejot, okolu posta e horor, gjubre po celiot toj predel...a deka vnimavaat na detali ne sum siguren- pola plostad e ruiniran plockite iskrseni na mnogu mesta kade sto se postavuvaa spomenicite, falat kandelabrite, kabli, asfaltot okolu City Galery staven kako za avto poligon bez nikakva estetika. Sepak posakuvam da bide po tvoe! I te molam nabroj mi eden proekt koj e do detali sovrseno izveden vo Skopje, ne e samo dali ke se izgradi nesto vo mnogu zemji toa i se odrzuva konstantno!?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 06-Nov-2010 at 23:21
Originally posted by Stefano

Se nadevam deka si vo pravo pbanks..samo osvetluvanje ke bide malku, treba i okolinata koja denes ja pominuvav od most nakaj kale, dupka do dupka okolu lavovite okolu muzejot, okolu posta e horor, gjubre po celiot toj predel...a deka vnimavaat na detali ne sum siguren- pola plostad e ruiniran plockite iskrseni na mnogu mesta kade sto se postavuvaa spomenicite, falat kandelabrite, kabli, asfaltot okolu City Galery staven kako za avto poligon bez nikakva estetika. Sepak posakuvam da bide po tvoe! I te molam nabroj mi eden proekt koj e do detali sovrseno izveden vo Skopje, ne e samo dali ke se izgradi nesto vo mnogu zemji toa i se odrzuva konstantno!?


Poagjam od gotovite proekti kako na primer muzejot na voda, rekonstrukcija na Kale, pa i nekoi positni kako osvetluvanjeto na kameni most. Fokusot na detali e nesomnen, osobeno ako zboruvame za osvetluvanje i sl.

Sto se odnesuva do haosot koj go nabrojuvas. Tamu e sepak gradiliste. Ubeden sum deka nema se da se zavrsi so zamackuvanje naokolu so asfalt, tuku deka vo oci na slednite izbori kje ima edna golema svetlecka reklama narecena Skopje 2014.


Back to Top
Stefano View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Stefano Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 06-Nov-2010 at 23:32
Mislam deka ke dobieme mnogu sminka na necisto lice toa ke bide reklamata, no kako i da e nikogas pa ni sega nie kako nacija ne sme bile fokusirani na detalite, kale spored mene ima uste dobar milion detali za dosreduvanje, osvetluvanjeto so neonki na kameni most licno ne mi se dopagja preku den izgledaat ocajno postaveni kako vo stara kujna. No nie sekogas sme poveke zadovolni da se pravi nesto kolku da se pravi otkolku da go napravime toa sofisticirano. Mozebi treba vreme, no arhitekturata pretpostavuvam deka podrazbira i tradicija i pocit kon ubavoto od sekoj od nas. Pozdrav!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 06-Nov-2010 at 23:32
  пбанкс- Последната реченица е одлично кажана, поготово делот после запирката.    

Edited by FoSsiL - 06-Nov-2010 at 23:33
Back to Top
Stefano View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Stefano Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 06-Nov-2010 at 23:39
Koga sme vekje kaj iluminacijata, moj predlog da se osvetli mostot kade sto se lavovite od dolu (prva slika) i suptilna iluminacija za kameni most (iako bojata e silna za Kameni vo pozadina so drugite gradbi kako Arhiv zoltata bi bila prekrasna.
 
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 06-Nov-2010 at 23:58
Originally posted by Stefano

Mislam deka ke dobieme mnogu sminka na necisto lice toa ke bide reklamata, no kako i da e nikogas pa ni sega nie kako nacija ne sme bile fokusirani na detalite, kale spored mene ima uste dobar milion detali za dosreduvanje, osvetluvanjeto so neonki na kameni most licno ne mi se dopagja preku den izgledaat ocajno postaveni kako vo stara kujna. No nie sekogas sme poveke zadovolni da se pravi nesto kolku da se pravi otkolku da go napravime toa sofisticirano. Mozebi treba vreme, no arhitekturata pretpostavuvam deka podrazbira i tradicija i pocit kon ubavoto od sekoj od nas. Pozdrav!


Секако Стефано, има уште многу да се учи, работи и подобрува тука не е спорно. И лично, се сложувам со твојата прва реченица.

Но факт е дека некои работи се подобри и ќе бидат подобри отколку што беа. Ние како жители на Скопје се навикнуваме да живееме со сите негови недостатоци па така не ни приметуваме кога има израсната џунгла во центрарот на градот, не приметуваме кога делот кај плоштадот Карпошово востание е понезавиден од периферија на некоја авганистанска селендра, не приметуваме дека главните знаменитости не се осветлени и целиот центар е генерално темен (и страшен ако човек не е од тука и не знае дека всушност се работи само за немарност) итн...

Токму за тие работи зборувам кога велам дека впечатокот ќе биде подобрен, а целиот фокусот ќе се тргне од запуштеноста и прљавштината кон „благодетите“ на Дизниленд 2014. 


Edited by pbanks - 06-Nov-2010 at 23:58
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 12-Nov-2010 at 14:19
Почнат е дел од фасадата (бела боја) и поставени се прозорци, мислам дека се забележува на сликата, во живо многу убаво изгледа.

Фирмата (италијанска) која ги изведува овие работи.


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 16-Nov-2010 at 16:23


1


2


3

Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 16-Nov-2010 at 21:22
Тоа парче стои офарбано па можеби два месеци инаки би било убаво некој ако е во можност да ја фотне и зградата на уставен од поблиску зашто и тамо е почната со местење на прозорците т.е стаклената фасада.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 16-Nov-2010 at 23:31
А што е со покривот каде што е арматурата, како што се гледа од третата слика, одоздола има полча, па дали арматурата би се покрила со некој вид стаклоо, или така ќе остане ?
Back to Top
Mr.Edmund View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Jul-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mr.Edmund Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 16-Nov-2010 at 23:40
На арматурата ќе се закачат скулптурите
СМРТ ЗА ФАШИЗМОТ-СЛОБОДА ЗА НАРОДОТ
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 16-Nov-2010 at 23:48
Мислам Драган всушност прашуваше за металната конструкција на кровот, а не за арматурата како што ја ослови. Сигурно нема така да остане. Стакло не ми звучи веројатно, претпоставувам ќе се затвори со други материјали и ќе се обложи со бакар. Едино оние кружните делови изгледаат како да се за прозори.

Edited by Cloverstack - 16-Nov-2010 at 23:51
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 17-Nov-2010 at 00:13
Зошто толку бавно се оди со фасадата?
Се работи на ентериерот или ???
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1164
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 17-Nov-2010 at 13:29
Да да металната конструкција на покривот сум се збунил Big%20smile со арматура, а не би било добро да се стави лексикол како се викаше, истото што е употребено за покривот на стадионот.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 17-Nov-2010 at 16:16
Мислиш на лексан. Не е тоа. НЕзнам што ви е чудно, ќе си биде исто како и другите куполи што се направија. Железнка конструкција, на нив мислам дека со дрво  се затвара, дали има слоеви со изолација помеѓу незнам, и одозгоре катран и шиндра.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 17-Nov-2010 at 16:27
Каква шиндра????

Лим, бакарен се надевам...кад је бал нек је маскембал, какви се тие импровизации?!?
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 17-Nov-2010 at 16:30
Може и бакарен лим па посипан со киселина. Сеуште сум во дилема што требаше на рендерите да значи зелениот кров.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 61>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.