build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Термо изолација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 29-Sep-2011 at 20:51
неколку зборови околу термоизолацијата што ја ставам во моментов.

-куќата е веќе фасадирана,а и има на нејзе `некаква` термоизолација(во тогашно време-1988 г.се ставаше перлит во малтерот,тоа е стиропор само во зрнеста форма, и малтерот добива некој процент повеќе на термоизолациони својства,

-корстам 5 см стиропор,пожелно е што повеќе,но бидејќи имам фасада и `некаква` термоизолација се одлучив за ваква солуција,

-комбинирам лепење со лепак за стиропор класа`5` од црната боја(појак е од белиот)и типли со набивање чивија.иначе тоа не е лепак туку готов малтер му се додава само вода.вероватно во составот има цемент,многу ситна песка и можеби нешто друго.

1.се мачка страната што се лепи на ѕидот со лепакот(некој редат само на краевите,некои пола-кој како ќе сака)


2.се става на ѕидот и благо се тапшка со рака да се разнеси лепакот рамномерно,се буши дупка со `видија` бургија,се става типлата и со чекан се набива


3.на спојните места се лепи самолеплива мрежеста трака,и преку нејзе се мачка од лепакот


4.се става на стиропорот мрежа и преку нејзе се нанесува слој од лепакот


5.на ивиците се става метална лајсна со отворчина и преку нејзе и преку мрежата се става од лепакот и све се зарамнува.


-сега е спремно за нанесување на нов слој-тие го викаат глет,а во суштина е сличен на лепакот,вероватно има и вар во составот и е нешто послаб од лепакот.за тоа покасно кога ќе се нанеси слојот
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 04-Oct-2011 at 11:50
јас имам на куќата кај моите вакви табли стиропор но со едната страна се направени со оризова љушпа со цимент а од другата е мазно стиропор.монтажата е иста само нема самолеплива мрежа.само што ние при монтажа ставивме по 4-5 чивии или штрафа.и после врз смесата од оризова љушпа и цемент само фасада.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 04-Oct-2011 at 17:04
има разни типови на стиропор во зависност од цената,има и такви што се готови,т.е.фасадирани и само се лепат,треба само тоа да се плати и нема проблем

Edited by gjoko - 04-Oct-2011 at 17:04
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 04-Oct-2011 at 19:26
за монтажа се лесни,некој што е малку по вреден и да има работено,ќе ги намести сам.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 04-Oct-2011 at 19:50
можеби ќе ве чуди,но ова го правам сам,а и завршниот малтер сам го ставам,нема проблем,кога можат обични мајстори можам и јас валда
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 04-Oct-2011 at 20:00
И јас се решив за демит фасада за мојата новоградба. Иако генерална препорака е да се оди со 5cm дебелина, јас се решив да одам со 10cm дебелина. Ценовно разликата не беше голема (околу +500ЕУР за целиот објект) а можам да кажам дека уште летово ги осетив бенефитите. Дури и во најтоплите денови, доколку човек ја држеше затворена куќата, беше пријатно за седење и воопшто не осетив потреба за клима уред иако сум с'клетчија по природа (нормално улога имаат и прозорците со 3 стакла и алуминиумските ролетни со изолациска исполна).

Сега ќе видиме како сето тоа ќе изгледа зимно време.
Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 13-Oct-2011 at 12:31

Zdravo,


Vo vrska so zatopluvanje na kukata, resiv da zemam termo pecka... Edinstveno sto najdov da se kupi na novio e od tetovo eden covek kojprodava od magnohrom Kraljevo..ama ispadna nenormalno skapo( 24000 mi bara za 4,5 kW)... n astaro gledam odat od 2-6000 MKD. E Sega dali nekoj slucajno znae koj drug prodava novi Termo akumulacioni pecki, ili da ima na staro ama dobro zacuvana... 


BTW..imam parno na struja ama nekako e skapicko , pa se nadevam deka so eftina tarifa (nokno vreme da ja polnam peckata ) ke zasetdam nekoj denar... 

site drugi opcii (drva, nafat se neizvodlivi) a pecka na gas ne sakama zaradi sigurnost...


