build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трошоци за изградба на куќа или зграда

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Ouro View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 08-Dec-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ouro Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 10-Dec-2016 at 12:20
Ne go znam soodvetniot zbor na makedonski. A-frame e nesto kako planinska kukja so golema kosina na krov. Konstrukcijata t.e. cela kukja moze da se izraboti od drvo. Ima link vo prethodniot post ke vidis.

Eve use eden link od toa kako bi izgledala konstrukcijata.
http://upload.mexzhouse.com/2016/02/26/home-building-an-a-frame-a-frame-house-construction-plans-lrg-7d6bb01eb6ca348b.jpg
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 10-Dec-2016 at 14:08
Зависи како ти се распоредени парите и времето у животот.
Ако немаш многу пари а имаш време, најди мајстори, гњави ги за дневница да направат што повеќе, а за материјали ценкај се со некое стовариште дека се ќе купиш кај нив да ти даат попуст. Нека ти направи план некој архитект, и после седни пресметај материјал+дневници+малтретирање.
Ако имаш пари, па што ти е гајле, плати фирма со нивен материјал исценкај се околу 230 еур квадрат зашто немаш плоча на плафонот. Темели кров и 2 А-ѕида.

За 10 дена се прави ваква куќа, ако ти е све спремно.


Од чаламот си патиме!
Back to Top
MikeMike View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Apr-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MikeMike Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 06-Apr-2017 at 13:14
Здраво,

Сакам да дигам карабина и ме интересира што спаѓа во карабина.
Значи имам приземје (деловен простор) бруто 51м2 површина и над него спрат со 47м2 бруто површина.

Е сега, цената на м2 е од 100-110ЕУ. Па ме интересира, во мојов случај би било 51м2+47м2 = 98м2, 9800 ЕУ за карабина.

Е сега ме интересира дали во овие приближно 10к евра спаѓа и поткровјето во цената, или и за тоа треба да се пресмета површина па да се додаде во цената?

Фала многу.

Edited by MikeMike - 06-Apr-2017 at 13:15
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 08-Apr-2017 at 20:45
Мислам дека ако имаш поткровје и за тоа се смета цената бидејќи се прави уште една плоча и се ѕида нагоре плус преградни ѕидови. Така да се смета и неговата квадратура.
Back to Top
isnogood View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Jun-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote isnogood Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 29-Jun-2017 at 02:56
Некој поупатен да пише некој упдате на темава.
Колку е од прилика трошок за изградба на зграда по метар квадратен?
Колку се комуналии во поистакнативе општини – Карпош, Центар, кисела вода, аеродром итн?
Ако бруто е 1000м2 на еден објект колку од тоа би било површина за продажба? (односно колку оди во скали, лифтови, зидови)?
Back to Top
goksa View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Jun-2016
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote goksa Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 11-Mar-2018 at 22:22
Druze.dal napraj nesto za kluc na raka
Sea ima ok cena.ja sum vo plan da pravam nesto do 100.120m2
A ima firmi od 280 do 300 €/m2.sakav sa vidam tvoe iskustvo ako imas nesto napraveno taka kluca na raka.pozz
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Apr-2022 at 11:39
Зраво на сите. Ве молам, кој може да ми даде совет за која е моменталната фер цена за плац во населба Лисиче во Скопје? Се работи за плац на кој има стара куќа/барака, која треба да се сруши, а потоа на нејзино место да се гради нова куќа. Локацијата за која сум заинтересирана е во близина на локалниот трговски центар во населба Лисиче, полициската станица, улицата Митре Влаот...значи, Ве молам, која е за вас реална цена на м2 плац на овој потег, да речеме за плац од 300м2 со стара барака. Исто, кое е Вашето мислење за населбава и нејзиниот потенцијал? Мене на прв поглед многу ми се допаѓа, доста добро урбанистички решена, со се што треба во нејзин склоп (од школи, градинки, продавници, градски превоз)...знам едно време ја биеше глас за загаден воздух, но чинам сега ова важи за цел град и не е нешто поразлично, да речеме од едно Тафталиџе...

Фала ептен!
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 19-Apr-2022 at 14:20
Originally posted by antigona

Зраво на сите. Ве молам, кој може да ми даде совет за која е моменталната фер цена за плац во населба Лисиче во Скопје? Се работи за плац на кој има стара куќа/барака, која треба да се сруши, а потоа на нејзино место да се гради нова куќа. Локацијата за која сум заинтересирана е во близина на локалниот трговски центар во населба Лисиче, полициската станица, улицата Митре Влаот...значи, Ве молам, која е за вас реална цена на м2 плац на овој потег, да речеме за плац од 300м2 со стара барака. Исто, кое е Вашето мислење за населбава и нејзиниот потенцијал? Мене на прв поглед многу ми се допаѓа, доста добро урбанистички решена, со се што треба во нејзин склоп (од школи, градинки, продавници, градски превоз)...знам едно време ја биеше глас за загаден воздух, но чинам сега ова важи за цел град и не е нешто поразлично, да речеме од едно Тафталиџе...

Фала ептен!


Здраво.
Нема фер цена.
Моментално пазарот на недвижности се менува од час во час.
Среќа би била да може да се купи плац со барака за рушење во населба лисиче по цена од 200 евра за м2 , според мене .
Поздрав и со среќа .
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 19-Apr-2022 at 14:33
Благодарам, се сложувам дека околу 200 евра за м2 би била реална цена. Но, во моментов цените на м2 во населба Лисиче се движи околу 260 до 280 евра за м2 за плац со барака, која најчесто не е во добра состојба. Ова мислам дека е напумпана цена, но кај нас секако се е вон здрав разум.
Back to Top
Leo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 02-Mar-2022
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote Leo Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 20-Apr-2022 at 14:00
Originally posted by antigona

Благодарам, се сложувам дека околу 200 евра за м2 би била реална цена. Но, во моментов цените на м2 во населба Лисиче се движи околу 260 до 280 евра за м2 за плац со барака, која најчесто не е во добра состојба. Ова мислам дека е напумпана цена, но кај нас секако се е вон здрав разум.


Така е се согласувам.
Инаку , крајот на 2021ва исто во населба лисиче за реновирање на цврста градба (без рушење,ѕидање и без менување на кров и кровна контрукција)
за 135м2 станбена површина, со личен надзор и висење над глава на мајсторите,
потрошени се 30 000 евра за:
- комлетно реновирање на 2 тоалети и 2 кујни со нова водоводна инсталација
- поставување на комплетно нова електрична мрежа во цела куќа
- опшивки на ѕидови и плафон со гипс
- замена на собни врати
- замиена на 2 влезни блиндор врати
- стругање и лакирање на паркет
- замена на прозорци и поставување на шибер наместо балконски врати
- стиропор фасада
- ограда кон улица и гелендери и огради на балконите
- комплетно покривање на балконите (50м2) со нови плочки
- поставување на инвертер клима уредиEdited by Leo - 20-Apr-2022 at 14:09
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Apr-2022 at 10:28
Со оглед на полудениве цени на се периодов, 30.000 евра за тоа што си го направил и не е така лошо...до пред некоја година за таа сума се дигаше нова карабина со таа квадратура..
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.