build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Велосипеди

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 23-Jan-2015 at 16:55take a lookBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 24-Jan-2015 at 17:47
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 26-Jan-2015 at 00:22

Коце нидс студи тур, Скопјани да студираат турирање, вињети за аута у центар и камиони во град, трам - по можност двоспратен потем повеќе циркулација помалку коли ем помалку греење 5. со секоја нова регистрација такса за велосипедска инфраструктура [1]Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 27-Jan-2015 at 16:02

зошто кај нас нема распродажби

http://www.probikekit.com.au/sports-clothing/pbk-performance-cycling-balaclava/10787410.html

затоа шал му е мајката

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 02-Feb-2015 at 16:19

помалку во Скопје а повеќе во Љубљана

но и скопјани пријатно ме изненадија зимава

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 03-Feb-2015 at 13:37
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 07-Feb-2015 at 23:00

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 16-Feb-2015 at 06:01

Контраш без контрирање

http://skopjefixie.com

http://fixie.mk


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 16-Feb-2015 at 10:46

ова сајтот на скопскиве фиксаџии завршил меѓу два италијански

http://www.fixedgeareurope.com/fixed-gear-websites-around-the-world/

единствено фалат Рог олдтајмери по улициве
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 16-Feb-2015 at 10:55
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 18-Feb-2015 at 00:37

кој вика дека немаме олдтајмери, конечно имам каде да го реставрирам тој од дедо ми

http://www.kafepauza.mk/art-i-dizajn/roxy-and-rocco-dva-stari-velosipedi-koi-dobija-vtora-shansa/

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 19-Feb-2015 at 15:16

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 19-Feb-2015 at 16:43
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 24-Feb-2015 at 18:58DIY

http://lbk.org.uk [1]
Edited by beTon - 07-Nov-2017 at 10:35
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 26-Feb-2015 at 15:41би било паметно да ги обврзат нашите центрите за технички преглед, да имаат на располагање вакви бесплатни алатници и еду-центри за велосипедисти

или да се најде начин како во секоја општина да се овозможи вакво нешто, ко дополителен бонус апропо локалната вело-култура, капак секој што би сакал да ги користи ваквите алатници да биде приморан велосипедот да му е регистриран иако ова не е законска норма, но може да се искористи премиерот од Зрењанин [1]


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 26-Feb-2015 at 17:10
Регистрацијата на велосипеди е добра идеја, но само ако биде бесплатна. Инаку, ако се плаќа, тоа дополнително ќе ги демотивира сопствениците на стари велосипеди да плаќаат за нивно регистрирање. Од друга страна, проблемот со кражбите кај нас е што во полицијата нема волја за решавање на овие случаи, бидејќи ги сметаат велосипедите за „евтина“ стока. Во некои земји на крадците им поставуваат заседи и мамки (велосипеди што се обележани од полицијата и се лесни за крадење) и веднаш ги фаќаат. Но кај нас понекогаш нема волја за решавање на некои покрупни кражби, а не, пак, на велосипедите.
За сè има вторпат
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 26-Feb-2015 at 17:26
Previous
 
Не барај преку леб погача.
 
Ако една работа не е бесплатна во оваа држава, тогаш тоа е регистрацијата на возила.
 
Ако воведат регистрација на велосипеди, со тек на време ќе им текне да воведат регистрација и на детски трицикли и колички, а на крај ќе им текне и за бебешките колички да воведат регистрација.
 
Затоа, знаеш како велат американците:
 
Внимавај што посакуваш, бидејќи можеби тоа и ќе го добиеш.


Edited by Dexter26 - 26-Feb-2015 at 17:27
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 26-Feb-2015 at 17:27

нормално да биде бесплатно, јас одам и потака - регистрираните да имаат на располагање и бесплатни алатници односно сервиси ко оној кај британцине од видеото

евентуално опционално да се наплаќа за рфид тагирање на регистрираните

http://en.wikipedia.org/wiki/Bike_registry#Fees_charged
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 01-Mar-2015 at 20:22

http://www.npr.org/blogs/thetwo-way/2014/05/15/312520997/solar-powered-bike-lock-aims-to-be-the-airbnb-of-bike-sharing

имав чуено за ова, но после рекламава ова е прво нешто што би го купил за на следниот туринг, иако за 160 долари може да направам и пооригнална diy варијанта т.е. штом некој проба да го земе да му вратам преку звучник поздрав пред да излезам да терам правда

ајде може некој и кај нас би се сетил да извади на маса слична е-брава

http://skylock.cc/pages/faq


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 02-Mar-2015 at 15:11

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.