build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5354555657 63>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1081 Posted: 16-Nov-2017 at 12:21
Солидноо - само октомври СКП - 172.909 патници одлично!

* ~36.500 сме одалечени од Приштина - уште 20к да скинеме у ноември - декември пак малку ќе киднат или ќе биде тука некаде....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1082 Posted: 06-Dec-2017 at 14:05
Ou sepak rast pod 20%:

Nov: SKP+OHD 145.718 +15%  (pri zgolemuvanje na brojot na letovi za 8%)

vo sekoj slucaj ke imame prv pat +2mio patnici na dvata aerodroma
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1083 Posted: 06-Dec-2017 at 17:03
Originally posted by gorazd

Ou sepak rast pod 20%: Nov: SKP+OHD 145.718 +15%  (pri zgolemuvanje na brojot na letovi za 8%)vo sekoj slucaj ke imame prv pat +2mio patnici na dvata aerodroma


Во превод - СКП ~138.500k или ~ +15.5%
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1084 Posted: 14-Dec-2017 at 18:20
Originally posted by Obedineta Makedonija

Солидноо - само октомври СКП - 172.909 патници одлично!

* ~36.500 сме одалечени од Приштина - уште 20к да скинеме у ноември - декември пак малку ќе киднат или ќе биде тука некаде....


Приштина - 117.260 патници за ноември од прилика сега сме на некои -15.000... ама маглата ќе ни го Е** ќејфот

Edited by Obedineta Makedonija - 14-Dec-2017 at 18:20
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1085 Posted: 08-Jan-2018 at 07:27

2017: SKP&OHD 2.027 mil patnici +13% (nov milestone)

DEC: SKP&OHD 150.528 +13%
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1086 Posted: 09-Jan-2018 at 01:03
Знам дека е дискутирано, ама потсетете ме кој "генијалец" има смислено дека вкупната бројка на патници е доволна како информација на јавноста?
На моменти човек ќе добие впечаток дека истиот генијалец имплицитно укажува дека ако се дадат посебни бројки за скопје и охрид јавност нема да знае да ги собере тие бројки.

Edited by mirakuliks - 09-Jan-2018 at 01:05
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1087 Posted: 09-Jan-2018 at 15:50

Според податоците за сообраќајот на патници, најфреквентни дестинации од скопскиот аеродром минатата година беа Истанбул со 12,3 отсто пазарен удел, Цирих (8,6 отсто), Виена (6,5 отсто), Базел (5,3 отсто), Малме (4,6 проценти) и Лондон (3,7 отсто).

Во однос на уделот на авиокомпаниите во сообраќајот на патници, Виз ер има превезено најголем број патници и има 59 отсто пазарен удел.

Најфреквентниот ден на аеродромот во Скопје лани бил 7 август кога вкупно 8.283 патници беа превезени со 98 летови, како резултат на УЕФА Супер купот.


http://plusinfo.mk/vest/139690/preku-aerodromite-minale-2-miliona-patnici

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1730
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1088 Posted: 09-Jan-2018 at 18:29
И вкупен број на патници за SKP за 2017 е?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1089 Posted: 09-Jan-2018 at 19:16
Originally posted by alexsend

И вкупен број на патници за SKP за 2017 е?


било колко..., шо има веза(тешки хоштаплери се тав) незнам која им е „стратегијата“ - стварно!?
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1730
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1090 Posted: 10-Jan-2018 at 09:31
Не ми е јасно од што се плашат...во доволен плус се. Или некој брои на прсти па се помешал...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1091 Posted: 10-Jan-2018 at 21:32


не само што нема бројки за декември, туку нема ни за ноември Ohno
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1092 Posted: 11-Jan-2018 at 00:39
Добро, а не би требало министерство за транспорт да ги има овие бројки?

Не знам што мислат и тие од ТАВ и од министерство ако не ги имаат односно ако не ги даваат бројките, зошто колку повеќе држат информации кои нормално се јавно достапни толку повеќе даваат впечаток дека нешто кријат.
Не би се изненадил дури и би советувал некои новинари да отидат и да истражат бидејќи неиздавањето на тие информации е и своевиден скандал. Таа информација е релевантна како и за целокупното население во државата толку повеќе и за потенцијални бизниси поврзани со аеродромите и авиопревозот.

Edited by mirakuliks - 11-Jan-2018 at 00:49
Back to Top
A380 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote A380 Quote  Post ReplyReply #1093 Posted: 18-Jan-2018 at 12:28
статистикаhttp://www.exyuaviation.com/2018/01/ex-yu-airport-race-2017.html
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1094 Posted: 19-Jan-2018 at 12:02
stranski sluzbi:   SKP noemvri 140.911, OHD 4,807 

2017:
Tirana 2,630 mil  +19.85% (!)
Solun 6,307 mil +4.3%
Sofia 6,489 mil +30%


Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 46
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #1095 Posted: 06-Feb-2018 at 18:10
Brojki za januar?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1730
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1096 Posted: 06-Feb-2018 at 20:00
Во март
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 151
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #1097 Posted: 06-Feb-2018 at 20:10
Па може и во Јануари 2019 да ни кажат вкупно за 2018, зошто мора месечно...
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1585
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1098 Posted: 09-Feb-2018 at 13:50
Jan 2018: SKP&OHD 151.380 +19%
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
kokimih View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Jan-2017
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote kokimih Quote  Post ReplyReply #1099 Posted: 09-Feb-2018 at 15:12
Uste nemozam da sfatam zosto ne ja objavuvaat statistikata odelno za aerodrom.   
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #1100 Posted: 09-Feb-2018 at 17:24
Neznam kolku bi mozel OHD da ima vo Januari ama znam deka SKP se natprevaruva so Pristina, koja shto imashe 144.137 patnici vo Januari, ke bide dosta izramneta ovaa godina so PRN, se nadevam SKP ke izleze kako pobednik
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5354555657 63>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.