build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиосообраќај (статистики)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 575859
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8900
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1161 Posted: 08-Aug-2018 at 11:25
Официјални бројки од статистика за 06-2018

СКП 192.302
ОХД 24.826

Како може секој месец бројките кои идат од различни извори секогаш да се разликуваат.

Originally posted by gorazd

Yo, brojki za Juni
SKP 193.007 (+27.8%)

od intervju na J.Lacin (TAV MK) na: http://www.marili.com.mk/dropion/?page=2607

P.S  SKP pred PRN za 34.8k   
ЛАЧИН: Од почетокот на оваа година до крајот на јуни, на аеродромот во Скопје имаме 976.851 патници, што претставува пораст од 21,4% на годишно ниво, додека бројката за двата аеродрома е вкупно 1.041.583 патници, или 21% годишен пораст
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 375
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #1162 Posted: 08-Aug-2018 at 12:46
Толку ги бива.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8900
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1163 Posted: 08-Aug-2018 at 13:58
Originally posted by Tranquilis

Толку ги бива.


во броење? Big%20smile за жал да Ohno
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 375
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #1164 Posted: 08-Aug-2018 at 14:13
Би искоментирал и нешто повеќе, ама не е за јавен форум. Шалабајзери.

Ќе ти искоментирав приватно, ама човек не може да ти прати приватна порака на твој форум. Си го стигнал лимитот на приватни пораки што можеш да ги примиш
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8900
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1165 Posted: 08-Aug-2018 at 15:18
Originally posted by Tranquilis

Би искоментирал и нешто повеќе, ама не е за јавен форум. Шалабајзери.

Ќе ти искоментирав приватно, ама човек не може да ти прати приватна порака на твој форум. Си го стигнал лимитот на приватни пораки што можеш да ги примиш


не само тоа, него ПМовите се и во дефект. некоја јаваскрипта спречува сабмит и господ неможе да најде која е. Очајно треба миграција на нешто помодерно. Пиши на ФБ, ме копка што си сакал да кажеш
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11945
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1166 Posted: 08-Aug-2018 at 17:39

И за PRN два различни податоци за јули

256.029
и
256.317

Според вториот извор заклучно со јули PRN вкупно 1.198.094


Originally posted by gorazd

Juli SKP&OHD 273.623 +19% Thumbs%20Up  (br na letovi +9%)

Можеме ли educated guess колку би биле засебно?
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1167 Posted: 08-Aug-2018 at 21:08
А од каде се статистиките gorazd што ги објавува?
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1168 Posted: 08-Aug-2018 at 21:48
TAV vs. zavod za statistika
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11945
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1169 Posted: 09-Aug-2018 at 19:06
  SKP PRN   Разлика
јан 145.591 144.137     1.454
фев 130.077 123.565     6.512
мар 156.952 150.432     6.520
апр 175.891 177.732    -1.841
мај 175.333 168.519     6.814
јун 192.302 178.424   13.878 
         
вкупно 976.146 942.809   33.337
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 575859

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.