build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5253545556 67>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #1061 Posted: 22-Oct-2017 at 11:04
Уште нема бројки за Септември ? Portline рано го започнаа зимскиот сон..
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #1062 Posted: 22-Oct-2017 at 13:22
Ни за август немаат, не па септември

Edited by Tranquilis - 22-Oct-2017 at 13:24
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
A380 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote A380 Quote  Post ReplyReply #1063 Posted: 28-Oct-2017 at 15:21
http://www.exyuaviation.com/2017/10/ex-yu-airports-handle-over-20-million.html
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1064 Posted: 30-Oct-2017 at 11:18


Се прашувам од каде им се скопските бројки за Септември? Да не ги ставиле вкупните бројки Скопје+Охрид во математикава?
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1637
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1065 Posted: 30-Oct-2017 at 11:38
Originally posted by pbanks

Се прашувам од каде им се скопските бројки за Септември? Да не ги ставиле вкупните бројки Скопје+Охрид во математикава?не само септемвриските - на портлине фалат и август, испозаспаа изгледа....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
A380 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote A380 Quote  Post ReplyReply #1066 Posted: 30-Oct-2017 at 19:00
Originally posted by pbanks

Се прашувам од каде им се скопските бројки за Септември? Да не ги ставиле вкупните бројки Скопје+Охрид во математикава?


Тие велат
Originally posted by

TAV Macedonia told EX-YU Aviation News that Skopje Airport handled 186.450 travellers in September alone.


Edited by A380 - 30-Oct-2017 at 19:00
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1637
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1067 Posted: 01-Nov-2017 at 12:39
Една жална вест - Portline повеќе нема право на пристап и објавување на статистичките податоци за македонските аеродроми - умре и тоа, турците ептен ја свртеа на радикална затвореност!!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1068 Posted: 01-Nov-2017 at 12:56
totalno bez vrska
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 577
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1069 Posted: 06-Nov-2017 at 19:58
София


Септември

Септември 2017 (2016)
пътници 603 349 (504 017) +19.7%
самолетодвижения 5 318 (4 980) +6.8%
карго 1 643 (1 535) +7%

Януари-септември 2017 (2016)
пътници 4 966 489 (3 599 165) +38.00%
самолетодвижения 44 078 (38 150) +15.5%
карго 15 226 (15 208) +0.1%


Октомври

Октомври 2017 (2016)
пътници 573 618 (477 322) +20.2%
самолетодвижения 5 011 (4 774) +5%
карго 1 946 (1 609) +20.9%

Януари-октомври 2017 (2016)
пътници 5 540 107 (4 076 487) +35.9%
самолетодвижения 49 089 (42 924) +14.4%
карго 17 172 (16 817) +2.1%


Edited by Galileo - 06-Nov-2017 at 19:58
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1070 Posted: 07-Nov-2017 at 20:32
okt SKP & OHD: 184.392 +21%    jan-okt +13%
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1637
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1071 Posted: 07-Nov-2017 at 22:34
Originally posted by gorazd

okt SKP & OHD: 184.392 +21%    jan-okt +13%


Од прилика ОХД би имало околу 10К а на скопје останатото или околу 23-24% - само ако имаш пристап до надлежните во ТАВ Македонија сугерирај за тој пропуст да неможе јавноста да биде информирана на месечно ниво за бројќите по одзимањето на ингеренциите на Портлине!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #1072 Posted: 08-Nov-2017 at 08:53
Ако може EX-YU да побара и добие податоци од ТАВ, мислам дека би било згодно (и потребно) и БИЛД да ги обезбедува и објавува овие податоци на месечно ниво.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1073 Posted: 08-Nov-2017 at 08:58
Originally posted by Navigator

Ако може EX-YU да побара и добие податоци од ТАВ, мислам дека би било згодно (и потребно) и БИЛД да ги обезбедува и објавува овие податоци на месечно ниво.


vo pravo si, treba BOJAN da se obide da gi dobie tie podatoci.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1637
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1074 Posted: 08-Nov-2017 at 09:46
Originally posted by pbanks


Originally posted by Navigator

Ако може EX-YU да побара и добие податоци од ТАВ, мислам дека би било згодно (и потребно) и БИЛД да ги обезбедува и објавува овие податоци на месечно ниво.
vo pravo si, treba BOJAN da se obide da gi dobie tie podatoci.


Јас стапив во контакт со нив „неофицијално“ - преку фб, им дадов забелешка и критика во однос на тоа прашање, рекоа дека ќе ги информираат надлежните во компанијата, им дадов предлог да го следат трендот на аеродромите во регионот ништо повеќе, меѓутоа доколку Бојан како официјален претставник го побара тоа сигурно би имало друга тежина.... или секако ЕхЈу..
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1075 Posted: 08-Nov-2017 at 11:25
Побарано, ќе го видиме одговорот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1076 Posted: 11-Nov-2017 at 21:32
Приштина ~150.000 за Октомври (прочитано од графикон затоа не знаам точна бројка). 
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1637
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1077 Posted: 11-Nov-2017 at 23:06
Originally posted by pbanks

Приштина ~150.000 за Октомври (прочитано од графикон затоа не знаам точна бројка). 


Мислам дека во Ноември ќе го поминеме Приштина а пресудно ќе биде декември(магла и број на патници)
Епа ај со „среќа“
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1078 Posted: 11-Nov-2017 at 23:17
Полека. Имa уште ~30-35k за топење

Сепак ќе биде симболично, Приштина одлично се држи.


Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1637
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1079 Posted: 12-Nov-2017 at 00:05
Originally posted by pbanks

Полека. Имa уште ~30-35k за топење Сепак ќе биде симболично, Приштина одлично се држи.


уште 25-30 да стопиме во ноември(како септември и октомври) и таман сме на мојот муабет
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 479
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1080 Posted: 16-Nov-2017 at 12:07

http://plusinfo.mk/vest/133995/nad-17-milioni-patnici-se-prevezeni-od-makedonskite-aerodromi


Во ппериодот од јануари до октомври годинава вкупнио 1.731.098 патници се превезени од аеродромите „Александар Велики“ - Скопје и „Св. Апостол Павле“ – Охрид. Ова претставува зголемување од 12, 8 отсто во однос на истиот период претходната година.

Само во месец октомври 2017 година од двата аеродрома во Република Македонија, се превезени вкупно 184 393 патници. Споредено со 2016 година, кога во текот на истиот месец се регистрирани 151 877 патници, забележан е раст од 21,4 отсто.

На аеродромот „Александар Велики“ бројот на патници за периодот јануари – октомври 2017 година изнесува 1 582 989 или зголемување од 12, 8 отсто, споредено со истиот период во 2016 година.

Забележан е и пораст од 13,3 отсто на бројот на патници на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид. Од месец јануари заклучно со месец октомври оваа година регистрирани се 148 109 патници.

Најзастапена дестинација, според бројот на патници, е Истанбул со учество од 12,4 отсто во вкупниот број на патници. Следува Цирих со  8,7 отсто, Виена 6,7 отсто, Базел 5,2 отсто и Малме 4,6 отсто.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5253545556 67>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.