build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски народен театар (Стар театар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4647484950 61>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #941 Posted: 30-May-2013 at 18:45
Единствено ми е жал бидејќи фотографиите не се со баш најдобар квалитет, но тоа се добива од мобилен телефон.
 
Исто така ми е жал бидејќи не го фотографирав целосно приземјето, но беше преполно со работници, немам ништо против нив, но не планирав да ги фотографирам нив, иако морам да признаам дека заслужуваат да им се припишат заслугите за завршената работа.
 
Погледот од терасите на театарот, не успеав да стигнам до западната тераса за да фотографирам од таму. Погледнете каков ќе биде погледот од терасите за уметниците кои ќе настапуваат во овој тетар.
 
Северна тераса.
 

 

 

 

 

 

 
Источна тераса.
 

 

 

 

 

 
Јужна тераса.
 

 

 

 

 

 

 

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #942 Posted: 30-May-2013 at 18:45
Dexter26 благодарам за сликите. Ако те разбрав ептен пресни се да не кажам денешни фотките, така што јас навистина незнам зошто баш утре ќе го отворат театарот кога има уште многу работа ???
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #943 Posted: 30-May-2013 at 18:50
Гаражата помеѓу поштата и МЕПСО...СТРАШНО...Ако досега на прво место ми беше АЕК за катастрофално лошо позиционирани објекти од денес си имам ново „милениче„.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #944 Posted: 30-May-2013 at 18:51
Originally posted by kultuzin

Dexter26 благодарам за сликите. Ако те разбрав ептен пресни се да не кажам денешни фотките, така што јас навистина незнам зошто баш утре ќе го отворат театарот кога има уште многу работа ???

 
Фотографиите се денешни, направени пред 14:00 часот, сигурно во меѓувреме се завршени добар дел од градежните работи кои до 14:00 часот се вршеа, а сигурно ќе работат и по полноќ за да завршат со сите останати градежни работи за утрешното пуштање во употреба на театарот.
 
Претпоставувам дека за утре е планирано пуштање во употреба на театарот бидејќи беше најавено дека ќе биде пуштен во употреба до крајот на мај 2013. Се разбира, останува отворена можноста по Бог знае кој пат да го одложат пуштањето во употреба на објектот.
 
А до септември 2013 кога започнува наредната сезона на театарски претстави на МНТ, треба МНТ во целост да се пресели во овој нов објект.


Edited by Dexter26 - 30-May-2013 at 18:54
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #945 Posted: 30-May-2013 at 19:04

Како што видов најмногу работа има околу театарот а и околу некој скулптури сеуште висат каблови што значи дека и осветлувањето не е завршено. 

Дали знае некој дали театарот ќе може да се посетува од утре па натака???

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #946 Posted: 30-May-2013 at 19:08
Previous
 
Колку работа е завршена ќе знаеме утре, петок, 31 мај 2013, не знаме што се случува во моментов.
 
Па ако го пуштат утре во употреба би требало да бидат дозволени посети на театарот.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #947 Posted: 30-May-2013 at 19:10
Originally posted by Dexter26

Previous
 
Колку работа е завршена ќе знаеме утре, петок, 31 мај 2013, не знаме што се случува во моментов.
 
Па ако го пуштат утре во употреба би требало да бидат дозволени посети на театарот.


Дали знаеш нешто повеќе за посетите???

Ќе се плаќа влезница, ќе има ли водичи, кој делови ќе бидат отворени за посети и слично?

Јас добив огромен апетит да го посетам театарот.

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #948 Posted: 30-May-2013 at 19:25
Previous
 
Ништо не прашав, само фотографирав.
 
Не знам дали поради театарот, или поради музиката која ја слушам на мобилниот телефон ми заигра адреналинот кога влегов. Треба да потенцирам дека сум зависник од технологија и се палам како плин на искра кога ќе видам и помирисам нешто ново од аудио или видео решенија, особено кога не се за домашна употреба, туку за деловни простори или за објекти од областа на културата и уметноста, па можеби затоа ми заигра адреналинот кога влегов во објектот.
 
