build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трошоци за изградба на куќа или зграда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
moto View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Sep-2010
Location: Veles
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote moto Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Трошоци за изградба на куќа или зграда
    Posted: 05-Sep-2010 at 23:20
Dali nekoj znae kolku chini proekt za kukja???
Back to Top
ilijak View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ilijak Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Jan-2011 at 11:38
Здраво,
 
Додека да се затопли времето седам и читам по форумиве околку изградбите на куќи (карабина, клуч на рака, фасади итн.).
Откако ќе се затопли временцево, се фаќаме за работа, т.е. ќе почнувам со изградба/доградба на куќата каде што моментално живееме.
 
Сакава да ве прашам, дали некој може да ми каже колку пари би ме чинело изградбата? Се работи за следната состојба:
 
Имам постоечка куќа (П+1) со основа 50м2 (5m x 10m), на спрат имам 60м2 (поради двата еркери напред и назад) .
Пред некој месец купив плац (шупи) кои беа лепенка на мојата куќа и имаат основа (градбена) 40м2.
Она што сакам да изградам е да ја проширам постоечката куќа на новиот дел така што на основата би се добиле 90м2 (или 9м x 10м ), на првиот спрат би добил 108м2 (или 9м х 12м поради еркерите) и да кренам уште еден НОВ Втор спрат од 108м2 со што новата куќа би била П+2.
 
Околку дозволите за висини, ти реков ми рече, се е средено. Она што најмногу ме интересира е цената (од прилика) која би била за изградбата.
Може да ми кажете колку би ме чинело само Карабина, колку би ме чинела Фасада.
 
Претходните постови ги имам прочитано меѓутоа некои се застарени, некои немаат доволни информации и сл.
 
Однапред ви благодарам ...
 


Edited by ilijak - 11-Jan-2011 at 11:40
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Jan-2011 at 12:03
Jas mozam samo da ti kazam deka nema da ti cini premnogu!Mene za kuca so (p+3) so fasada + parketi, laminati, WC struja itn. mi cinese do 300 iljadi evra sto znaci tebe sigurno bi te cinel okolu 20-70 iljadi evra posto gradezniot material e mnogu skapo! Ako ja ostavis fasadata na strana, togas kje si spasis 2000 iljadi evra(zavisi od goleminata)!
Mojot sovet do tebe:Prvo soberi pari posto preku gradba/dogradba na kuca, kje izlezat i drugi raboti, sto ti nikogas ne si planiral(sto znam, teci voda, vlaga itn.itn) Big%20smile
Konkreten odgovor do tebe nemam, posto ne sum arhitekt no so cenata sigurno tuka nekade sum!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Jan-2011 at 12:37
Originally posted by ilijak

Здраво,
 
Додека да се затопли времето седам и читам по форумиве околку изградбите на куќи (карабина, клуч на рака, фасади итн.).
Откако ќе се затопли временцево, се фаќаме за работа, т.е. ќе почнувам со изградба/доградба на куќата каде што моментално живееме.
 
Сакава да ве прашам, дали некој може да ми каже колку пари би ме чинело изградбата? Се работи за следната состојба:
 
Имам постоечка куќа (П+1) со основа 50м2 (5m x 10m), на спрат имам 60м2 (поради двата еркери напред и назад) .
Пред некој месец купив плац (шупи) кои беа лепенка на мојата куќа и имаат основа (градбена) 40м2.
Она што сакам да изградам е да ја проширам постоечката куќа на новиот дел така што на основата би се добиле 90м2 (или 9м x 10м ), на првиот спрат би добил 108м2 (или 9м х 12м поради еркерите) и да кренам уште еден НОВ Втор спрат од 108м2 со што новата куќа би била П+2.
 
Околку дозволите за висини, ти реков ми рече, се е средено. Она што најмногу ме интересира е цената (од прилика) која би била за изградбата.
Може да ми кажете колку би ме чинело само Карабина, колку би ме чинела Фасада.
 
Претходните постови ги имам прочитано меѓутоа некои се застарени, некои немаат доволни информации и сл.
 
Однапред ви благодарам ...
 


Јас можам да го споделам мојот есап, бидејќи во моментов градам.

Карабина ќе ме чини нешто повеќе од 100ЕУР/квадрат. Но, земи во предвид дека јас имам подрум по целата основа (основата е 9х11), внатре има еден куп бетонски платна и тони железо. Со оглед на тоа дека ти одиш нагоре, цената би можела да ти излезе дури и поефтина.

Како што ќе одат другите фази ќе споделувам искуства...
Back to Top
ilijak View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Jan-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ilijak Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Jan-2011 at 12:48
Originally posted by pbanks

 
Јас можам да го споделам мојот есап, бидејќи во моментов градам.

