build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиосообраќај (статистики)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5051525354 63>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9031
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1021 Posted: 05-Jun-2017 at 12:13


ПРетпоставувам ова е СКП+ОХР?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1599
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1022 Posted: 05-Jun-2017 at 12:38
Originally posted by pbanks

ПРетпоставувам ова е СКП+ОХР?Не не, СКП само!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9031
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1023 Posted: 05-Jun-2017 at 12:55
Веќе на 05.06?

Никогаш нема да разберам како го одредуваат датумот на објава
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1599
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1024 Posted: 05-Jun-2017 at 13:08
Originally posted by pbanks

Веќе на 05.06? Никогаш нема да разберам како го одредуваат датумот на објава


Како им стигаат бројките од централата на Портлине од Истанбул во Скопје така ги објавуваат...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #1025 Posted: 11-Jun-2017 at 15:59
Се очекува БУМ на бројките во Август поради 4 нови линии и UEFA Super Cup Final, со тоа што ќе имаме можност да видиме ретки авиони како што се А340 и B767.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1026 Posted: 11-Jun-2017 at 16:40
Originally posted by Марко СВ.Н.

Се очекува БУМ на бројките во Август поради 4 нови линии и UEFA Super Cup Final, со тоа што ќе имаме можност да видиме ретки авиони како што се А340 и B767.


Од новата влада го очекувам Ryan, EasyJet и обид за воспоставување на директна врска со САД. Би било одлично доколку можат да донесат и некоја нова национална авиокомпанија. И да ви звучи нереално, ќе мора да поработиме на ова поле.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1599
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1027 Posted: 11-Jun-2017 at 17:07
Originally posted by BOJAN

Originally posted by Марко СВ.Н.

Се очекува БУМ на бројките во Август поради 4 нови линии и UEFA Super Cup Final, со тоа што ќе имаме можност да видиме ретки авиони како што се А340 и B767.


Од новата влада го очекувам Ryan, EasyJet и обид за воспоставување на директна врска со САД. Би било одлично доколку можат да донесат и некоја нова национална авиокомпанија. И да ви звучи нереално, ќе мора да поработиме на ова поле.


Да да, кажаа дека и со Нов Зелант и со Мелбурн и Токио ќе не врзат - само попричекај ти, башка и Вирџин ќе отвореиле база во СКопје!!

Edited by Obedineta Makedonija - 11-Jun-2017 at 17:07
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1485
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1028 Posted: 11-Jun-2017 at 17:15
Искрено се надевам и на линии до Атина, Софија, Тирана, Амстердам и Варшава.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #1029 Posted: 13-Jun-2017 at 09:28
Originally posted by BOJAN

Originally posted by Марко СВ.Н.

Се очекува БУМ на бројките во Август поради 4 нови линии и UEFA Super Cup Final, со тоа што ќе имаме можност да видиме ретки авиони како што се А340 и B767.


Од новата влада го очекувам Ryan, EasyJet и обид за воспоставување на директна врска со САД. Би било одлично доколку можат да донесат и некоја нова национална авиокомпанија. И да ви звучи нереално, ќе мора да поработиме на ова поле.
И јас исто. Очекувам многу од Горан Сугарески, како исклучително квалитетен кадар.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 408
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #1030 Posted: 13-Jun-2017 at 12:51
Originally posted by Navigator

И јас исто. Очекувам многу од Горан Сугарески, како исклучително квалитетен кадар.


Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1599
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1031 Posted: 13-Jun-2017 at 13:11
Originally posted by Navigator

Originally posted by BOJAN

Originally posted by Марко СВ.Н.

Се очекува БУМ на бројките во Август поради 4 нови линии и UEFA Super Cup Final, со тоа што ќе имаме можност да видиме ретки авиони како што се А340 и B767.


Од новата влада го очекувам Ryan, EasyJet и обид за воспоставување на директна врска со САД. Би било одлично доколку можат да донесат и некоја нова национална авиокомпанија. И да ви звучи нереално, ќе мора да поработиме на ова поле.
И јас исто. Очекувам многу од Горан Сугарески, како исклучително квалитетен кадар.


