build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиосообраќај (статистики)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 58>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Авиосообраќај (статистики)
    Posted: Yesterday at 11:59
Maj '18 UK:

LTN-OHD-LTN +5% (sporedeno so Maj '17) LF:78.3%
LTN-SKP-LTN  LF:93% (ako e A320) no brojot na patnici e namalen za -12% patnici (pomalku letovi?)

April '18 Germany-MK:

vo prosek avionite bile polni 91.3% (pravec D-MK)
Berlin Schönefeld -SKP 89,6%, Dortmund-SKP 93,6% , Friedrichshafen 94,1% (LOL), Hahn 90,6%, Hamburg +93,8%, Hannover 89,5%, Köln 93,9%, Memmingen 93,5%, Nürnberg 89,6%,
(ima brojki i za sprotivnata nasoka ali treba da se racuna LF Sleepy)

fun facts:  vo mesec April na 629 patnici od Frankfurt krajna destinacija im bil skopskiot aerodrom, 360 od Minhen, Stuttgart 116 itn (ovie brojki se interesni za site sto ocekuvaat Lufthansa letovi kon MK i e verojatno pricinata poradi koja se uste gi nemame, but who knows, vidi gi LOT)

br na Wizz patnici vs br. na patnici so drugi aviokompanii na relacija D-MK otprilike 15:1

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1475
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Jul-2018 at 17:02
Базел - ОХрид - наредниве 2 недели нема слободни места
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Jul-2018 at 15:05
Edelweiss со А340 на рута Цирих-Приштина
Back to Top
ironm View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 67
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Jul-2018 at 21:31
Браво, одлични бројки! Дали ќе успеат преку 2.400.000 патници годинава? Тоа би бил неверојатен резултат.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1475
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 10-Jul-2018 at 21:07
Соопштение за медиумите
Скопје, 10-ти јули 2018 година

Над 1 милион патници патувале преку аеродромите во Скопје и Охрид во првите 6 месеци од 2018 година

Еден милион, 41 илјадa и 583 патници (1.041.583) патуваа преку Меѓународниот Аеродром Скопје и охридскиот аеродром Свети Апостол Павле, во првите шест месеци од 2018 година, што претставува годишен пораст од 21%, во споредба со првата половина од 2017 година.
Во истиот период, јануари-јуни 2018 година, бројот на летови на двата македонски аеродроми достигна 9.033, со годишен пораст од 16%.

-Додека европските аеродроми имаат просечен пораст на бројот на патници од 6,1% во 2018 година, ТАВ продолжува да бележи високи двоцифрени стапки на пораст на патничкиот сообраќај на македонските аеродроми. Овој позитивен тренд во порастот на воздушниот сообраќај, го потврдува големиот потенцијал што го има македонскиот воздухопловен пазар. Ќе продолжиме да правиме максимални напори за развој на аеродромите во Скопје и во Охрид, со привлекување на нови авиокомпании и проширување на мрежата на дестинации, во соработка со сите надлежни државни институции, изјави Алпер Ерсој, Генерален директор на ТАВ Македонија.

Порастот на патничкиот сообраќај со 21%, којшто ТАВ Македонија го забележа од јануари до јуни годинава, го надминува и просечниот раст на аеродромите во земјите кои не се членки на ЕУ, кој изнесува 12,5% во првиот квартал од 2018 година.

Најфрекфентните дестинации според патничкиот сообраќај во првите шест месеци на Меѓународниот Аеродром Скопје се: Истанбул (двата аеродроми Ататурк и Сабиха Гокчен; 11% пазарен удел), Цирих (8,5%), Базел (5,8%), Виена (5,1%), Малме (4,6%) и Братислава (3,5%).

Во однос на учеството на авиокомпаниите во патничкиот сообраќај, Виз ер превезува најголем број патници со 63,3% пазарен удел, а потоа следуваат Туркиш ерлајнс (8,1%), Аустриан ерлајнс (5,1%), Германија флуг (4,6%), Еделвајс (3,8%), Кроација ерлајнс (3,1%), Пегасус ерлајнс (3%).

Од ТАВ Македонија очекуваат дека порастот на воздушниот сообраќај ќе продолжи со слично темпо и до крајот на годинава, имајќи ги предвид 5-те нови
дестинации кои беа отворени на аеродромите во Скопје и во Охрид на почетокот од летната летна сезона во 2018 година.