Карабина ќе ме чини нешто повеќе од 100ЕУР/квадрат. Но, земи во предвид дека јас имам подрум по целата основа (основата е 9х11), внатре има еден куп бетонски платна и тони железо. Со оглед на тоа дека ти одиш нагоре, цената би можела да ти излезе дури и поефтина.

Како што ќе одат другите фази ќе споделувам искуства...
 
Фала на одговорот, па пиши кога ќе имаш нешто ново или некои цени за другите детали при изградбата.
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Jan-2011 at 14:51
Еве друг пример:

http://www.build.mk/?p=6116

Па пиши го и ти твоето искуство кога ќе имаш што да споделиш
Back to Top
vlatce07 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Jan-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vlatce07 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Jan-2011 at 14:17
Originally posted by pbanks


Јас можам да го споделам мојот есап, бидејќи во моментов градам.

Карабина ќе ме чини нешто повеќе од 100ЕУР/квадрат. Но, земи во предвид дека јас имам подрум по целата основа (основата е 9х11), внатре има еден куп бетонски платна и тони железо. Со оглед на тоа дека ти одиш нагоре, цената би можела да ти излезе дури и поефтина.

Како што ќе одат другите фази ќе споделувам искуства...
Дали во оваа цена е вклучен и покривот? Ако е дај ми контакт од фирмата што ти гради. Фала однапред. Јас сакам на постоечка куќа да направам или поткровје или мансарда само што немам плоча. Се работи за релативно стара куќа 120 квадрати. Колку би ме фатило ако знае некој. Нема да биде ништо екстравагантно. едноставно простор за живеење
Back to Top
bojanbojan40 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bojanbojan40 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Feb-2012 at 14:18
Zdravo,
gi citav nekoi vasi iskustva i pretpostavki za gradenje vo Makedonija-va...Kazuvate deka cena za gradenje po m2 bi bila 350-400evra...E sega nemozam da razberam nikako...Primer lokacijava za gradenje e 100m2 na 6 sprata...
Ako zemime vaka :

1.600m2 x 370e/m2(prosek)= 220 000evra...

2.600m2-25%(zidovi,skali i sl)=450m2 neto

Kaj nas vo gradov ceni za komunali vo centar(ne epten strog) se 60evra...Gradeznive kompanii nudat 30% za sopstvenikot na lokacijata...

3.Komunali 500m2(potkrovjeto ne go racunam,ovie se sepak grubi procenki,znam deka e 10% mislam komunalii) x 60evra=30 000evra komunalii

3.Od 450m2 ,30% e 135m2 neto za sopstvenikot na lokacijata

4.450m2-135m2 = 315m2

5.315m2 x 900m2(so e prasanje dali ke go prodajt tolku)= 283 500m2

6.VKUPNI TROSOCI = 220 000evra + 30 000evra + proekt 3500evra= 253 500m2

7.Ostanvet 30 000evra - od niv trebit vodovod,kanalizacii,ruceci za majstori i takvi sitnici ...

8.Plus ova e cena ako se platit kesh so nemat sansi,znacit kompenzaciitte kaj se,kaj se prodavanjeto vo gradba za poeftino ..???

 Kaj e greskata vo matematikata,vo cenive za gradenje so imame nie pretstava ili? Ova se presmetki spored vashevo pisuvanje i moe soznanie na lokalno nivo vo Ohrid...


Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Feb-2012 at 23:10
Mislam deka 370 E/m2 ke dojde za izgradba kluc na raka bez komunalii. So se niv neka bide 500 E/m2. Ako prodades po 900 E/m2, toa se skoro 80% kjar.
Kako i da e, i spored tvojata matematika 30.000 Evra ne se voopsto malce za zarabotka
Back to Top
bojanbojan40 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 12-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bojanbojan40 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Feb-2012 at 23:50
To e vo red,ama ako te kostat 500evra a go prodavas 900evra,a delot za sopstvenicite na lokacijata? procitaj ja malce poubo matematikata se e opfateno...30 000evra ne se bash char,tuku od tuka trebit da se odzemit za ruceci za majstorite,vodovod,takvi gluposti... Baska ova e char ako investitorot se platit kesh,znacit cela zgrada top-tan da ja naprajt vo kesh,sho realno vo OHrid i posiroko znajme deka kompenziret za vrati i slicno...Isto taka i gi prodavet vo gradba za poeftino,so znacit vo nikoj slucaj ne se 30 000evra..... Mislam deka trebit malce poubo da go procitas ,ako imas iskustvo so gradenje veke,bas me interesirat tvoj aspekt...
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 10-Feb-2012 at 19:29
Дали знаете која цена е по м2 од монтажните куќи Хот-Хот, а колку случните монтажни куќи на Леснија? Дали знаете кои се повеќе квалитетни? Кое е вашето мислење за ваквите решенија за градба на куќа во корелација со нашите климатски услови и сл.? Фала.
Back to Top
Velehan View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Velehan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 11-Feb-2012 at 11:38
Тотално off-topic. Или подобро counter-topic - Колку чини РУШЕЊЕ на објект заради изградба на нов, на истото место? Ме интересира бидејќи имам куќа со извонредна местоположба во градот каде што живеам и истата и изградена во 1982 - значи не е многу стара. Сепак, распоредот на просториите и квалитетот на градба не е соодветен на желбите на моето семејство и би сакале нешто ново. Ако се одлучиме за нова куќа, треба да одиме на периферијата каде што е прилично неурбанизирано... И плус треба да купам плац кој што би чинел најмалку 10.000 евра.
Инаку основата на куќата е 9х9 и истата е на меѓуспрат со вкупна површина од 162 м2. Како се прави пресметка за рушење и изнесување на шут?
 