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 13-Oct-2011 at 14:49
Ќе ти препорачам една опција во постојните парна да вградиш греачи. Само ќе се одјавиш од градско парно и после се чистат парната се полнат со дестилирана вода и се вметнуваат греачи, ги има во неколку величини и можности, чинат еден околу 2500 денара, а за тие што имаат поставено што сум разговарал се фалат од доста ниските цени на сметките за струја. Имаш можност и за тајмери. Така да со едноставни модификации лесно ќе се префрлиш на друго решение. А имаш и панели, повеќ еод помали можности, зашто термо печка, една соба врела, другите ладни и воопшто добро не ја расфрла околу топлината што ја произведува.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 13-Oct-2011 at 19:49
GeToM,слободно земи и половна термовка(јас имам непотребувана,ама стариве се колат кога им споминам продавање),а веќе ако се загреваш на струја според многумина најдобро решение е `руска подморница` загревање,каде парното се полни со електролит, и по некои тврдења трошокот за струја е најмалку половина него со било кое друго загревање на струја.Мислам дека ЛЕОВ почнал да работи со подморниците
Back to Top
Krc View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Apr-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Krc Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 14-Oct-2011 at 13:51
Dali nekoj moze da mi pomogne okolu cenite za materijalite za Fasada, odnosno kade e najpovolno, zemjki go vo predvid i kbvalitetot:
- 8sm stiropor
- lepilo za fasada
- mreza
- lajsni
- tipli
- zavrsen sloj
 
fala odnapred.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 14-Oct-2011 at 19:06
-лепило 430 денари(бело) и 465 денари(црно-појако) за 25 кг
-мрежа 23 и 28 денари/м2
-тракаста мрежа за споеви 200 денари/90 метри
-метални лајсно 40 денари,пластични заедно со вградена мрежа 75 денари/2.8м
-преку тоа оди една врста глет маса 265 денари/20 кг
-завршен слој по желба-можи абрип(незнам цена-е поскапо решение,шприц со вар,песок и бел цемент со `еже`)
-стиропор 5 см од 150 денари/м2 па нагоре во зависност од пресованоста.се мери со кг по м3,колку потежок толку е попресован,за 8см незнам,ќе прашам
-типли 10 см се 5 денари/парче,16 см се 7.5 денари/парче

Edited by gjoko - 14-Oct-2011 at 19:07
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 14-Oct-2011 at 22:36


Ѓоко, можеш ли да ми „преведеш“ колку ти искочи изработката на фасадата (веројатно според некои вакви спецификации) по квадрат?

Јас за 10цм стиропор со сите лепаци, мрежи и боја платив околу 1000 денари квадрат ако не се лажам (треба да ѕирнам во пресметките убаво).


Back to Top
Krc View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Apr-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Krc Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 15-Oct-2011 at 09:04
Fala Gjoko,
 
Mozes li da mi kazes so edna vreka lepak kolku povrsina moze da se pokrie? Istoto ako mozes da mi go kazes i za zavrsniot sloj?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 15-Oct-2011 at 11:31
лепак колку ќ е ставаш зависи,мајстори ако редат типли редат само на краевите(ако тие го купувуваат материјалот,а ако ти го купуваш ќе ставаат како дете еурокрем на леб),негде 10-20 м2 заедно се ставање на лепак на споевите каде е самолепливата трака.Глетот оди една вреќа на околу 15 м2 зависи и таму од дебелината.ако густината на глетот е поголема,дебелината исто ќе биди поголема,неможеш добро да го разстераш на таблата.а ако е потечен се растерува повеќе ,зависи колку сакаш да ставаш.Обично на ѕидови каде би можело да има физички контакт со нешто се реди повеќе,а нагоре каде нема ништо се реди помалу
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 15-Oct-2011 at 11:54
Originally posted by gjoko

GeToM,слободно земи и половна термовка(јас имам непотребувана,ама стариве се колат кога им споминам продавање),а веќе ако се загреваш на струја според многумина најдобро решение е `руска подморница` загревање,каде парното се полни со електролит, и по некои тврдења трошокот за струја е најмалку половина него со било кое друго загревање на струја.Мислам дека ЛЕОВ почнал да работи со подморниците


ќе можеш на кратко да ми ја опишеш работата на греење=подморница?

