build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиосообраќај (статистики)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 60>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11975
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Авиосообраќај (статистики)
    Posted: Today at 10:26
Originally posted by pbanks

Прашање е дали имаме шанси и оваа година. Зимово Скопје има редукции а Приштина има нови летови. 
Да, зимава кај нас има редукции, а Приштина има нови летови, но основата на SKP за овие 4 месеци од лани е прилично солидна. Не следам детално ситуација и не знам колку таа основа сме ја надоградиле со нови линии во првата половина од оваа година во споредба со Приштина. Но знам дека замената на два А320 со два А321 беше сега скоро и тие се значително надоградување на основата од лани. Значи имаме и позитивни и негативни придвижувања, а ланските бројки и досегашните бројки од годинава ни оставаат солиден бафер. Мислам дека само доколку сме голем баксуз со магла, тогаш може да се случи изненадување, затоа и пишав дека тркава за 2018 сепак сеуште не е решена.

Во секој случај, не е особено важно кој аеродром ќе има 10-20 илјади патници повеќе во 2018, јас ги следам статистикиве затоа што ми е мерак каква успешна трансформација се случи на SKP, а претркувањето на PRN му доаѓа како некој milestone во тој процес. Она што е важно е да се задржи трендот на висок раст колку што може подолго и скопскиот аеродром да биде значително подобар и подобро поврзан, вклучувајќи тука и во однос на регионалниот конкурент, затоа што борбата меѓу овие два аеродроми е неизбежна поради големото преклопувње, и делумно се работи за "zero sum game".Edited by Cloverstack - Today at 10:28
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3787
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: Yesterday at 14:56
Originally posted by vladegf

јас па лично немам такво искуство на скопскиот аердром. Не верувам дека некој прди или слично. Ако на косоварите толку им смета, ене им ја "златна" Приштина па нека летаат од таму. А да, и ако одам во туѓа држава, ми нема логика да го зборам својот мајчин јазик, и домаќинот да ме гледа како теле. Проблемот е што косоварите мислат дека тука секој ги разбира. Не оди тоа така...


Хаха тоа што го слушнав со другите никој не може да ми каже дека не беше па и се пули како да не е ништо.
Чиста грешна логика имаш, косоварите сепак имаат влиание низ бројот на скп-аеродром. Така си губиме патници. ПС: Не беа странците што ги земав косово-албанци туку од Италија и Перу. Тие се виделе, ама таков кикс хаха неписмен народ што друго.
Ако земаме строго, персоналот треба да си знае и албански или пак АНГЛИСКИ. Многу патници се од мкд и зборуваат само албански, затоа треба да има и персонал што зборува албански. Е со тоа и косово-албанците разбираат па затоа и пак ќе дојдат. Тоа е финта на бизниз, нешто што многу во Македонија не знаат.
Како можеш да очекуваш да се збори,,македонски,, ? Странец е? Или зборуваш ти на арапски кога ќе си леташ во дубаи??
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 1539
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #3 Posted: Yesterday at 14:19
Originally posted by my Macedonia

Цените до Приштина се лудило и пак таква бројка. Со визаир од Германија( таму каде има многу косовски албанци) мислам дека ќе го надмине скопскиот. А кога ќе гледам како персоналот на скп- аеродром се однесува со косовските патници, јас лично никогаш повеќе не би летал да сум од таму. А и начинот како се однесуваат со свои граѓани, апосолутно неразбирливо. Годишно донесувам туристи, се ок ама скопскиот аеродром е катастрофа. Кога не разбира странецот, ќе и викаш ,,ајде бее,, зборувај ,,македонски,,?!? Кашлање и пр*дање од персоналот без никаков срам😂😂😂. Контрола низ полицајки како ГОРДЕ, од далеку планираат што да ти прават, не е само изледот туку и карактерот како на горде. Тешко нас.
Ne znam dali e do tolku loso no deka treba da se raboti na aerodromskiot personal toa stoi. Aj da ne bidam mnogu strog, eve ke kazam deka ne se nasmeani, im fali prijatelski izgled na liceto. Policajcite se prikazna za sebe. Poslednite 5-6 pati primetiv deka na vleguvanje vo Makedonija policajcite se uzasno neljubezni i strasni, dodeka na izleguvanje bea Ok

Edited by Denko - Yesterday at 14:25
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 603
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #4 Posted: Yesterday at 13:15
јас па лично немам такво искуство на скопскиот аердром. Не верувам дека некој прди или слично. Ако на косоварите толку им смета, ене им ја "златна" Приштина па нека летаат од таму. А да, и ако одам во туѓа држава, ми нема логика да го зборам својот мајчин јазик, и домаќинот да ме гледа како теле. Проблемот е што косоварите мислат дека тука секој ги разбира. Не оди тоа така...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3787
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #5 Posted: Yesterday at 11:19
Цените до Приштина се лудило и пак таква бројка. Со визаир од Германија( таму каде има многу косовски албанци) мислам дека ќе го надмине скопскиот. А кога ќе гледам како персоналот на скп- аеродром се однесува со косовските патници, јас лично никогаш повеќе не би летал да сум од таму. А и начинот како се однесуваат со свои граѓани, апосолутно неразбирливо. Годишно донесувам туристи, се ок ама скопскиот аеродром е катастрофа. Кога не разбира странецот, ќе и викаш ,,ајде бее,, зборувај ,,македонски,,?!? Кашлање и пр*дање од персоналот без никаков срам😂😂😂. Контрола низ полицајки како ГОРДЕ, од далеку планираат што да ти прават, не е само изледот туку и карактерот како на горде. Тешко нас.