На 1-ви јуни, ЛОТ Полиш ерлајнс влезе на македонскиот пазар, отворајќи ги летовите меѓу Скопје и Варшава, нова дестинација која се опслужува шест пати неделно.

На аеродромот во Охрид беа отворени 4 нови сезонски дестинации - Истанбул, Ајндховен, Талин и Варшава. ТАВ Македонија најавува нова редовна авиолинија од Охрид до Виена, која ќе биде воведена во ноември 2018 година.

Меѓународниот Аеродром Скопје, моментално е поврзан со 38 дестинации, кои се опслужуваат од 13 авиокомпании. Охридскиот аеродром Свети Апостол Павле има 3 редовни авиолинии кои функционираат во текот на целата година и 8 сезонски дестинации, опслужувани од 11 авиокомпании.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-Jul-2018 at 08:38
SKP vs PRN:
jul 201.491 vs 241.905
aug 219.518 vs 234.139
Edited by gorazd - 07-Jul-2018 at 08:41
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11922
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Jul-2018 at 19:32

Заклучно со мај, разликата е 19.459

Од овие 217 илјади во јуни немам претстава колку би биле од SKP, ама еве да одам со конзервативна проценка 190 илјди, тогаш вкупната разлика е над 30 илјади.

Исто така, лани во периодот септември-декември Скопје имаше мислам 58 илјади повеќе патници.

Приштина треба да направи буквално чудо во Јули и Август за да остане пред Скопје годинава, дури и ако сме баксузи со магла. Знае ли некој колку повеќе патници имаа лани во Јули и Август?

     SKP      PRN


јан 145591 144137

фев 130077 123565

мар 156952 150432

апр 175891 177732

мај 175333 168519


разлика:

783844 764385
19459


Патем, со поголемиот раст што го има SKP, можно е и за Јули и Август разликата да е намалена во апсолутни бројки.


Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1475
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Jul-2018 at 14:21
Originally posted by gorazd


Juni: SKP&OHD  217.782 +28%  Thumbs%20UpP.S exyu javuva PRN 178.424 +22%, ne uspeavme da se odlepime od PRN koa ke ne zajadat sega Juli i AvgНе е лошо и оваа ситуација, сигурно сме +35.000-40.000
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Jul-2018 at 12:49
Juni: SKP&OHD  217.782 +28%  Thumbs%20Up

P.S exyu javuva PRN 178.424 +22%, ne uspeavme da se odlepime od PRN koa ke ne zajadat sega Juli i Avg


Edited by gorazd - 05-Jul-2018 at 12:50
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11498
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Jul-2018 at 06:57
Па, како што тргнало, ќе ги знаеме податоците некаде во декември.
За сè има вторпат
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 777
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Jul-2018 at 02:44
Фино тоа за Мај а што правиме за Јуни?Edited by mirakuliks - 04-Jul-2018 at 02:45
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1475
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 03-Jul-2018 at 22:15
Originally posted by pbanks

