build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонски народен театар (Стар театар)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 58596061>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1181 Posted: 14-Jul-2014 at 09:54
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1182 Posted: 13-Sep-2014 at 00:42
Edited by jyvation - 13-Sep-2014 at 00:44
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1183 Posted: 17-Jun-2015 at 14:35
23ka.wordpress.com
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #1184 Posted: 14-Apr-2016 at 12:07
Незнаев во која тема да ја ставам сликава, па ајде нека биде тука. Дел од мермерот искршен за време на протестите.


@Tocak1 твитер.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1185 Posted: 14-Apr-2016 at 13:54
Previous
 
Што и да е ова на сликата, мермер дефинитивно не е.


Edited by Dexter26 - 14-Apr-2016 at 13:55
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 900
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1186 Posted: 14-Apr-2016 at 16:41
Да бе, ако се лажеме. Сликава е пред ДВЕ години и имено, ја има на истава тема, но како и во се, и тука имаш опортунисти, па ајде додека е интересно, дај ќе ставиме и ќе лажеме луѓе. На исто ниво како крадачите, како оние што повикуваат на масовно вадење депозити од банките, џган од луѓе.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1996
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1187 Posted: 14-Apr-2016 at 18:15
Сликава е од март 2014, но Скопје 2014 се' уште е стиропор.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #1188 Posted: 14-Apr-2016 at 19:25
Не се знае кое ќе изгледа подобро после неколку години.
Ако не се оштетува намерно ова со стиропорот може и подобро да изгледа, затоа што мермерната ограда на Око и Уметност е многу порозна, пука и продира секаква нечистотија па и од бронзените статуи.
Мермер не му препорачувам на никој дома да поплочува надворешна површина или ограда.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #1189 Posted: 14-Apr-2016 at 22:32
Originally posted by ehrlich

Да бе, ако се лажеме. Сликава е пред ДВЕ години и имено, ја има на истава тема, но како и во се, и тука имаш опортунисти, па ајде додека е интересно, дај ќе ставиме и ќе лажеме луѓе. На исто ниво како крадачите, како оние што повикуваат на масовно вадење депозити од банките, џган од луѓе.


Како викаа едни, оној каменот од близу што доаѓа тој е најопасен. Тоа за банките е реалност во моментот, фактот е дека не се во можност да исплатат на наплив луѓе со поголеми влогови а државната машина си ги користи за свашта.
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1190 Posted: 15-Apr-2016 at 01:36
А кажи ми ти генијалецу која држава во светот ќе има физичка покриеност за сите заштеди на сите граѓани ако сите наеднаш решат да ги имаат под перница?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1191 Posted: 15-Apr-2016 at 02:31
Originally posted by ehrlich

Да бе, ако се лажеме. Сликава е пред ДВЕ години
а за што се лажеме тука освен за датумот на фотката?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 900
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1192 Posted: 16-Apr-2016 at 00:37


За ништо, факти си се тоа. Признавам дека мојата реакција на сликата беше само изразување на револт на таквите опортунисти, во кои за стекнување на не знам каква слава, се појавуваат во вакви моменти. Ова е да речеш без последици, се надевам нема да почнат и лажни фотографии и нема да се дозволат повици за „банкарски навали“, бидејќи тоа се опасни работи, со кои не треба да си играме, зашто ние ќе настрадаме.
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #1193 Posted: 16-Apr-2016 at 09:26
Јас се извинувам, сликата беше поставена пред некој ден на твитер и јас прв пат ја гледам. Незнаев дека веќе била овде на форум.
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #1194 Posted: 26-Apr-2016 at 09:18
Македонскиот народен театар стана членка на ЕТК, најголемата европска мрежа на театри


На интернационалната театарска конференција на театарската мрежа ЕТК – Европска театарска конвенција, која се одржа од 21 до 24 април 2016, во „Театр де ла Мануфактур“ – драмски театар во Нанси, Франција, Македонскиот народен театар стана полноправна членка на оваа најголема европска мрежа на театри.

На конференцијата со тема „Театарот надвор од границите - идентитети и припадност“ земаа учество над 40 режисери, уметници, драматурзи и продуценти од повеќе од 25 угледни европски државни театри. Настанот понуди можност за дискусии и размена на идеи со експерти и предавачи од економската, социјалната и културната сфера, како и реномирани уметници од меѓународната театарска сцена, кои зборуваа за клучната улога на театарот во формирање на европски современи полифонични државјанства и општества.

