build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Партизански Одреди

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12526
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 17-Dec-2015 at 10:15
Originally posted by ehrlich

И најверојатно ќе се проширува во делот кон пазарот на местото на паркиралиштето пред него и ќе се спаси дрворедот кој таман се разви од левата страна покрај паркиралиштето до гаражата на ЈСП, гледам дека таму се почнало да се копа деновиве.


извор: Град Скопје

Edited by Џоле - 17-Dec-2015 at 10:16
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 24-Jan-2016 at 17:24
почнале да чистат терен овде.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12526
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 11-Apr-2016 at 08:35
„ПАРТИЗАНСКА“ СЕ ПРОШИРУВА СПОРЕД ПРЕДВИДЕНАТА ДИНАМИКАВо рамки на реализацијата на втората фаза од проектот за пробивање на булеварот „Партизански одреди“ од новиот кружен тек кај Порта Влае до кружниот тек кај црквата „Свети Петар и Павле“, интензивно се работи на проширување на коловозот на булеварот. Се поставува и атмосферската канализација. Гледано во насока од центарот на градот кон Ѓорче Петров, од левата страна на булеварот веќе се уредени тротоарите и покриени се со бекатон-плочки. Велосипедската патека е оформена и во текот на наредниве денови ќе се асфалтира, а се работи на оформување и на жардиниерите. Градежните работи на овој капитален проект ги изведува „Пелагонија“ од Гостивар, додека вкупната инвестиција на проектот изнесува околу 40 милиони денари. Градежните работи на терен викендов ги исконтролираа и градоначалниците на Скопје, Коце Трајановски и на општината Ѓорче Петров, Сокол Митровски.

Со овој проект е предвидено во должина од 500 метри да се извршат реконструкција и проширување на постојниот коловоз, со што ќе се добие современ булевар со 6 сообраќајни ленти, по 3 во секоја насока, со вкупна ширина на коловозот од 21 метар.

„Градежните работи за пробивање на булеварот ’Партизански одреди’ од новиот кружен тек кај Порта Влае до кружниот тек кај црквата ’Свети Петар и Павле’ се одвиваат според предвидената динамика и се очекува да завршат во јули. Со пробивањето на овој булевар и поврзувањето на двата кружни тека, ќе се добие ново модерно булеварско решение, кое ќе придонесе за побрзо и побезбедно одвивање на сообраќајот во овој дел од Скопје“, рече градоначалникот Трајановски.

Трајановски за годинава најави и реализација на фазна реконструкција на улицата „Ѓорче Петров“, како и реконструкција на улицатка „Волково“ од населба Волково кон обиколницата.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=2C98C630BDB5A1469E74E00F996E1B6D
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 792
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 11-Apr-2016 at 10:43


Неверојатно одлука, ќе ги остават дрвјата во жардениерата на средината, јас веќе го замислував нивното сечење така во 3 часот, со оглед на досегашните нивни акции.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 18-Apr-2016 at 14:07

1


2


3


4


5

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 22-May-2016 at 10:15
FYI, тука се прави островче на уличката кон пазарот, така да имајте в предвид дека веќе нема вртење лево.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 29-Jun-2016 at 02:43
Не знам дали до крај, ама веќе е асфалтирано.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 24-Jul-2016 at 14:18
Готова е веќе почнаа да ја мијат и спремаат за лентата

1.


2.


3.


Edited by jyvation - 24-Jul-2016 at 14:18
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 792
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 25-Jul-2016 at 17:54
Одбраа добро решение. Ем, булеварот се прошири, ем веќе развиените дрвја се зачуваа на начин што жардениерите се поставија тука.

Воедно, конечно да видам, велосипедската патека да биде асфалтирана, како што веќе почнаа да прават низ цел град, а гледам и добро е нивелирана со рабниците. Почнуваат да вродуваат со плод долгогодишните возења на Критични маси и дописи од здружението „НаТочак“.

Се на се, одлично.

П.С. Целосно ќе забегам од темата, ама дали некој знае како да се реагира за семафорот поставен после Тинексот во Ѓорче, поради кој не знаете колкава гужви се создаваат, буквално гужвата понекогаш се шири до Влае. Да се чуди човек, зашто направија три кружни текови во Ѓорче, а на единствената раскрсница на која што требаше ништо, и ставија семафор, со кој ја уназадија работата за сите пари.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 25-Jul-2016 at 22:05
Веројатно никогаш не си вртел лево на таа раскрсница.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12526
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 28-Jul-2016 at 09:16


фото: Град Скопје
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 28-Jul-2016 at 09:32
Корисен проект. Се реши еден проблем на граѓаните на Ѓорче Петров, особено на оние што живеат кон Даме Груев и Волково. Овој потег претходно беше тесно сообраќајно грло.

Она што ќе биде покапитален проект за градот понатаму е да се реши проблемот со неколку куќи во продолжение на овој булевар кон Ѓорче Петров 2. Би било корисно улицата да продолжи до пазарчето во Ѓорче Петров 2, а таму да се најде некое сообраќајно решение кое ќе се спои со автопатот. Би било добро така да се реши проблемот со метежот на главната сообраќајница во Ѓорче.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 28-Jul-2016 at 16:42
А трета лента на почетокот према Ѓорче? Технички фали една одвоена најдесно.
Одличен проек!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 28-Jul-2016 at 23:39
да, фали, не е голема утка, но голема промена прави

инаку, Партизанска, Илинденска и Јужен, се булеварски линии кои по правило би требало да се протегаат од еден на друг крај на обиколницата на градот... иако напредуваме малку по малку, реално само ги поместуваме тесните грла од едно место на друго
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3852
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 11-Aug-2016 at 17:49
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12526
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 11-Aug-2016 at 19:59


Ова не е бул. Партизански одреди, туку 4 јули.
За сè има вторпат
Back to Top
ToniB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Mar-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote ToniB Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 13-Aug-2016 at 14:08
Originally posted by ЏолеОва не е бул. Партизански одреди, туку 4 јули.


Ова е улица Ѓорче Петров.

4ти јули е паралелно со оваа улица и е поврзана со Партизанска, право од кружниот тек. Сега се вика Борис Сарафов, веќе 3 години не е 4 Јули.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12526
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 13-Aug-2016 at 16:13


Благодарам за исправката.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 13-Aug-2016 at 18:06
Кога сме веќе кај 4 Јули ака Сарафов, кога го отстраниле тоа тесното грло? Тек пред некој ден приметив пошто е пренасочен сообраќајот ради поправка на главната улица.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 14-Aug-2016 at 09:13
Коце во една емисија рече дека е откупен делот, исплатено е и веќе ќе се почне со пробивање на булеварот.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.