Нов рекорд, 3 Јули, конечно имаме официјални податоци за Мај
<table id="ctl00_ctl00_PlaceHolderMain_cphMain_Table1_Table1_Table" ="table-" summary="Промет на патници, товар и пошта на аеродромите, месечно од Месец, Аеродром и Превезени патници и стоки" style="margin: 0px; padding: 0px; border-top: none; border-right: none; border-bottom: 1px solid rgb169, 169, 169; border-left: none; border-: initial; outline: 0px; font-weight: 400; font-style: normal; font-size: 10.8px; font-family: Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif; vertical-align: line; border-collapse: collapse; border-spacing: 0px; clear: both; color: rgb34, 34, 34; font-variant-ligatures: normal; font-variant-caps: normal; letter-spacing: normal; orphans: 2; text-align: start; text-indent: 0px; text-trans: none; white-space: normal; widows: 2; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; : rgb252, 253, 253; text-decoration-style: initial; text-decoration-color: initial;"><t style="margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; font-weight: inherit; font-style: inherit; font-size: 10.8px; font-family: inherit; vertical-align: line;"><tr style="margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; font-weight: inherit; font-style: inherit; font-size: 10.8px; font-family: inherit; vertical-align: line;"><th ="layout2-table-stub layout2-table-stub2" id="R10" rowspan="1" scope="row" style="margin: 0px; padding: 0px 3px 0px 5px; border: 1px solid rgb169, 169, 169; outline: 0px; font-weight: bold; font-style: inherit; font-size: 10.8px; font-family: inherit; vertical-align: line; text-align: left; : rgb225, 225, 225;">Св. Апостол Павле</th><td ="table--filled" ers="R880 R10 H101" style="margin: 0px; padding: 5px; border: 1px solid rgb169, 169, 169; outline: 0px; font-weight: normal; font-style: inherit; font-size: 1.1em; font-family: inherit; vertical-align: line; text-align: right; text-trans: capitalize; color: rgb0, 0, 0; white-space: nowrap; : rgb255, 255, 255;">14 417</td></tr><tr style="margin: 0px; padding: 0px; border: 0px; outline: 0px; font-weight: inherit; font-style: inherit; font-size: 10.8px; font-family: inherit; vertical-align: line;"><th ="layout2-table-stub layout2-table-stub2" id="R21" rowspan="1" scope="row" style="margin: 0px; padding: 0px 3px 0px 5px; border: 1px solid rgb169, 169, 169; outline: 0px; font-weight: bold; font-style: inherit; font-size: 10.8px; font-family: inherit; vertical-align: line; text-align: left; : rgb225, 225, 225;">Александар Велики</th><td ="table--filled" ers="R880 R21 H101" style="margin: 0px; padding: 5px; border: 1px solid rgb169, 169, 169; outline: 0px; font-weight: normal; font-style: inherit; font-size: 1.1em; font-family: inherit; vertical-align: line; text-align: right; text-trans: capitalize; color: rgb0, 0, 0; white-space: nowrap; : rgb255, 255, 255;">175 333</td></tr></t></table>


У превод за Скопје во проценти е : +16,73%
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8871
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Jul-2018 at 11:57
Нов рекорд, 3 Јули, конечно имаме официјални податоци за Мај

Св. Апостол Павле14 417
Александар Велики175 333
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1475
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 21-Jun-2018 at 21:20
Originally posted by gorazd

SKP-LTN -2% 2017/2016  ...


Епа тогаш тоа што го кажуваш за Приштина и дефинитивно плус Охрид имаат директен импакт на овој негативен тренд....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-Jun-2018 at 15:54
SKP-LTN -2% 2017/2016  ...
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1475
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Jun-2018 at 14:58
Originally posted by gorazd

London stagnira (kako posledica na Wizz Luton-Pristina ?!?)London(Luton) - Skopje:Jan: -7%Feb: -1%Mart: +1%April : -9%Земи во обзир намалени фрекфенции ова зимско/пролетна сезона...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Jun-2018 at 13:40
London stagnira (kako posledica na Wizz Luton-Pristina ?!?)

London(Luton) - Skopje:

Jan: -7%
Feb: -1%
Mart: +1%
April : -9%

Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Jun-2018 at 10:24
Maj: SKP&OHD 190.665 +16%
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1475
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 01-Jun-2018 at 19:03
Originally posted by gorazd

od plusinfo:Во првите пет месеци од годинава преку Меѓународниот аеродром Скопје и
Аеродром „Свети Апстол Павле“ во Охрид се превезени 784.000 патници, за
20 проценти повеќе споредено со истиот период лани, со реализирани 6.845
лета односно пораст за 17 процентиEdit: ova mora da e samo brojkata za SKP Dunno, iskaca SKP Maj otprilike 175,5k +16.8%АВ Македонија продолжува да бележи позитивни резултати. Во првите пет месеци од 2018 година (од јануари до мај), вкупно 822.678 патници патувале преку двата македонски аеродроми - Меѓународниот аеродром Скопје и охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“, што е пораст од 20% на годишно ниво. Во исто време, вкупниот број на летови е 7.196 што е пораст од 17% во однос на истиот период лани.
*Извор - ТАВ Македонија
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 01-Jun-2018 at 14:29
od plusinfo:

Во првите пет месеци од годинава преку Меѓународниот аеродром Скопје и Аеродром „Свети Апстол Павле“ во Охрид се превезени 784.000 патници, за 20 проценти повеќе споредено со истиот период лани, со реализирани 6.845 лета односно пораст за 17 проценти

Edit: ova mora da e samo brojkata za SKP Dunno, iskaca SKP Maj otprilike 175,5k +16.8%
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 58>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.