build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Термо изолација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dotcom View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dotcom Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 25-Oct-2011 at 15:34

Добро ве најдов и благодарам на брзиот одговор, UrbanFreak.

Да, се работи за завршна обработка со акрилна боја, мене исто ми рекоа дека се пере со црево и четка.

Знам дека температурата е многу важна, ми рекоа дека најдобро сезона за изведба на вакви фасади е рана пролет или доцна есен (за високите температури и мене исто ми рекоа дека не доаѓа во предвид кога е над 30 степени заради пукање на лепакот, за ниски не знаеја да ми кажат точно, т.е ми рекоа да не прениска, ама некаква температурна граница или слично не знаеја да наведат). Моите пријатели ја правеа на почетокот на зимата, летово кога бев да ја видам забележав многу тенки вертикални напукувања на неколку места, одвај забележливи со голо око и се прашував дали има и долна температурна граница која не треба да се надмине или тие напукувања се резултат на нешто друго.


Би било убаво да добијам информација околку отворите доколку не е преголемо деранжирање правењето пресметка.

Благодарам многу уште еднаш
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 25-Oct-2011 at 15:40
цените се тие отприлика,а разликата ја прави квалитетот.ако ставаш завршен слој нешто подобар,крева на цена.јас кога би ставал поново(штотуку завршив со мојата изолација) не би ставал 8 см,туку надвор 5 см и внатре 2 см тврдо пресован на ѕидовите што се изложени према надвор.ваквото решение е поскапо,но при загревање на внатрешноста го загреваш дирекно воздухот а не и ѕидовите.разликата е во количество на топлина потребна да се загреат ѕидовите за да имаш рамнотежа,т.е.посакувана температура.надворешната изолација во овој случај ќе си одработува само термичкото изолирање на дел од топлината што преминал преку 2 см изолација од една страна и надворешната температура од друга страна
Back to Top
dotcom View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote dotcom Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 27-Oct-2011 at 00:39
Опцијата со внатрешна изолација не ја размислував, ме советуваа дека не е најпаметна варијанта поради неможноста ѕидот да дише, кондензација, појава на мувла и слично и се ризикува само кога нема можност да се изведе однадвор, иако, да, многу е логично тоа што го рековте вие gjoko, загубата на енергија и сл.
Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 27-Oct-2011 at 07:21

Zdravo Urban Freak,

gledam deka si staval siporeks sidovi... Kazi mi koj prodava vakov materijal (misalam deka spomna nekoj "Gradba Jasen" od prilep). Mi treba za vnatresni sidovi., Se mislam za ytong ama mislam deka siporeksot e poeftin a slicni se kako materijal. Celata tema e vo druga niska (gradenje na nadvoresni sidovi), ama tuka gi spomna sidovite pa ako mozes da mi odgovoris.


Pozdrav

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Oct-2011 at 08:53
Здраво GeToM,
 
Јас заградував тераса на семејна куќа, па статичарот ме посоветува да ставам сипорекс поради малата тежина за да не ја оптеретуваме конструкцијата. Искрено незнам дали ми вградија сипорекс или ytong, изведувачот ми ги набави, но се сеќавам дека беа многу скапи. Секако има и низа предности, како неколкупати помала тежина, зголемен коефициент на термоизолација и сл. За среќа се работеше за релативно мала површина, па во целата математика немаа големо влијание. Во секој случај сум видел по стовариштава и едно и друго, прошетај и прашај за цена и баш инфрмирај не колку чинат, за да споредам со цените кои јас ги добив (мислам беше околу 35 евра м2 материјал, плус ѕидање и малтерај).
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 27-Oct-2011 at 16:15
dotcom,внатрешната изолација ја спомнав како дополнителна на надворешната.5 за надвор и 2-3 внатре,а мувла нема да има бидејќи со надворешната изолација ќе се добие многу добро ниво на изолација,а внатрешната само ќе го ограничи количеството топлина што ја акумулираат ѕидовите.според мое мислење ѕидовите несмеат да `дишат` народно кажано,бидејќи така само ќе се напластува нечистотија ,чад и миризба во ѕидовите,а таму ќе остане за навек.ако воздухот е лош,ќе се отвори врата 2-3 минути и ќе влези свеж воздух,без да се намали нешто многу температурата внатре која пред све се добива од количината топлина абсорбирана во сите ѕиови и премети.едно прветрување ништо нема да смени,само ќе го освежи воздухот
Back to Top
Phillip View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-Oct-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Phillip Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 30-Oct-2011 at 13:07
Здраво момци,

ја читам вашава дискусија за термоизолација, но и за загревање на домот.
Решив да се откачувам од Топлификација и сам да си го решам греењето. Почнувам со менување на старите прозорци со нови ПВЦ, меѓутоа мислам дека нема да биде единствено решение само тоа. Голем дел од станот ми е со ѕидови кон надвор па сакам да ги средам и нив со некоја соодветна термо изолација. Читав тука за стиропор, некои се за, некои против. Има ли соодветно решение за изолација од внатрешна страна, со оглед на тоа што живеам на 14ти кат?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 30-Oct-2011 at 18:33
има многу тврдо пресован стиропор,за внатре и 2см е доволно,повеќе см можи да прави проблеми
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-Nov-2011 at 21:50
зошто е доволно 2 и што проблем би можело да прави пример подебел стиропор?
3,4,5 см мислам нема да му прави никаков проблем.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Nov-2011 at 22:28
Веројатно нема никаков проблем освен што човек ќе изгуби повеќе простор.

