build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Партизански Одреди

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Baze95 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jan-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Baze95 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Булевар Партизански Одреди
    Posted: 11-Jan-2011 at 19:29
  Одамна е направена Партизанска би требало да ја реконструираат.CheersЌе одам овие денови и ќе погледнам да видам што се може направи


Edited by Џоле - 21-Nov-2013 at 13:18
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 819
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 11-Jan-2011 at 20:36
partizanska treba od koren da se rekonstruira taka da najubavo toa da se pravi koga kje se pravi i gradskata shinska linija koja skoro sigurno kje ide dolzh partizanska
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 11-Jan-2011 at 20:39
Baze95, за кој Булевар Партизански Одреди поточно збориш? Скопје, Битола, некој друг?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 11-Jan-2011 at 22:46
Pa bitolskiot neli lani gorekonstgrira. Skopskiov moze i ne treba do tolko cel, ama od Soboren Hram do Ruzveltova e vo ochajna sostojba.
Back to Top
Baze95 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jan-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Baze95 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Jan-2011 at 11:23
Za Skopskiot.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 14-Jan-2011 at 03:49

Dobra Niska, i te kako treba da se sredi Ulica Partizanska koja e naj dolgata vo Makedonija. Eden period se zborese i za prosiruvanje ali ne znam do kade im se planovite.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3642
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Jul-2011 at 14:16

И Партизанска се токми за проширување

  • Објавено: пред 15 минути |
  • Прочитано: 72 |
  • Печати |
http://plusinfo.cfd.mk/large_pics/2011/07/29/photo%20%282%29.PNG

Во состав на проектот за реконструкција на сите главни скопски сообраќајници, од неофицијални извори, дознаваме дека Градот го подготвува теренот на булеварот Партизански Одреди и улицата Никола Парапунов за проширување.


Имено, во моментов се прави измена на деталниот урбанистички план за да се предвиди проширување на булеварот Партизанска на потегот од семафорите кај Порта Влае, па се до наредните семафори, како и улицата Никола Парапунов во Карпош 4.


Од Градот не ги демантираа овие информации и потврдија дека се планираат вакви активности.
- Споменатите проекти се во плановите на Град Скопје за реализација, но се уште не се започнати постапките за нивна имплементација, бидејќи во моментов се работи на расчистување на имотно-правните односи- изјавија од Градот.


http://www.time.mk/read/NONE/1cbf5cb349/index.html
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Jul-2011 at 14:38
Зошто е потребно ова проширување на Партизанска во овој дел. Нека дадат пари да се направи мостот Обединети Нации со три ленти, така протокот одма ќе се зголеми и нема да ги има тие гужви од сабајле и попладне. Фактички сите гужви во тој дел се поради стеснувањето на мостот од 3 во 2 ленти. Кое дете глуми урбанистички планер тука?
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Jul-2011 at 14:42
Се мисли на делот од Порта Влае до црквата Свети Петар и Павле кај што планираа кружен ток или кој друг потег? Зашто пишува до наредните, а тие се овде последни.
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 29-Jul-2011 at 15:33
Ovde nema apsolutno potreba od prosiruvanje. Ziveam vo blizina i toa najdobro go znam. Kako sto rece StreetSruck moze samo mostot da se prosiri. Partizanska e dovolno siroka. Guzvata zapocnuva od Karpos 4 kon centar.
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 29-Jul-2011 at 18:30
Па веројатно се мисли од почеток на Порта Влае до Влајко, што стварно не ми е логично кој лудак сака да фрли пари во празно. Тој дел 90% од времето од денот е со минимален проток на возила, единствена мана е што се паркираат чат-пат возила на првата лента и тоа од страната на Порта Влае, што многу едноставно може да се реши, сите знаеме како да не се повторуваме.
Или новинаров што го пишувал ова е тотално дупка и не разбрал ништо, или па некој копук си игра со плановите си цртка по нив и си ги бои ко боенка, трето нема. Како и да е, дај Боже да е новинарска грешка и проширувањето да се направи до црквата св. Петар и Павле како што вика ЛСЛ, сега додека тој дел е бришан простор, со максимум 2-3 куќи на трасата кои и не верувам дека се легално изградени.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Jul-2011 at 18:32
PreviousОдносно се извинувам не е со минимален проток, туку има минимален застој, а тоа е добро решено искрено со добро нагодени семафори. 
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 30-Jul-2011 at 18:01
Добро зашто оставате некој од плусинфо да ве збуни со една слика што ја има ставено заради тоа што се спомнува Никола Парапунов во текстот, и ставил слика од улицата. Зарем толку ли не ви текнува дека што бара да се проширува Партизанска на веќе оформен дел.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 21-Nov-2013 at 13:18
Со кружен тек ќе се продолжи булеварот Партизански одреди во Ѓорче Петров

На вчерашната средба меѓу градот Скопје и јавните скопски претпријатија со урбаните и месните заедници од општината Ѓорче Петров најавија продолжување на булеварот Партизански одреди со кружен тек сѐ до кружниот тек кај црквата „Свети Петар и Павле

- Целта на овие средби е да дискутираме за унапредување на соработката помеѓу двете администрации и јавните претпријатија, како и да направиме увид за реализираните проекти, проектите што тековно се реализираат и секако за оние што ќе се реализираат наредната година. Како најважен иден проект е продолжувањето на булеварот Партизански одреди, со чија реализација значително ќе се подобри сообраќајот во оваа општина и ќе се добие една алтернатива на булевар Ѓорче Петров. Во моментов е завршен проектот, а ќе се работи на расчистување на имотноправните односи и преостанатата документација - рече градоначалникот Трајановски.

Најавено е и продолжување на изградбата на пречистителната станица во Ново Село, соработка со општината Ѓорче Петров за расчистувањето на имотноправните односи за проширување на булеварот Борис Сарафов (поранешна 4 Јули), како и активности за изградба на пешачки и на велосипедски патеки на кејот на реката Вардар.

Повеќе на http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=112113917357&id=14&prilog=0&setIzdanie=23033
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Nov-2013 at 11:22
Убаво е што се размислува за проширување на Партизански одреди до црквата „Свети Петар и Павле“, но јас сметам дека треба да се разгледа можноста за продолжување на оваа улица до крајот на Ѓорче Петров. Има доста куќи покрај оваа траса во Ѓорче Петров 2, но ми се чини дека со поголеми финансиски средства ова може да се реализира.

Не за друго, со проширувањето на Партизанска, мислам дека многу возачи во иднина ќе ја користат оваа траса кон Ѓорче, која што беше започната како булеварско решение, но завршува практично како споредна улица.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Nov-2013 at 14:33
Така е и планот, а и најавата. На Партизанска се надоврзува 4-ти јули и истата ќе се прошири се до крајот на Ѓорче. Иако се сомневам дека ќе се реализира во целост во 2014-та. Сепак има други приоритети на Градот како прскалки на плоштад.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 27-May-2014 at 15:13
Да имаме неколку фотографии од трасата каде што ќе се проширува булеварот Партизански одреди пред почеток на самиот проект:

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 793
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 27-May-2014 at 16:12
И повторно ќе имаме сечење на дрвја, кои беа насадени пред нецели 5-6 години и убаво се развија, како што и се гледа на една од сликите
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 27-May-2014 at 17:01
А можат ли да се пресадат? Веројатно со тоа се заштедуваат пари, иако знаеме дека нашите власти не се по штедењето.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-May-2014 at 17:29
Судбината на дрвјата е однапред определена, барем тука нема многу простор за маневар.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.046 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.