build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ул. Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Ул. Македонија
    Posted: 08-Dec-2007 at 12:23Edited by pbanks - 08-Dec-2007 at 12:23
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Dec-2007 at 12:25
За почеток една прошетка низ времето

1910ти

1920ти

1930ти

1950ти1960ти

2006
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Apr-2008 at 01:05
Јас во последно време пробувам да направам ХДР слика, и оваа испадна најдобра до сега. Кажете што мислите


Погоре pbanks го ја има постувано оригиналната слика.


Edited by La Linea - 26-Apr-2008 at 10:39
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Apr-2008 at 01:36
super e .....Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Apr-2008 at 04:20
This image or video has been moved or deleted  Dunno
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Oct-2008 at 12:29
Ноќна фотка од Фликр


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Nov-2008 at 05:56СУВА  КОМБИНАЦИЈА[[1][
2">


Edited by beTon - 20-Sep-2016 at 10:23
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Dec-2008 at 22:09
Мал избор од Flickr, foto.idividi и од сопствена продукција...

1 Веќе вистински раритет, барем во дигитална форма. Ул. Македонија пред реновирањето

2 Еве го делот од улицата кој последен се реновираше со зградата на Инвестбанка во зачеток

3

4

5

6

7

8

9

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Dec-2008 at 00:10
Број 7 е убедливо најубава
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4005
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 20-May-2009 at 17:10
parkot kaj ulica makedonija
 
1.
 
2.

 
3.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4005
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 20-May-2009 at 17:14
ApplauseThumbs%20Upkoga bev tamu, dali veruvate deka ulica makedonija e pouba  od ulicite vo svajcarija
(ZNACI:interesantno, kulturno,moderski,so skulpturi, so kafulinja, so parkovi parkovi itn.) BRAVO!!!!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4005
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-May-2009 at 17:23
1.
 
2.
 
 

 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4005
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Oct-2009 at 10:16
e malku stara vest no mislam deka treba da se postira vo ova niska:
 
На улица Македонија поставeна најголемата трпеза

Најголемата семејна трпеза беше поставена денеска напладне од едниот до другиот крај на улица Македонија во Скопје. На трпезата во организација на Т-мобиле има можност да седат околу две илјади луѓе и да го поделат големото семејно дружење.
 
Инспирација за ваквиот настан, според организаторите, била филозофијата според која работи Т-мобиле, а која гласи дека животот дарува единствени моменти кои треба да се споделуваат.
 
 
„Затоа, гледајќи на огромниот број корисници како на членови од големото мобилно семејство, овој несекојдневен настан се организираше во весел дух со сите елементи на традиционална македонска слава, која секој присутен долго ќе ја памети и раскажува“, велат од Т-мобиле.
 

На трпезата се служеше традиционално тавче гравче, турли тава, македонска погача, салати, а за десерт диња и лубеница.

Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-Mar-2010 at 00:18
Улица ЦАР БОРИС III, Скопие LOL
Разгледницата ја купив за 20 денари, од 1943 година е, пратена е за Петроварадин (денес дел од Нови Сад), кој тогаш бил во состав на НДХ, но изгледа никогаш не стигнала...


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Feb-2011 at 00:22
100 години улица Македонија

Во 1911 го­ди­на започнале да се појавуваат првите автомобили во Скопје. Автомобили "рено" и "форд". Првиот "форд" е донесен од Солун со воз, спакуван во де­ло­ви. На Железничката станица бил монтиран, а потоа тргнал на првото па­те­шес­твие во градот, низ улицата Македонија...пи­шу­ва Данило Коцевски

