build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Партизански Одреди

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ToniB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Mar-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote ToniB Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 16-Aug-2016 at 03:10
Originally posted by jyvation

Коце во една емисија рече дека е откупен делот, исплатено е и веќе ќе се почне со пробивање на булеварот.


Каде ќе се почне со пробивање на булевар?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 16-Aug-2016 at 06:25
Originally posted by ToniB

Originally posted by jyvation

Коце во една емисија рече дека е откупен делот, исплатено е и веќе ќе се почне со пробивање на булеварот.


Каде ќе се почне со пробивање на булевар?Најверојатно се мисли на поранешна 4-ти Јули во Ѓорче.

Back to Top
ToniB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Mar-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote ToniB Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 16-Aug-2016 at 12:35
Чудно ми е таму да се пробива булевар. Прво не е многу прометна улицата. Никогаш не ни била. Второ, за да би се пробил булевар таму, да се прошири улицата ќе треба да се навлезе во дворови на скоро едно 200 куќи, сигурно и некои објекти како продавнички, фризерски салони, продавница за погребална опрема, гаражи ќе треба да се буткаат и тротоарот до врата ќе им биде на сите куќи, а и ќе треба да навлезе во школскиот двор на Мирче Ацев. Тука според план е нацртан втор тротоар, за кој од општина пред неколку години кажаа дека никогаш нема да се гради зошто е неизводливо од овие причини. Неверувам дека жителите на Ѓорче би дозволиле. Плус има едно 30 споредни улички кои се приклучуваат на оваа улица, секои 50 метри има споредна уличка од двете страни. Треба да се види колку полицајци има на оваа улица кога поминуваат делегации. Поради овие улички имаше и многу сообраќајки на некои места со години. Знам зошто сум живеел на улицава.

Не ми е многу практично и ми нема логика да има тука булевар.

Edited by ToniB - 16-Aug-2016 at 12:36
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1924
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 09-May-2017 at 09:18
Некој со информација што прави Ескаватори од вчера на бул. Партизански одреди, гледам го гребеа асфалтот до базичниот слој во средната лента на последната автобуска пред да заврши партизанска кај тифани, а некој ден претходно автобуските беа испишани кај Буњаковец.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 795
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 09-May-2017 at 18:06
И тоа како му влегоа на булеварот, гледам едно пола метро ископале

Ми се допаѓа што автобуската е повторно обележана кога има градежни работи и е соодветно означена.

Инаку, Партизанска е целата за реконструкција, ама ајде.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2427
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 10-Jun-2017 at 16:38


Се прават краци за лево на неколку раскрсници на Партизанска. Мислам со Рузвелтова, Љубљанска и уште неколку.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 795
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 10-Jun-2017 at 18:15


Браво, „одлично“ решение, значи дај нека каже Коце која му е целта со Скопје: град на автомобилите или град на луѓето. Во она просторче од 20 цм ќе чекаме сите, да не набројувам, реакцијата на НаТочак веќе убаво се имаат објаснето.

Реакција на неформалната група НаТочак
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3495
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 14-Oct-2018 at 13:37
Реконструкција на Партизанска во Влае(од фб профилот на градот)

Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 14-Oct-2018 at 18:29
А оваа бојава што ја ставаат на асфалтот претпоставувам за една недела веќе ќе биде избледена.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3495
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 15-Oct-2018 at 05:59

Незнам во што е работата,на Кузман Јосифовски Питу и на ул.Никола Карев(кај бензинската на Макпетрол) пешачките ги обновија пред 2 недели и веќе се избледени а по првиот дожд речиси и воопшто нема да се познаваат.Дали е до квалитетот на бојата или пак до начинот на нанесување?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 15-Oct-2018 at 06:21
Гледам по напредни змеји бојата е може 3мм издигната од асфалтот и е рапава, само кај нас е мазна, се брише и зализгуваат гуми.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 15-Oct-2018 at 08:12
Да, тоа е случај пример во Германија. Мислам дека се вика релјефно обележување или така нешто не сум баш стручен во таа сфера. Трае по 20 години за разлика од нашиве бои кои траат месец дена. Во Охрид пример секоја година ги освежуваат улиците пред сезона во мај, до август веќе е избледено.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 15-Oct-2018 at 09:03
Она што ми се допадна кај овој реконструктивен зафат е што поставувањето на подземните цевки (велат дека е за БЕГ) се направи заедно со изведбата на асфалтирањето на булеварот, иако се работи за различни зафати изведувани од различни компании. Двете компании координирано работеа за да може да се спроведе асфалтирањето на крај.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 795
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 15-Oct-2018 at 16:57

Не знам што ти се допаднало, бидејќи првин асфалтираа (значи поставија нов асфалт), а подоцна истиот тој нов асфалт го ископаа
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 15-Oct-2018 at 19:38
Прекопите сеуште не се асвалтирани. Пре и после прекоипте има по 3 метра не асвалтиран дел, така што нема да имаме класичен тенок прекоп туку ќе дојде како квадрат што по мене е поквалитетно. Највероватно ќе се користи ист асвалт и нема да се познава прекопот. По мене ако вака ги средат прекопите тоа треба да биде секаде во иднина ако има прекопи и нормално ако може да нема.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3495
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 16-Oct-2018 at 16:47
Од прекопите за парно(од фб)

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.043 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.