Edited by my Macedonia - Yesterday at 11:23
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8930
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: Yesterday at 11:00
Прашање е дали имаме шанси и оваа година. Зимово Скопје има редукции а Приштина има нови летови. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11975
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Sep-2018 at 21:52

Табела заклучно со Август
Податоците за SKP за некои месеци ги ревидирав и ги усогласив со податоците од заводот за статистика (со овие податоци бројот на патници на SKP е за околу 2,5 илјади помал од претходната табела). Има мала промена и кај податоците за PRN, сега се усогласени со бројките што ги објавува exyuaviation (со овие податоци бројот на патници на PRN е за околу 300 патници помал од претходната табела).

Инаку во 2017 во периодот септември-декември Скопје имаше 58 илјади повеќе патници од Приштина. Значи добро сме позиционирани за 2018, но сепак сеуште не е решена тркава.


Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1603
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 19-Sep-2018 at 16:08
Малку притисок
Приштина во водство од 20к ќе биде возбудливо овие последни 4 месеци
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11975
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 19-Sep-2018 at 15:09

Веднаш внесоа

SKP Август
237.195


Edited by Cloverstack - 19-Sep-2018 at 15:09
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8930
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Sep-2018 at 08:39
Не

http://makstat.stat.gov.mk/PXWeb/pxweb/mk/MakStat/MakStat__Transport__VozduhoplovenTransport/125_Trans_MK_PrevPatnAerodromi_Mk.px/?rxid=46ee0f64-2992-4b45-a2d9-cb4e5f7ec5ef
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1603
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Sep-2018 at 08:12
И уште нема точна бројка за август (скопје само)!?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 486
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 14-Sep-2018 at 15:30

АВГУСТ 2018 (2017)

ВАРНА - 472.461 (443.932) ▲6,4%
БУРГАС - 911.407 (864.465) ▲5,4%

ЯНУАРИ - АВГУСТ 2018 (2017)

ВАРНА - 1.751.708 (1.462.394) ▲19,8%
БУРГАС - 2.720.755 (2.479.080) ▲9,7%
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1603
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 08-Sep-2018 at 18:15
После август сме "пата-пата" со Приштина мртва трка

Pristina Airport registered its busiest August on record by welcoming 274.755 passengers, representing an increase of 13.7% on the same month last year. So far this year, it has handled 1.472.849 passengers, up 13.5% on 2017. Pristina Airport has added over 174.000 passengers when compared to the same period last year. Meanwhile, the airport has begun work on extending its runway. According to the project, the runway will be lengthened from the current 2.560 metres to 3.000 metres.

Month     PAX     Change (%)
JAN     144.137     ▲ 17.3
FEB     123.565     ▲ 14.1
MAR     150.432     ▲ 19.2
APR     177.732     ▲ 3.1
MAY     168.519     ▲ 12.8
JUN     178.052     ▲ 23.3
JUL     256.029     ▲ 9.3
AUG     274.755     ▲ 13.7

https://www.exyuaviation.com/2018/09/pristina-airport-records-busiest-august.html

Edited by alexsend - 08-Sep-2018 at 18:16
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 329
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Sep-2018 at 14:34

tav avg SKP&OHD 274.169 +10% (otprilike toa ke bide verojatno i rastot do krajot na god)

Edited by gorazd - 06-Sep-2018 at 14:35
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8930
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 24-Aug-2018 at 21:02
Официјални бројки за Јули. Пораниле месецов, мислам дека треба да им дадат бонуси

Скопје - 237.447
Охрид - 35.278
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11975
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Aug-2018 at 19:06
  SKP PRN   Разлика
јан 145.591 144.137     1.454
фев 130.077 123.565     6.512
мар 156.952 150.432     6.520
апр 175.891 177.732    -1.841
мај 175.333 168.519     6.814
јун 192.302 178.424   13.878 
         
вкупно 976.146 942.809   33.337
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 329
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 08-Aug-2018 at 21:48
TAV vs. zavod za statistika
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 130
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 08-Aug-2018 at 21:08
А од каде се статистиките gorazd што ги објавува?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11975
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Aug-2018 at 17:39

И за PRN два различни податоци за јули

256.029
и
256.317

Според вториот извор заклучно со јули PRN вкупно 1.198.094


Originally posted by gorazd

Juli SKP&OHD 273.623 +19% Thumbs%20Up  (br na letovi +9%)

Можеме ли educated guess колку би биле засебно?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8930
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Aug-2018 at 15:18
Originally posted by Tranquilis

Би искоментирал и нешто повеќе, ама не е за јавен форум. Шалабајзери.

Ќе ти искоментирав приватно, ама човек не може да ти прати приватна порака на твој форум. Си го стигнал лимитот на приватни пораки што можеш да ги примиш


не само тоа, него ПМовите се и во дефект. некоја јаваскрипта спречува сабмит и господ неможе да најде која е. Очајно треба миграција на нешто помодерно. Пиши на ФБ, ме копка што си сакал да кажеш
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 60>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.