Ста­ра­та дама, улицата Македонија годинава полни точно 100 години. Иако на таа возраст, сепак, никогаш не изгледала повитално отколку што изгледа денес. Ра­зу­ба­ве­на на почетокот од овој век, таа го шармира и заведува секој шетач и по­се­ти­тел. Со новиот изглед, дрворедите, клупите, скулптурите, со кафулињата.
А сe започнува, верувале или не, со турскиот султан. Улицата е отворена по по­вод доаѓањето на султанот Мехмед Решад Петти во Скопје во 1911 година. Бидејќи би­ла нова, ја нарекле Јени џаде. А како изгледало кога еден султан ќе пристигнел во градот? Еве го сведоштвото на еден очевидец, современик на тој настан во Скоп­је:
"Ули­ца­та од Железничката станица до Камениот мост беше накитена со зе­ле­ни­ка, со разни венци, бајрачиња и со разни турски натписи, од двете страни на тро­то­а­ри­те, на секои два метра, стоеше по еден аскер. Почнаа да пукаат прангии од Ка­ле­то, и наеднаш се слушна бран од гласови: 'Јашасн падиша! Јашасн падиша!' До нас допре звук на воена музика. Помина еден ескадрон коњаници во зелени па­рад­ни униформи и со зелени калпаци на глава. Со срмени еполети и колани. По нив оде­ше оркестарот со подзабавен од. По него, на растојание од десет метри, одеа по осум офицери... Поминаа две такви поворки, а во третата, на средина, возеше кочијата на султанот, со три чифта бели коњи, накитени со срма. Султанот седеше сам во ко­чи­ја­та, а од страните покрај кочијата одеа по тројца гардисти".
Оттогаш улицата честопати била преименувана, и носела имиња на кралеви, ца­ре­ви, на маршали. А постои и една интересна коинциденција, бидејќи токму во 1911 го­ди­на започнале да се појавуваат и првите автомобили во Скопје. Автомобили "рено" и "форд". Првиот "форд" е донесен од Солун со воз, спакуван во де­ло­ви. На Железничката станица бил монтиран, а потоа тргнал на првото па­те­шес­твие во градот, низ улицата Македонија.
Скоп­је, својот нов, модерен лик го добил токму со улицата Македонија. Тука ник­ну­ва­ат и првите модерни згради и урбани обележја - продавници, скверови, тро­то­а­ри, киосци, кина и ресторани. Спроти зградата во која денес се наоѓа про­дав­ни­ца­та "Пеко", дело на арх. Кирил Жерновски од 1938 г., била отворена пр­ва­та цвеќарница во Скопје. Се наведува податокот дека биле увезувани синолички од Ница, со што скопските џентлмени од тоа време имале ретка можност со вакви по­да­ро­ци да се покажат пред дамите. До цвеќарницата бил отворен и првиот мо­де­рен фризерски салон во градот, наречен "Мадам Помпадур".
На улицата Македонија или во нејзина непосредна близина се наоѓаа рес­то­ра­ни­те и хотелите "Париз", "Лондон", "Москва", "Бристол", "Балкан", "Русија". Била поз­на­та и кафеаната "Тутанкамон", веднаш до Станицата, која, веројатно, го добила име­то според тогашните археолошки истражувања во Египет. Скопските боеми ос­та­ну­ва­ле до доцна во ноќта во кафеаните, доаѓајќи и заминувајќи со пајтони.
По­мал­ку е познато дека оваа улица му припаѓала на едно од првите маала кое се формирало на десната страна од реката Вардар, познато како Гази Ментеш ма­а­ло
На улицата Македонија или во нејзина непосредна близина се наоѓаа и славните ки­на "Вардар", "Капитол", "Уранија", подоцна "Култура", киното "Балкан" со летен рес­то­ран и со летна кино-бавча, како и киното "Бамби". Возбудлива акробатска точ­ка, одење по жица, изведена е на оваа улица пред војната. Улицата беше пре­поз­нат­ли­ва и според Кранговата палата, една од најпознатите во градот.
Сво­ја­та главна патека скопското корзо ја имаше токму на улицата Македонија, за­поч­ну­вај­ќи некаде од Плоштадот и Ристиќевата палата, па сe до Железничката ста­ни­ца. Главните салони и продавници беа на оваа улица: "Громби", "Ју­гоп­лас­ти­ка", "Борово", "Коштана", а во продавниците на "Кармин", пред земјотресот, како ти­неј­џе­ри ги купувавме првите очила за сонце.
Ан­глис­ка­та писателка и патописец Ребека Вест вака ја опишува улицата Ма­ке­до­ни­ја, кога во една вечер допатувала во Скопје во периодот меѓу двете војни: "Око­лу нас се ширеше топлиот воздух и мирис на јоргован, звуци на музика и пе­е­ње, острите звуци на македонската музика, кои допираа од малите кафеани, скри­е­ни во споредните улички и дворови... Штракањето на малите пајтони со два коња од­ѕво­ну­ва­ше на калдрмата, а одѕвонуваа и топуците од чевлите на луѓето што се туркаа во еден правец".
Ули­ца­та Македонија денес е место за забава и за релаксација, но и за духовно воз­ви­шу­ва­ње, бидејќи нејзините најмаркантни обележја се Спомен-куќата и Спо­ме­ни­кот на Мајка Тереза, на местото каде што некогаш се наоѓаше Католичката црква.
http://vest.com.mk/?ItemID=EF2B2234309A8048BCCA7E278FDCD6AD
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Dec-2011 at 23:55


1920 x 1272 (http://www.humek.net/?p=68)
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Mar-2013 at 20:45
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Apr-2015 at 23:27

Mimoza Colak
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 14-Mar-2020 at 21:03

https://www.facebook.com/dare.ikonomov1/media_set?set=a.181048391942267&type=3kuka so crnoto kube, dole imase kolonijal, a do Katolicka limunadzilnica na cicko Pero ... [1]

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.