Инаку, баш дискутирав за едно сценарио како ова кое го кажува Phillip, и мислам дека друго чаре нема на таа висина (14ти кат). Дури и хипотетички, да најде мајстори кои ќе се бесат од прозорец на некое висечко скеле, нема никаков резон да се стави изолација само на делот кај неговиот стан бидејќи ѕидовите повторно индиректно ќе се ладат и студот ќе продира. Единствено рационално решение е стиропор внатре.
Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 09-Nov-2011 at 11:53
Originally posted by UrbanFreak

Здраво GeToM,
 
Јас заградував тераса на семејна куќа, па статичарот ме посоветува да ставам сипорекс поради малата тежина за да не ја оптеретуваме конструкцијата. Искрено незнам дали ми вградија сипорекс или ytong, изведувачот ми ги набави, но се сеќавам дека беа многу скапи. Секако има и низа предности, како неколкупати помала тежина, зголемен коефициент на термоизолација и сл. За среќа се работеше за релативно мала површина, па во целата математика немаа големо влијание. Во секој случај сум видел по стовариштава и едно и друго, прошетај и прашај за цена и баш инфрмирај не колку чинат, за да споредам со цените кои јас ги добив (мислам беше околу 35 евра м2 материјал, плус ѕидање и малтерај).

Zdravo,

Po stovarista sto prasuvav ispadna po m2 samo YTONG blokovite  vlkucitelno i lepakot vo zavisnost od debelinata da se dvizat od 600- 800 MKD , potocno: 

da receme dimenzii

60 х 25 х 15 см e okolu 120 MKD parce( kvadrat doadga 6.66 parcinja) plus lepak 450-480 mdk vreka od 25 KG ( po kvadrat odat nekade 3-3,5 kg)

nemoam samo oficijalno da najdam koklkava tezina trpat blokovite za besenje elementi(iako mislam deka slicni e kako so sigli).    BTW da ne znaete kolku se siglite polni za vnatresni sidovi i kolku zemaat majstori za sidanje po m2 da receme?


Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 09-Nov-2011 at 11:57

Originally posted by gjoko

GeToM,слободно земи и половна термовка(јас имам непотребувана,ама стариве се колат кога им споминам продавање),а веќе ако се загреваш на струја според многумина најдобро решение е `руска подморница` загревање,каде парното се полни со електролит, и по некои тврдења трошокот за струја е најмалку половина него со било кое друго загревање на струја.Мислам дека ЛЕОВ почнал да работи со подморниците



Update: zemav tremo 6-ka na staro...iskreno otkrovenie ludge... definitno faktorot duvanje topol vozduh e biten segment. Smetkata ke ja dobijam sledniot mesec pa ke znam kolku e poisplatlivo od parno na struja, ama i da sum na isto sepak potoplo mi e doma od prethodno

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 09-Nov-2011 at 12:10
Originally posted by GeToM


Zdravo,

Po stovarista sto prasuvav ispadna po m2 samo YTONG blokovite  vlkucitelno i lepakot vo zavisnost od debelinata da se dvizat od 600- 800 MKD , potocno: 

da receme dimenzii

60 х 25 х 15 см e okolu 120 MKD parce( kvadrat doadga 6.66 parcinja) plus lepak 450-480 mdk vreka od 25 KG ( po kvadrat odat nekade 3-3,5 kg)

nemoam samo oficijalno da najdam koklkava tezina trpat blokovite za besenje elementi(iako mislam deka slicni e kako so sigli).    BTW da ne znaete kolku se siglite polni za vnatresni sidovi i kolku zemaat majstori za sidanje po m2 da receme?




Getom, во врска со тоа колкава тежина трпат блоковите за бесење, најдобро да се обратиш директно кај застапникот за МК (првиот линк), а некои технички параметри постојат и во проспектот за ytong на вториот линк.

http://www.build.mk/?p=9618

http://www.build.mk/docs/ads/ksema/ytong.pdf
Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 01-Dec-2011 at 15:44

Zdravo na site,

Vo kontekst na poefektivno zagrevanje(citaj poeftino) sakam da prasam dali nekoj ima iskustvo so greenje na plin.