и до пријателот што бара нова термо печка...нова немој да купуваш...премногу фрлени пари за џабе.ако веќе си запнал земи половна.и јас имам половна зачувана 3,5кв печка но моите несакаат да ја продаваат.нека скапе ама не ја продаваме
инаку јас одма би ја дал.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 15-Oct-2011 at 19:27
малу знам за руските подморници,имале мали греачи, а наместо вода некој електролит, и тука се добива на ефикасност.наводно ЛЕОВ пд Велес почнале да ги произведуваат,прашај некој ако имаш од нивната фирма ако знаеш.имам еден другар што инсталира секакви грејни тела и прно греење,тој ми кажа за нив,ако сакаш ќе ти пишам на приватна порака име и број,чуј се со него
Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 17-Oct-2011 at 07:28
Fala za infoto...bidejki najdov termo od prijateli, ke probam taa varijanta, pa ke pisam sto ispadnalo od presmetkite.. Termto e 6-ka AEG, i bi trebalo da vrsi rabota ... Malku sega ke se pomacam so premestuvanjeto, sidanje i slicno ama ke vidime. 
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 21-Oct-2011 at 07:27
од веќе прочитаните постови заклучувам дека штом во шведска требало 40 см тервол на кров,словенија мин 11 см.....најдобро е да се стави 15-20 см кај нас во македонија.и немаш гајле
Back to Top
dotcom View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dotcom Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 25-Oct-2011 at 14:00
Најпрво, поздрав до сите

Ве следам веќе некое време, откако почнав да размислувам за реновирање, ама дури денес се регистрирав. Имам неколку прашања и се надевам некој ќе одвои време за да ми помогне малку. Значи, сакам да ставам термоизолација со стиропор фасада, едни мои познаници правеа скоро и промената и ефектот од истата е очигледен, па ги замолив малку да ме информираат за трошоците и го добив следното како податок:

За термофасада со стиропор од 8цм (20 kgr/m3), лепен со бел лепак, типлован и рабициран, т.е сѐ што е потребно до завршна обработка со готов малтер, фасадна боја и со потребното фасадно скеле платиле околу 19 евра за м2. Дали цената ви изгледа пристојна и реална?

Исто ме интересира и како се пресметува површината која треба да се фасадира. Ми рекоа дека освен фасадните ѕидови, се додава и половина од површината на фасадните отвори, тоа било како некој договор меѓу градежниците и изведувачите на такви фасади. Дали некој има информација за ова?

Однапред благодарам, имајте убав ден.


Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 25-Oct-2011 at 14:25

Здраво и добредојде .com.

Јас летово реновирав и доградував. Меѓу другото поради постоечките дебели ѕидови од преку 40цм и нови од сипорекс се решив да одам на варијанта од 5цм стиропор, иако разликата беше незначителна во споредба со 8цм. Во секој случај, мислам дек аплатив околу 17 евра, така што цената која ти ја понудиле е сосем релна. Прашај си за фасадата дали ќе ти биде акрилна или минерална. Мој совет оди со акрилна, која е поотпорна на влага, дури велат дека може да се пере со црево и четка.
 
Внимавај и во кој дел од годината ја ставаш завршната фасада, Јас летоска требаше да чекам да намалат температурите под 35, бидејќи лепакот пукал ако брзо се сушел. Мислам и дека на екстремно ладно време не е убаво да се става, но сепак прашај си го и изведувачот а можеш и да се јавиш на пример во претставништвото на ЈУП.
 
Околу отворите, навистина незнам како кај мене изведувачот ја сметаше квадратурата, но можам да видам по платените сметки и да пресметам колку навистина квадрати сум имал.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.113 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.