build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиосообраќај (статистики)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 575859
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8929
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1161 Posted: 08-Aug-2018 at 11:25
Официјални бројки од статистика за 06-2018

СКП 192.302
ОХД 24.826

Како може секој месец бројките кои идат од различни извори секогаш да се разликуваат.

Originally posted by gorazd

Yo, brojki za Juni
SKP 193.007 (+27.8%)

od intervju na J.Lacin (TAV MK) na: http://www.marili.com.mk/dropion/?page=2607

P.S  SKP pred PRN za 34.8k   
ЛАЧИН: Од почетокот на оваа година до крајот на јуни, на аеродромот во Скопје имаме 976.851 патници, што претставува пораст од 21,4% на годишно ниво, додека бројката за двата аеродрома е вкупно 1.041.583 патници, или 21% годишен пораст
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #1162 Posted: 08-Aug-2018 at 12:46
Толку ги бива.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8929
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1163 Posted: 08-Aug-2018 at 13:58
Originally posted by Tranquilis

Толку ги бива.


во броење? Big%20smile за жал да Ohno
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #1164 Posted: 08-Aug-2018 at 14:13
Би искоментирал и нешто повеќе, ама не е за јавен форум. Шалабајзери.

Ќе ти искоментирав приватно, ама човек не може да ти прати приватна порака на твој форум. Си го стигнал лимитот на приватни пораки што можеш да ги примиш
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8929
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1165 Posted: 08-Aug-2018 at 15:18
Originally posted by Tranquilis

Би искоментирал и нешто повеќе, ама не е за јавен форум. Шалабајзери.

Ќе ти искоментирав приватно, ама човек не може да ти прати приватна порака на твој форум. Си го стигнал лимитот на приватни пораки што можеш да ги примиш


не само тоа, него ПМовите се и во дефект. некоја јаваскрипта спречува сабмит и господ неможе да најде која е. Очајно треба миграција на нешто помодерно. Пиши на ФБ, ме копка што си сакал да кажеш
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11969
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1166 Posted: 08-Aug-2018 at 17:39

И за PRN два различни податоци за јули

256.029
и
256.317

Според вториот извор заклучно со јули PRN вкупно 1.198.094


Originally posted by gorazd

Juli SKP&OHD 273.623 +19% Thumbs%20Up  (br na letovi +9%)

Можеме ли educated guess колку би биле засебно?
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 130
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1167 Posted: 08-Aug-2018 at 21:08
А од каде се статистиките gorazd што ги објавува?
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 328
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1168 Posted: 08-Aug-2018 at 21:48
TAV vs. zavod za statistika
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11969
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1169 Posted: 09-Aug-2018 at 19:06
  SKP PRN   Разлика
јан 145.591 144.137     1.454
фев 130.077 123.565     6.512
мар 156.952 150.432     6.520
апр 175.891 177.732    -1.841
мај 175.333 168.519     6.814
јун 192.302 178.424   13.878 
         
вкупно 976.146 942.809   33.337
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8929
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1170 Posted: 24-Aug-2018 at 21:02
Официјални бројки за Јули. Пораниле месецов, мислам дека треба да им дадат бонуси

Скопје - 237.447
Охрид - 35.278
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 328
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1171 Posted: 06-Sep-2018 at 14:34

tav avg SKP&OHD 274.169 +10% (otprilike toa ke bide verojatno i rastot do krajot na god)

Edited by gorazd - 06-Sep-2018 at 14:35
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1601
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1172 Posted: 08-Sep-2018 at 18:15
После август сме "пата-пата" со Приштина мртва трка

Pristina Airport registered its busiest August on record by welcoming 274.755 passengers, representing an increase of 13.7% on the same month last year. So far this year, it has handled 1.472.849 passengers, up 13.5% on 2017. Pristina Airport has added over 174.000 passengers when compared to the same period last year. Meanwhile, the airport has begun work on extending its runway. According to the project, the runway will be lengthened from the current 2.560 metres to 3.000 metres.

Month     PAX     Change (%)
JAN     144.137     ▲ 17.3
FEB     123.565     ▲ 14.1
MAR     150.432     ▲ 19.2
APR     177.732     ▲ 3.1
MAY     168.519     ▲ 12.8
JUN     178.052     ▲ 23.3
JUL     256.029     ▲ 9.3
AUG     274.755     ▲ 13.7

https://www.exyuaviation.com/2018/09/pristina-airport-records-busiest-august.html

Edited by alexsend - 08-Sep-2018 at 18:16
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 486
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1173 Posted: 14-Sep-2018 at 15:30

АВГУСТ 2018 (2017)

ВАРНА - 472.461 (443.932) ▲6,4%
БУРГАС - 911.407 (864.465) ▲5,4%

ЯНУАРИ - АВГУСТ 2018 (2017)

ВАРНА - 1.751.708 (1.462.394) ▲19,8%
БУРГАС - 2.720.755 (2.479.080) ▲9,7%
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1601
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1174 Posted: Today at 08:12
И уште нема точна бројка за август (скопје само)!?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8929
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1175 Posted: Today at 08:39
Не

http://makstat.stat.gov.mk/PXWeb/pxweb/mk/MakStat/MakStat__Transport__VozduhoplovenTransport/125_Trans_MK_PrevPatnAerodromi_Mk.px/?rxid=46ee0f64-2992-4b45-a2d9-cb4e5f7ec5ef
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 575859

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.