build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски народен театар (Стар театар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 61>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 30-Jun-2008 at 00:06
А стариот театар бил исто вака зелен, или сега се симулира оксидирани бакарни куполи со зелена шиндра?!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 30-Jun-2008 at 00:09
Originally posted by lslcrew

А стариот театар бил исто вака зелен, или сега се симулира оксидирани бакарни куполи со зелена шиндра?!


Од ова искрено многу се плашам (варијантата со шиндра)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 30-Jun-2008 at 00:18


Ако се водиме според рендерот, треба да се плашиме и од варијанта со зелени рефлектирачки стакла

 Stern%20Smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 30-Jun-2008 at 00:19
Originally posted by pbanks

Originally posted by lslcrew

А стариот театар бил исто вака зелен, или сега се симулира оксидирани бакарни куполи со зелена шиндра?!


Од ова искрено многу се плашам (варијантата со шиндра)


Па да ти кажам и треба да се плашиш, и мене ме плаши. Очигледно дека пак некој си ги лечи комплексите со старо Скопје и сега патат за "р`ѓав" кров, а за тоа треба години, и сега си нашле ад-хок решение, со шиндра!!


Edited by lslcrew - 30-Jun-2008 at 00:19
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 30-Jun-2008 at 03:56
Steta sto nemame fotki vo boja od objektov pred zemjtresov, da se uverime dali krovot navistina bil zelen.
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 30-Jun-2008 at 13:46
Еве нешто, па вие одлучитеУште нешто,
Живо ме интересира дали и 20-те скулптурите ке ги постават


Edited by Vladimir P - 30-Jun-2008 at 14:20
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 30-Jun-2008 at 13:53
Ne bil zelen definitivno Fala na postot
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 30-Jun-2008 at 13:54
Originally posted by evolutionary

Ne bil zelen definitivno Fala na postot


куполите се зелени на сите слики. делот кон камени мост е зелен на две... којзнае Dunno
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 30-Jun-2008 at 14:22
Куполите се метални, а кровот керамида


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 30-Jun-2008 at 14:23
Izlgea ne bil zelen navistina:Edited by evolutionary - 30-Jun-2008 at 14:25
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 30-Jun-2008 at 15:33
Од тое време ретко датираат слики во боја. Овие што ги ставивте се накнадно обоени.
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 30-Jun-2008 at 16:45
I deluvaat ko maslo na platno.
A eve sliki od Pariz 1940, slikani so digitalen aparat od 20 Mp:

http://www.sarajevo-x.com/clanak/080628008


Edited by evolutionary - 30-Jun-2008 at 17:06
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 30-Jun-2008 at 16:56
Мене не ми смета ако е со зелен покрив, мислам добро оди.
еве тука Флиндерс Станицата во Мелбурн, зо зелен покрив. (то што има останато од бојата хехе_
Edited by shyes - 30-Jun-2008 at 16:57
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 30-Jun-2008 at 18:48
Само една забелесшка,
Кој метал оксидира во зелено ?
малце ми смета изразот зелено, помислата е трева Smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 30-Jun-2008 at 18:55
Originally posted by Vladimir P

Само една забелесшка,
Кој метал оксидира во зелено ?
малце ми смета изразот зелено, помислата е трева Smile


Мислам бакар

@shyes не е проблем со зелена оксидирана купола лсл вика да не искористат шиндра (roof shingles на англиски)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 30-Jun-2008 at 19:03
Оксидираната купола дава посебен шмек на објектот, ама тоа се прави после долги години (30,50). А кај нас тенденцијата е за краток перид на се добие ваквиот ефект. Камбанаријата на новата црква Св. Богородина е таква бакарна.

Инаку хемискиот процес е таков да бакарот од црнежите оксидира и се создава хемикалија народно позната како син камен. Зелена е поради тоа што е по природен пат оксидирано, а не синтетски. Значи се созадава тенок слој син камен. Процесот го забрзуваат киселите дождови. Ако толку сакаат да го добијат тој ефект им препорачувам да користат солна киселина што е прилично ефтина работа и за пола саат ќе го постигнат истото, ама нема да биде тоа, тоа.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 01-Jul-2008 at 03:44
Znaci izgleda bojata se menuva po vremeto??
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 01-Jul-2008 at 04:39
Da, so ova sto nameravaat da nameravaat da go napravat, otkako ke se izgradi ke mozeme da kazeme deka imame 100 godisen teatar. Crazy


Edited by evolutionary - 01-Jul-2008 at 04:40
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 01-Jul-2008 at 11:34
sto velite za onoj objekton na kale sto bil... treba i toj da se izgradi odnovo?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 01-Jul-2008 at 12:28
Originally posted by GreatMakedon

sto velite za onoj objekton na kale sto bil... treba i toj da se izgradi odnovo?


Јас до сега се имам 100 пати изјаснето за објектите на Кале - тие немаат никаква архитектонска или вистинска историска вредност. Очигледно се крпеници, доградувани во времиња кога зачувување на културното наследство не постоело ни како концепт. Ваљда нема да се најде некој Вангел да реши дека треба и тие повторно да се изградат. Тотално би го  го нагрдиле и упропастиле Калето... Треба да се обноват ѕидините и кулите, евентуално некои навистина стари објекти во внатрешноста кои добро би се вклопиле во изгледот на една средновековна тврдина. Ништо повеќе.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 61>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.