Брату се думев цело сабајле и не се "додумев" - дали ти со твојот коментар тоа сериозно ни правиш "ментална гимнастика" ??
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #1032 Posted: 13-Jun-2017 at 14:08
http://www.mtc.gov.mk/minister Уште думај се ти
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1033 Posted: 13-Jun-2017 at 14:57
Во нишкава има над 50 страници дискусија, низ која никој, вклучувајќи ве и вас двајцата, не се занимаваше со квалитетот на Миле Јанакиевски, човекот што министеруваше 10 години. Нишкава е една од ретките која остана релативно поштедена од партизирање. Повелете вратете се на темата.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1034 Posted: 13-Jun-2017 at 14:58
Originally posted by BOJAN

воспоставување на директна врска со САД

Дури и доколку ги занемариме сите други потенцијални препреки, зарем сметаш дека има доволно побарувачка, за дури и најмалиот авион што би можел да одржува директна линија, да биде во континуитет доволно пополнет (особено попрофитабилните повисоки класи) за таквата линија да биде економски оправдана?

И кој би бил аеродромот во САД, со кој би се воспоставила таквата линија?
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1035 Posted: 14-Jun-2017 at 08:13
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by BOJAN

воспоставување на директна врска со САД
Дури и
доколку ги занемариме сите други потенцијални препреки, зарем сметаш
дека има доволно побарувачка, за дури и најмалиот авион што би можел да
одржува директна линија, да биде во континуитет доволно пополнет
(особено попрофитабилните повисоки класи) за таквата линија да биде
економски оправдана?И кој би бил аеродромот во САД, со кој би се воспоставила таквата линија?Јас сметам дека треба да се направи една анализа. Да се види до кои американски градови веќе има конекции од соседните градови. Потоа, да се види колкав е потенцијалот за развој на одредени релации (бројност на македонска заедница). На крајот на краиштата, доколку не би било САД, би можело да биде некој канадски град. Како и да е, интерконтинентален лет е нешто што одамна се ветуваше и од ТАВ и од државата и не е некаков „баук“ што не би остварен од соседните аеродроми.
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 32
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #1036 Posted: 14-Jun-2017 at 09:21
Originally posted by BOJAN

Originally posted by Cloverstack

Originally posted by BOJAN

воспоставување на директна врска со САД
Дури и
доколку ги занемариме сите други потенцијални препреки, зарем сметаш
дека има доволно побарувачка, за дури и најмалиот авион што би можел да
одржува директна линија, да биде во континуитет доволно пополнет
(особено попрофитабилните повисоки класи) за таквата линија да биде
економски оправдана?И кој би бил аеродромот во САД, со кој би се воспоставила таквата линија?Јас сметам дека треба да се направи една анализа. Да се види до кои американски градови веќе има конекции од соседните градови. Потоа, да се види колкав е потенцијалот за развој на одредени релации (бројност на македонска заедница). На крајот на краиштата, доколку не би било САД, би можело да биде некој канадски град. Како и да е, интерконтинентален лет е нешто што одамна се ветуваше и од ТАВ и од државата и не е некаков „баук“ што не би остварен од соседните аеродроми.


Mislam deka ke bide pametno da se vovede direkten let do Atlanta. Toj e naj frekventiven (preku 100 Milioni patnici godisno) i ima odlicni konekcii do ostanatite gradovi vo severna Amerika. Toa so dobar Marketing niz cela Amerika moze sigurno da ispolne 1-2 leta nedelno za Makedonija. Isto taka ke ima i mnogo patnici od Kosovo, juzna Srbija i durgite sosedni drzavi koj ke go koristat ovaj let. Ama kako rece Bojan, si treba dobar analiza...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4452
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1037 Posted: 15-Jun-2017 at 01:05
Атланта може да е најдобро поврзан град и седиште на Делта, ама никој не би летал до Атланта за после да фати авион за Њујорк, Чикаго или Торонто, кога сето тоа може да биде изведено многу побрзо со лет од/преку Истанбул или Виена.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 498
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1038 Posted: 19-Jun-2017 at 12:04
Sofia

Май 2017 (2016)
пътници 559 542 (410 198) +36.4%
самолетодвижения 5 043 (4 448) +13.4%
карго 1 944 (1 467) +32.5%

Януари-май 2017 (2016)
пътници 2 564 655 (1 758 776) +45.8%
самолетодвижения 23 180 137 (19 284) +20.2%
карго 8 342 (8 578) -2.7%
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1599
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1039 Posted: 04-Jul-2017 at 08:14
Јуни: лани 142.332патници, сега 150.935патници или +6,044%
Јан-Јун: лани 757.850патници, сега 802.621патници или +5,907%
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 498
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1040 Posted: 12-Jul-2017 at 22:08
Варна

юни 2017 (2016)
пътници 306.799 (272.337) +12,7%

януари-юни 2017 (2016)
пътници 574.939 (499.737) +15%

Бургас

юни 2017 (2016)

пътници 545.600 (507.601) +7,5%

януари-юни 2017 (2016)
пътници 719.786 (684.154) +5,2%
карго 6.715 +3%
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5051525354 63>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.