build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Партизански Одреди

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 27-May-2014 at 22:21
Originally posted by Џоле

А можат ли да се пресадат? Веројатно со тоа се заштедуваат пари, иако знаеме дека нашите власти не се по штедењето.


Оваа прашање им мене ме интересира. Нели во центар садеа пред некое време побајаги развиени дрва, но дали тоа зависи од видот на дрвото, начинот на одгледување и почвата каде се одгледува, дали е во саксии или не, во кој период од годината се пресадува и слични влијанија тоа веројатно треба некој поупатен да ни го каже.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 27-May-2014 at 22:27
Неможе да се пресадат ,бар не сега (соковите им се најактивни).

Дрво се пресадува во касна есен, зимо или рана пролет (кога соковите започнуваат со раздвижување или пред да започнат).
Инаку не секое дрво може да се пресади кога е веќе вака развиено ,се зависи од тоа каков корен има, некој дрва коренот во првите години не го шират, односно се развива на прилично мала површина но расте во длабина и кога би се пресадувал важно е виталните корења да останат здрави ,а некој дрва уште во првите години го шират коренот и таму тешко се раздвојува кои корени се витални па затоа се оштетуваат корењата при пресадување и шансите да преживее се мали.

Почвата има голема улога при пресадување , но мислам дека на неколку метра далечина не игра улога бидејќи би требало почвата да е иста или скоро иста.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 24-Jul-2014 at 14:53
ПОЧНА ПРОШИРУВАЊЕТО НА БУЛЕВАРОТ ПАРТИЗАНСКИ ОДРЕДИ

Градот Скопје денеска ги почна градежните работи за проширување на булеварот Партизански одреди кон црквата „Свети Петар и Павле“ во Ѓорче Петров, со изградба на кружен тек кај Порта Влае. Почетокот на градежните работи го означија градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски и градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Сокол Митровски.-       Денеска почнуваме уште еден сложен градежен зафат кој ќе има позитивни придобивки за развој на овој дел од градот. На местото на постојната крстосница меѓу булеварот Партизански одреди и улиците Ацо Шопов и Ѓорче Петров во наредните денови ќе се формира нов кружен тек со дијаметар од 40 метри, односно коловоз од 9 метри, со заштитна патека од 1,5 метри и средишно зеленило. Кружниот тек ќе се состои од две сообраќајни ленти. По кружниот тек, гледано во насока кон Ѓорче Петров, булеварот Партизански одреди ќе се прошири до влезот во автобазата на ЈСП и ќе добие по три коловозни ленти во секоја насока, средишна жардиниера со ширина од 5 метри, а ќе се формираат и велосипедска патека со ширина од 2 метри и пешачка патека со ширина од 3 метри, покриени со бекатон-плочки. Ќе се обнови коловозот и на делот на булеварот Партизански одреди пред влезот во кружниот тек, како и делови од улиците Ацо Шопов и Ѓорче Петров. Булеварот Партизански одреди ќе се проширува во две фази. Ова е првата фаза од градежните работи - изградба на кружен тек и проширување на булеварот Партизански одреди до влезот во автобазата на ЈСП. Втората фаза ќе следува по експропријација на земјиштето и ќе го поврзе булеварот Партизански одреди со кружниот тек кај црквата „Свети Петар и Павле“. На проширениот дел од булеварот Партизански одреди и на кружниот тек ќе се постави ново осветлување. За одведување на атмосферските води од новиот кружен тек ќе се изгради атмосферска канализација. Градот Скопје во проектот за проширување на булеварот Партизански одреди кон Ѓорче Петров, со изградба на кружен тек, ќе вложи 50,5 милиони денари – рече градоначалникот Трајановски.

Трајановски додаде дека градежните работи се очекува да завршат за 120 работни дена.На проширување на булеварот Партизански одреди кон црквата „Свети Петар и Павле“ во Ѓорче Петров, со изградба на кружен тек кај Порта Влае ќе работат екипите на „Бауер БГ“.

http://skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=6683&mid=482&tabId=1
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 24-Jul-2014 at 15:39
Добро е ова што го почнаа, туку зошто волку кратка дистанца се дели на 2 фази не ми е јасно, освен за да се сликаат што повеќе.
Уште малку ќе почнат по фази од 10 метра да ги прават улициве.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 24-Jul-2014 at 23:57
Originally posted by fichot

Добро е ова што го почнаа, туку зошто волку кратка дистанца се дели на 2 фази не ми е јасно, освен за да се сликаат што повеќе.
Уште малку ќе почнат по фази од 10 метра да ги прават улициве.` Втората фаза која предвидува проширување на булеварот „Партизански одреди“ ќе започне откако ќе бидат решени имотно-правните односи.`
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 14-Sep-2014 at 14:32
Еве до каде е проширувањето на бул. Партизански одреди.Снимано е од највисоката кула на комплексот "Порта Влае".
Иначе клипот не е мој, само го превземав и го качив на мојот канал.

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 14-Sep-2014 at 14:50
Ова ќе биде најголемиот кружен тек во Скопје ако не се лажам.
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 14-Sep-2014 at 16:08
Мислам дека кружниот тек ќе создаде големи гужви пред се помеѓу овој и оној кај СП Планет, пред се поради семафорите помеѓу овие два.
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 342
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 14-Sep-2014 at 19:03
Напротив, ако се има ред и дисциплина, кружниот тек ќе биде одличен
ಠ_ಠ
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 15-Sep-2014 at 07:46
Originally posted by Macedonicus

Напротив, ако се има ред и дисциплина, кружниот тек ќе биде одличен


Двете работи кои ги нема просечниот граѓанин на Македонија.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 16-Sep-2014 at 19:27
Првите година дена ќе има казни и сообраќајки. После тоа ќе се научат на ред, така беше и за кружниот кај СП Планет.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 18-Sep-2014 at 00:49
што се копа на Партизанска, на потегот од Соборна до Градежен?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 18-Sep-2014 at 00:55
Originally posted by zabegan

што се копа на Партизанска, на потегот од Соборна до Градежен?На ова ли мислиш???

Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 719
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 18-Sep-2014 at 01:33
реновирање на цефководите за парно греење
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 18-Sep-2014 at 02:08
Originally posted by stratus

реновирање на цефководите за парно греење
да, на тоа мислев, фала
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 10-Oct-2014 at 16:35
Кружниот тек во изградба кај Порта Влае...

DSC05763 by george k. 1981, on Flickr

DSC05764 by george k. 1981, on Flickr

DSC05765 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 25-Oct-2014 at 13:22
Edited by jyvation - 25-Oct-2014 at 13:23
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 08-Nov-2014 at 09:20
ВИКЕНДОВ ВРЕМЕН РЕЖИМ МЕЃУ БУЛEВАР ПАРИЗАНСКИ ОДРЕДИ, УЛИЦА АЦО ШОПОВ И УЛИЦА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ

Се информираат учесниците во сообраќајот, дека на 08.11.2014 и 09.11.2014 година /сабота и недела/ , ќе се изведуваат градежни активности за асфалтирање на новиот кружен тек на крстосницата меѓу булeвар Паризански Одреди, улица Ацо Шопов, и улица Ѓорче Петров.

Се молат сите учесници во сообраќајот да се придржуваат кон времено поставениот режим на сообраќај.

http://skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=6924&mid=482&tabId=1
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 09-Nov-2014 at 14:40vecer.mk

Edited by jyvation - 09-Nov-2014 at 14:41
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 09-Nov-2014 at 14:53
1.


2.


3.


4.


5.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.