Back to Top
baZecd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Feb-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote baZecd Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Feb-2012 at 23:15
zdravo
gledam vo nekoj od komentarive se spomenuva cena na komunalii, dali nekoj kolku se dvizat cenite za komunalii vo m2 vo skopje
p.s. se trudam da najdam na oficijalnata strana na katastar no ocigledno nesto ne funkcionira kako sto treba. fala odnapred
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Feb-2012 at 23:18


Цените се различни од општина до општина, така да одговорите ќе ги најдеш на општинските сајтови, не на тој на катастар.

Генерално за Скопје варираат колку што знам од 7ЕУР/квадрат па до 100+ ЕУР/квадрат, зависи каде сакаш да градиш.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Feb-2012 at 23:20
Originally posted by Velehan

Тотално off-topic. Или подобро counter-topic - Колку чини РУШЕЊЕ на објект заради изградба на нов, на истото место? Ме интересира бидејќи имам куќа со извонредна местоположба во градот каде што живеам и истата и изградена во 1982 - значи не е многу стара. Сепак, распоредот на просториите и квалитетот на градба не е соодветен на желбите на моето семејство и би сакале нешто ново. Ако се одлучиме за нова куќа, треба да одиме на периферијата каде што е прилично неурбанизирано... И плус треба да купам плац кој што би чинел најмалку 10.000 евра.
Инаку основата на куќата е 9х9 и истата е на меѓуспрат со вкупна површина од 162 м2. Како се прави пресметка за рушење и изнесување на шут?
 


Незнам дали има / која е пресметката за чинење на рушење, но... Бидејќи имам сличен прооблем како тебе, со тоа што се работи за квадратура од ~100 квадрати, од она што го имам зборувано со луѓе кои тоа го работат би требало да чини некаде 1000-2000ЕУР.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Feb-2012 at 00:26
Originally posted by baZecd

zdravo
gledam vo nekoj od komentarive se spomenuva cena na komunalii, dali nekoj kolku se dvizat cenite za komunalii vo m2 vo skopje
p.s. se trudam da najdam na oficijalnata strana na katastar no ocigledno nesto ne funkcionira kako sto treba. fala odnapred

Посоодветна нишка:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1371
Back to Top
Igor_Andreev View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-Apr-2016
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Igor_Andreev Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 04-Apr-2016 at 23:10
Здраво !

Ме интересира и јас сум во ситуација да градам кука со тоа што се прашувам колку е крадратно метро во битола до клуч на рака, според моите пресметки иди некаде 240 едва за м квадратен и препорацајте фирма која е добра во оваа работа...
igor
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Apr-2016 at 10:41
Јас не сум слушнал до сега за фирма која гради куќа под 300е за квадрад по систем клуч на рака. Ако грешам корегирајте ме.

Edited by stratus - 05-Apr-2016 at 10:41
Back to Top
Ouro View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 08-Dec-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ouro Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Dec-2016 at 17:32
Zdravo, sakam da prasam dali e nekoj zapoznaen kolku bi cinelo izgradba na A-frame kukja od okolu 40tina kvadrati vo osnova. Znaci da se sostoi od prizemje vo koe bi imalo dneven prestoj, kujna, kupatilo i skali koi bi vodele do galerija vo koja bi se naogjala otvorena spalna, odnosno krevet.
Neso vakvo.
http://static.tumblr.com/84u6rdy/U0Lm7y4zy/exotic-a-frame-house-design.jpg
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 677
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 09-Dec-2016 at 17:21
kakov e toa aframe? za sto se raboti. Dali se raboti za nesto slicno kako ova? montazni kuci so konstrukcija od celik? Ako se raboti za toa, kaj nas tesko deka ke najdesh po prifatliva cena

Edited by nenad - 09-Dec-2016 at 17:22
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.