build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трошоци за изградба на куќа или зграда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Ouro View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 08-Dec-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ouro Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 10-Dec-2016 at 12:20
Ne go znam soodvetniot zbor na makedonski. A-frame e nesto kako planinska kukja so golema kosina na krov. Konstrukcijata t.e. cela kukja moze da se izraboti od drvo. Ima link vo prethodniot post ke vidis.

Eve use eden link od toa kako bi izgledala konstrukcijata.
http://upload.mexzhouse.com/2016/02/26/home-building-an-a-frame-a-frame-house-construction-plans-lrg-7d6bb01eb6ca348b.jpg
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 10-Dec-2016 at 14:08
Зависи како ти се распоредени парите и времето у животот.
Ако немаш многу пари а имаш време, најди мајстори, гњави ги за дневница да направат што повеќе, а за материјали ценкај се со некое стовариште дека се ќе купиш кај нив да ти даат попуст. Нека ти направи план некој архитект, и после седни пресметај материјал+дневници+малтретирање.
Ако имаш пари, па што ти е гајле, плати фирма со нивен материјал исценкај се околу 230 еур квадрат зашто немаш плоча на плафонот. Темели кров и 2 А-ѕида.

За 10 дена се прави ваква куќа, ако ти е све спремно.


Од чаламот си патиме!
Back to Top
MikeMike View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Apr-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MikeMike Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 06-Apr-2017 at 13:14
Здраво,

Сакам да дигам карабина и ме интересира што спаѓа во карабина.
Значи имам приземје (деловен простор) бруто 51м2 површина и над него спрат со 47м2 бруто површина.

Е сега, цената на м2 е од 100-110ЕУ. Па ме интересира, во мојов случај би било 51м2+47м2 = 98м2, 9800 ЕУ за карабина.

Е сега ме интересира дали во овие приближно 10к евра спаѓа и поткровјето во цената, или и за тоа треба да се пресмета површина па да се додаде во цената?

Фала многу.

Edited by MikeMike - 06-Apr-2017 at 13:15
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 08-Apr-2017 at 20:45
Мислам дека ако имаш поткровје и за тоа се смета цената бидејќи се прави уште една плоча и се ѕида нагоре плус преградни ѕидови. Така да се смета и неговата квадратура.
Back to Top
isnogood View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Jun-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote isnogood Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 29-Jun-2017 at 02:56
Некој поупатен да пише некој упдате на темава.
Колку е од прилика трошок за изградба на зграда по метар квадратен?
Колку се комуналии во поистакнативе општини – Карпош, Центар, кисела вода, аеродром итн?
Ако бруто е 1000м2 на еден објект колку од тоа би било површина за продажба? (односно колку оди во скали, лифтови, зидови)?
Back to Top
goksa View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Jun-2016
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goksa Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 11-Mar-2018 at 22:22
Druze.dal napraj nesto za kluc na raka
Sea ima ok cena.ja sum vo plan da pravam nesto do 100.120m2
A ima firmi od 280 do 300 €/m2.sakav sa vidam tvoe iskustvo ako imas nesto napraveno taka kluca na raka.pozz
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.