Imeno , imam parno na struja(infrastruktura) , no sakam da go napravam na plin. Sledstveno treba najverojatno samo kotelot da go smenam. Dali mozam da koristam boci za domakinstvo ili treba od onie golemite, sum gi gledal po nekoi objekti. Dali znaete firma/izveduvac so koj bi mozel da se konsultiram i da doznaam kolku bi trebalo da investiram. Koi se preporaki od bezbednosen aspekt i slicno. 

pozdrav

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 01-Dec-2011 at 18:57
позелно е боците да се надвор и од 30 литри,и тоа најдобро е да се стават како на заеднички вод со вентили,едната кога се испразни,другата само да се пушти па да се полни(некои доставуваат до дома боци).котли има и некаде се по 850 евра па нагоре,од боцата до котелот можи да се стави и цевка(подобра варијанта) а може и црево.најдобро од сите е подземен резервоар по избор на големина,на саемите како Технома има доста избор.цената на трошење е некаде дупло поевтино од струја,но сепак поскапо од дрва.за резервоар законски треба согласност од инсп.(во Кичево сум јас за тоа) и фала богу физички лица воопшто не бараат дозвола,за разлика од фирми каде мора
Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 02-Dec-2011 at 08:45

fala na odgovorot Gjoko,


Samo se prasuvam dali ke se javi mrznenje ako bocite se nadvor. Na minus temperatura gasot moze da zamrzne verojatno.

pozdrav

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 02-Dec-2011 at 11:36
Originally posted by GeToM

Samo se prasuvam dali ke se javi mrznenje ako bocite se nadvor. Na minus temperatura gasot moze da zamrzne verojatno.
ТНГ има екстремно ниска температура на мрзнење и нема шанси да замрзне. Може да замрзне водата која во смешата ја има во минорни количини (и се собира на дното), но тоа е сосем небитно освен доколку боцата не е поставена наопаку. Исто така мраз може да се јави доколку има истекување од боцата, на местото на истекување. Вакво мрзнење се јавува поради ладењето кое го предизвикува испарувањето на ТНГ и всушност мразот што се нафаќа е од водената пареа од воздухот. Но во ваков случај, вистинскиот проблем е што има истекување на опасен гас!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 02-Dec-2011 at 15:59
неможе да замрзне,се полнат под голем притисок,а нели и на многу места ТНГ-то го има надвор-надворешни резервоари кај возила(кај нас мора внатре што е глупо)самите пумпи за преточување,а и во станиците за полнење-полнилници(така се викаат во правилник) ги чуваат надвор,само Макпетрол ги чува во лимени бараки кои мора да имаат долна вентилација.

ВАЖНО-плинот при испуштање се таложи на дното,па вентилацијата мора да биде странично на ѕидовите во најниската точка. и пожелно е на местото каде ќе биде боцата,подот да е од материјал кој не искри(гума,алуминиум ис л),никако бетон,бидејќи ако испушта боцата,плинот оди долу,се чизма или со работ од боцата може да се предизвика искра и ПА ПА
Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 02-Dec-2011 at 16:06

fala mnogu za informaciite, treba da razmisla,m za napoolno mesto kade bi mozel da gi stavam bocite , a istovremeno da e bezbedno i lesno dostapno za menuvanje na istite. Dokolku znaete firma koja prodava vakvi kotli pisete, seuste ne sum se rastrcal bidejki ako pravam vakva varijanta bi bilo sepak za slednata grejna sezona.

pozdrav

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 19-Dec-2011 at 01:11
Недела, 18 Декември 2011 16:40

stiroporfasada1-1Старите згради годишно за загревање трошат повеќе од 200 kWh/m2.Изразено во нафта за загревање на 1м2 за цела сезона потребни се во просек 20 литри. Пресметано во m3 природен течен гас, потрошувачката изнесува 20m3 за една сезона. Последователно, една обична семејна куќа со 150m2 простор за живеење, со потреба за греење од 200kWh/m2 годишно, консумира просечно 3000 литри нафта, или 3000 m3 гас за една грејна сезона.

Ова се загрижувачко високи бројќи кои можат да бидат во голема мерка редуцирани со преземање на конкретни мерки за изолација на објектот. Студиите покажуваат дека заштедата на енергија со повеќе од 50% може многу едноставно да се постигне со термоизолација. Парите потрошени за термофасада се враќаат од заштедите направени после една грејна сезона.

Стиропор фасадите овозможуваат удобно чувство при престојот во просторот во кој се наоѓате. Истовремено обезбедуваат долг век на траење и ефтино одржување. Во однос на други топлинско изолациони системи, стиропор фасади се еден од најприфатливите типови на фасади. Покрај топлинската заштита, овие фасади овозмозуваат избор на завршниот малтер во боја, различни декорации-бордури кои му даваат конечен изглед на целиот објект. Стиропор фасадите во голема мера се применуваат за санација на стари објекти кои немаат топлинска изолација и кај такви објекти овозможуваат затворање на топлинските мостови.

http://energymk.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=142:2011-12-18-15-44-34&catid=60:2011-08-04-21-33-28&Itemid=62

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.195 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.