Македонскиот народен театар како национална институција беше предложена од повеќе реномирани театарски куќи од Европа и стана полноправна членка на ЕТК, заедно со повеќе од 40 театри-членки од 25 земји, со 8.000.000 посетители, илјадници уметници од 20 земји и 16.000 претстави и настани годишно. Членството овозможува пристап до состаноците и овозможува интеракција со колегите/соработниците од цела Европа, а тоа честопати резултира со заеднички проекти и размена. Дел од членките кои го креираат животот во мрежата ЕТК се од Австрија, Белгија, Италија, Германија, Норвешка, Холандија, Унгарија, Грузија, Србија, Словенија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Финска, Франција, Турција, Украина и други земји.

ЕТК мрежата е основана во 1988 година за промовирање на современиот театар, поддршка на мобилноста и размена на актерите низ цела Европа и пошироко. Има за цел да ја потврди улогата на театарот и револуционерна сила при формирање на европската сцена, нудејќи пристап до културата на сите генерации преку високо квалитетни креативни и иновативни театарски проекти.

Како европска театарска мрежа за соработка, ЕТК воведува исклучително нови идеи и примери од најдобрите пракси кои се користат во театрите низ Европа и го поддржува развојот на интернационалната соработка, како и проектите од областа на уметноста кои се фокусираат на нови театарски форми на креација и соработка.

Таа, исто така, служи како професионална сцена за театарските уметници, организира состаноци, инвестира во можности за подучување и обука и иницира истражувања и публикации од областа на театарот.

Покрај тоа, ЕТК е активна и влијателна мрежа која го застапува европскиот јавен театарски сектор на политичко ниво, бидејќи се труди да изгради долготрајни структурни врски со европските политички институции заради многу битната цел на зацврстување на позициите на европските театарски институции, како дел од виталниот културен и креативен сектор.

Мрежата ЕТК се вклучува во програми за поддршка на европската театарска соработка од различни аспекти: програма за поддршка на размена на театарски уметници, претстави и проекти во рамките на мрежата; програма на фестивали на кои се претставуваат новите европски теарски трендови и се промовираат млади актери; програмата „Млада Европа“ креираше нови претстави за младите во школите и театрите кои покажаа вистинска соработка надвор од границите на својата земја; неодамнешната „Студија за развој на публиката“ која обезбеди првични сознанија за публиката во европските театри; проектот „Уметноста на стареењето“ со кој членките на ЕТК ги споделија демографските предизвици со кои се соочува нашето општество, известија од Македонскиот народен театар.

http://www.mkd.mk/kultura/teatar-i-film/makedonskiot-naroden-teatar-stana-chlenka-na-etk-najgolemata-evropska-mrezha
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1195 Posted: 03-Oct-2016 at 16:50


фото: Hannes Weninger (flickr)
За сè има вторпат
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1196 Posted: 24-Feb-2017 at 21:16

ПРОТЕЧЕ ТАВАНОТ ОД ЗЛАТНИОТ МНТ ВРЕДЕН 40 МИЛИОНИ ЕВРА

http://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/proteche-tavanot-od-zlatniot-mnt-vreden-40-milioni-evra/


Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1197 Posted: 25-Feb-2017 at 01:14
А од што протекува не ми е јасно, периодов е баш сушен. (???)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1198 Posted: 25-Feb-2017 at 12:37
не е вода, барокот претекува... преголема доза на барок што структурата на објектот не може да ја издржи
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1199 Posted: 13-Apr-2017 at 20:23
првпат бев во театаров пред некој ден, и ми е смешка жива. Мислам дека терминот „циганска палата“ е скроз на место.

Подрумот (кај што се тоалетите) базди на мувла и влага.

Единствено нешто што ми остави позитивен впечаток се музејските поставки/изложби.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1200 Posted: 15-Apr-2017 at 00:28
уште поболно е кога знаеш дека оригиналниот театар бил многу поедноставен и посовремен за свое време... без целата таа златна боја, некои непотребни релјефи и милијарди огледала очи што бодат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 58596061>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.