build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Авиосообраќај (статистики)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Авиосообраќај (статистики)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5859606162 63>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 605
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1181 Posted: 20-Sep-2018 at 13:15
јас па лично немам такво искуство на скопскиот аердром. Не верувам дека некој прди или слично. Ако на косоварите толку им смета, ене им ја "златна" Приштина па нека летаат од таму. А да, и ако одам во туѓа држава, ми нема логика да го зборам својот мајчин јазик, и домаќинот да ме гледа како теле. Проблемот е што косоварите мислат дека тука секој ги разбира. Не оди тоа така...
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1597
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1182 Posted: 20-Sep-2018 at 14:19
Originally posted by my Macedonia

Цените до Приштина се лудило и пак таква бројка. Со визаир од Германија( таму каде има многу косовски албанци) мислам дека ќе го надмине скопскиот. А кога ќе гледам како персоналот на скп- аеродром се однесува со косовските патници, јас лично никогаш повеќе не би летал да сум од таму. А и начинот како се однесуваат со свои граѓани, апосолутно неразбирливо. Годишно донесувам туристи, се ок ама скопскиот аеродром е катастрофа. Кога не разбира странецот, ќе и викаш ,,ајде бее,, зборувај ,,македонски,,?!? Кашлање и пр*дање од персоналот без никаков срам😂😂😂. Контрола низ полицајки како ГОРДЕ, од далеку планираат што да ти прават, не е само изледот туку и карактерот како на горде. Тешко нас.
Ne znam dali e do tolku loso no deka treba da se raboti na aerodromskiot personal toa stoi. Aj da ne bidam mnogu strog, eve ke kazam deka ne se nasmeani, im fali prijatelski izgled na liceto. Policajcite se prikazna za sebe. Poslednite 5-6 pati primetiv deka na vleguvanje vo Makedonija policajcite se uzasno neljubezni i strasni, dodeka na izleguvanje bea Ok

Edited by Denko - 20-Sep-2018 at 14:25
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3823
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1183 Posted: 20-Sep-2018 at 14:56
Originally posted by vladegf

јас па лично немам такво искуство на скопскиот аердром. Не верувам дека некој прди или слично. Ако на косоварите толку им смета, ене им ја "златна" Приштина па нека летаат од таму. А да, и ако одам во туѓа држава, ми нема логика да го зборам својот мајчин јазик, и домаќинот да ме гледа како теле. Проблемот е што косоварите мислат дека тука секој ги разбира. Не оди тоа така...


Хаха тоа што го слушнав со другите никој не може да ми каже дека не беше па и се пули како да не е ништо.
Чиста грешна логика имаш, косоварите сепак имаат влиание низ бројот на скп-аеродром. Така си губиме патници. ПС: Не беа странците што ги земав косово-албанци туку од Италија и Перу. Тие се виделе, ама таков кикс хаха неписмен народ што друго.
Ако земаме строго, персоналот треба да си знае и албански или пак АНГЛИСКИ. Многу патници се од мкд и зборуваат само албански, затоа треба да има и персонал што зборува албански. Е со тоа и косово-албанците разбираат па затоа и пак ќе дојдат. Тоа е финта на бизниз, нешто што многу во Македонија не знаат.
Како можеш да очекуваш да се збори,,македонски,, ? Странец е? Или зборуваш ти на арапски кога ќе си леташ во дубаи??
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1184 Posted: 21-Sep-2018 at 10:26
Originally posted by pbanks

Прашање е дали имаме шанси и оваа година. Зимово Скопје има редукции а Приштина има нови летови. 
Да, зимава кај нас има редукции, а Приштина има нови летови, но основата на SKP за овие 4 месеци од лани е прилично солидна. Не следам детално ситуација и не знам колку таа основа сме ја надоградиле со нови линии во првата половина од оваа година во споредба со Приштина. Но знам дека замената на два А320 со два А321 беше сега скоро и тие се значително надоградување на основата од лани. Значи имаме и позитивни и негативни придвижувања, а ланските бројки и досегашните бројки од годинава ни оставаат солиден бафер. Мислам дека само доколку сме голем баксуз со магла, тогаш може да се случи изненадување, затоа и пишав дека тркава за 2018 сепак сеуште не е решена.

Во секој случај, не е особено важно кој аеродром ќе има 10-20 илјади патници повеќе во 2018, јас ги следам статистикиве затоа што ми е мерак каква успешна трансформација се случи на SKP, а претркувањето на PRN му доаѓа како некој milestone во тој процес. Она што е важно е да се задржи трендот на висок раст колку што може подолго и скопскиот аеродром да биде значително подобар и подобро поврзан, вклучувајќи тука и во однос на регионалниот конкурент, затоа што борбата меѓу овие два аеродроми е неизбежна поради големото преклопувње, и делумно се работи за "zero sum game".Edited by Cloverstack - 21-Sep-2018 at 10:28
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 396
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1185 Posted: 08-Oct-2018 at 08:24
Oh, sepak dvocifren rast

Sep. SKP&OHD 232.369 +12%

(PRN 190.385)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1186 Posted: 08-Oct-2018 at 11:24
Едно  ~+20.000 од Приштина месецов му доаѓа?
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 396
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1187 Posted: 08-Oct-2018 at 22:25
OHD +10% => +20k od PRN
OHD +20% => +17k od PRN
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1188 Posted: 09-Oct-2018 at 11:31

Делот со статистики од денешното соопштение на ТАВ:


- Според статистиката за патничкиот сообраќај, од јануари до септември 2018 година најфрекфентни дестинации на Меѓународниот аеродром Скопје се: Истанбул (двата аеродроми Ататурк и Сабиха Гокчен, со 10,8% пазарен удел), Цирих (7,8%), Виена (5,7%), Базел (5,3%), Малме (4,5%) и Братислава (3,4%).