Во секој случај, ти препорачувам да го посетиш театарот и да уживаш во посетата, не верувам дека ќе уживаме во бесплатни прошетки низ театарот долго време, под претпоставка дека воопшто ќе има бесплатени прошетки низ театарот откако истиот ќе биде пуштен во употреба.
 
Не мораш да го цитираш мојот пост доколку е над твојот, подобро стави ги стрелките за да знам дека на мене ми реплицираш, а вака го полниме форумот со непотребни цитати.


Edited by Dexter26 - 30-May-2013 at 19:26
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12881
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #949 Posted: 30-May-2013 at 19:28
Браво за фотките... Морам да признам дека однадвор театарот изгледа солидно, но однатре

Како и да е, еден од ретките објекти што ги поддржувам во напливот на „градежно лудило“
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #950 Posted: 30-May-2013 at 19:39
Previous
 
Ако не ти се допаѓа темнината, земи го во предвид фактот дека не се толку темни боите, туку такви испаднаа фотографиите бидејќи е фотографирано со мобилен телефон.
 
А ако не ти се допаѓа ентериерот, декорациите и така натаму, тоа е веќе друга работа.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #951 Posted: 30-May-2013 at 20:15
Туку јас нешто друго мислам... имам еден предлог:

Секој последен четврток во месецот, ‚‚Народното Собрание‚‚ на РМ наместо во Палатата на Собранието... седницата да ја држи во овој објект... нема ваљда на нашиве драмски уметници, да им биде проблем, да им го отстапат на еден ден... иако реално треба целосно да се преселат за секогаш во објектов... нашите народни пратеници... али, ај нема смисла за драмскиве уметници...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12881
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #952 Posted: 30-May-2013 at 21:50
Originally posted by Dexter26

Previous  Ако не ти се допаѓа темнината, земи го во предвид фактот дека не се толку темни боите, туку такви испаднаа фотографиите бидејќи е фотографирано со мобилен телефон.  А ако не ти се допаѓа ентериерот, декорациите и така натаму, тоа е веќе друга работа.Мислев на ентериерот, декорациите итн.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #953 Posted: 30-May-2013 at 22:21
на оваа слика се гледа дека подот воопшто не е уреден,што значи или ќе стават теписон(вероватно црвен) или дополнително ќе се ставаат плочки

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7231
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #954 Posted: 30-May-2013 at 22:24
ФУШЕРАЈ!... затоа што објекти мора обавезно да се отвораат на празници и разни денови со звања... Thumbs%20Up

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #955 Posted: 30-May-2013 at 23:01
на некои вести беше министерката и како да ја сватив дека утре ќе биде некоја си врста на примопредаја.ќе се вршело прием на објектот,па почеток на атести и сл.некако како да не се споменуваше свечено отворање`.не ја разбрав поентата баш најдобро.спомена дека објектот кошта фул 38 мил.евра
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #956 Posted: 31-May-2013 at 00:57
Браво Декстер за сликиве и фала

Нема да коментирам, дури и мене ми е мака од јадење г***а за се околу ск2014.

Traveling.
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #957 Posted: 31-May-2013 at 07:05
Dexter26, си дозволив да искористам некои од последните ти фотографии за да направам панорамски поглед од терасата на театарот кон Вардар.
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #958 Posted: 31-May-2013 at 07:19
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #959 Posted: 31-May-2013 at 07:34
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #960 Posted: 31-May-2013 at 08:56
Од извори од надлежните околу театарот, лустерот кој треба да е во салата, над сцената/седиштата, ќе го ставаат во текот на наредниот месец. Исто така ќе се покријат работите кои не се сеуште готови, за да помине ова денеска.

Првата претстава ќе биде тек од септември.

Инаку вчера доцна во ноќта поминав покрај театарот, вриеше луѓе кои работат . . .

И морам да признам однадвор, со осветлувањето делуваше навистина прекрасно и многу поквалитетно од музејот на ВМРО и Акрополот до Камени мост.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4647484950 61>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.