- Во однос на пазарниот удел на авиокомпаниите во вкупниот патнички сообраќај, Виз ер го превезе најголемиот број на патници со 60,3% удел на пазарот, а потоа следуваат Туркиш ерлајнс (7,8%), Аустриан ерлјанс (5,7%), Германиа флуг (4,5%), Пегасус ерлајнс (3,7%), Кроација ерлајнс (3,4%).

- Најфрекфентниот ден на Меѓународниот аеродром Скопје во првите 9 месеци од 2018 година во поглед на патнички сообраќај беше 29 јули со превезени 8.796 патници, додека од аспект на број на воздухопловни операции најфрекфентен беше 2 август со 76 летови.

- Покрај постојаниот двоцифрен пораст на патничкиот сообраќај, ТАВ Македонија бележи и значаен годишен пораст на карго-сообраќајот на скопскиот аеродром во првите 9 месеци од 2018 година, кој изнесува 2.676 тони и е поголем за 22% споредено со истиот период во 2017 година.

- Меѓународниот аеродром Скопје е поврзан со 37 редовни авиолинии во текот на целата година, опслужени од 12 авиокомпании, и 4 чартер дестинации (летна сезона), опслужени од 6 авиокомпании. Охридскиот аеродром Свети Апостол Павле има 3 редовни авиолинии во текот на целата година и 8 сезонски дестинации, опслужувани од 12 авиокомпании.


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1189 Posted: 17-Oct-2018 at 00:25

Септември

OHD   23.681
SKP   208.077
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1758
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1190 Posted: 17-Oct-2018 at 07:15
Разлика со приштина околу 3.000 патници
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 396
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1191 Posted: 08-Nov-2018 at 08:20
TAV ocekuvase "double digit grow" do krajot na godinata ...

Okt: SKP&OHD: 197.461 +7%
(btw rezulatot e soliden ako se zeme vo predvid deka brojot na letovi e namalen za -1%)

ova mu doagja otprilike 185k za SKP (so toa sme za nekoi 12k povtorno pred komsiite)

fun fact: so nula rast do krajot na godinata dvata aerodroma bi imale 2.315 mil. patnici (krajniot rezultat bi trebalo da bide 2.33-2.34 mil.)


Edited by gorazd - 08-Nov-2018 at 08:46
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #1192 Posted: 08-Nov-2018 at 09:38
Би требало ваквиот намален раст да продолжи сигурно уште 4-5 месеци? Дел од линиите на „Визер“ престанаа да сообраќаат, нова линија е само онаа кон Атина, која не би можела да ги надомести оние што нема да сообраќаат зимскиот период. Можеби не би имале нулти развој, но да не се надеваме на поголем раст од 5% во наредните месеци, во најдобар случај?
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 498
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1193 Posted: 16-Nov-2018 at 19:43
ОКТОМВРИ 2018 (2017)

ВАРНА - 100.633 (94.950) ▲6,0%
БУРГАС - 54.28 (27.557) ▲96,1%

ЯНУАРИ - ОКТОМВРИ 2018 (2017)

ВАРНА - 2.161.086 (1.841.866) ▲17,3%
БУРГАС - 3.254.129 (2.960.380) ▲9,9%
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1758
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1194 Posted: 18-Nov-2018 at 08:09
Октомври Скопје?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1195 Posted: 05-Dec-2018 at 11:36


И така лабаво, 05.12 дојде, уште чекаме статистика за 10 месец

http://makstat.stat.gov.mk/PXWeb/pxweb/mk/MakStat/MakStat__Transport__VozduhoplovenTransport/125_Trans_MK_PrevPatnAerodromi_Mk.px/?rxid=46ee0f64-2992-4b45-a2d9-cb4e5f7ec5ef
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 396
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1196 Posted: 05-Dec-2018 at 11:47
haha,  a u megjuvreme :
so toa sme i oficijalno zad PRN za ovaa godina Big%20smile  (nesto ne mi stima tuka no da gi pocekame noemvriskite brojki)

foto source https://1tv.mk/biznis/


Edited by gorazd - 05-Dec-2018 at 12:06
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1197 Posted: 05-Dec-2018 at 12:39
ПА добро Приштина беше пред 2 дена... кој и да „победи“, разликата ќе биде маргинална. Но битно е да има опции. Прв пат ја користев Приштина во саботата (ги частев 4 departures ). Со новиот автопат е навистина многу згодна опција. До сега имам слетано во ПРН само по грешка поради временски околности во Скопје.

Мислам дека нашиот терминал е за нијанса поубав, иако нема голема разлика. Од друга страна во Приштина имаат директен поглед на писта од departures што е предност. Ми падна во очи дека иако имаат многу помасивен security check (имаше 8 активни пулта ако не се лажам) гужвата беше поголема отколку во СКП. Веројатно беше некој rush hour, не гледам друга причина.


Edited by pbanks - 05-Dec-2018 at 12:40
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 396
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #1198 Posted: 07-Dec-2018 at 15:40
ubavo si napravil no se dodeka PRN nema reguliran javen prevoz do gradot  tesko da se nametne kako atraktivna alternativa

btw TAV  brojki za nov. :

SKP&OHD 153.271 +5%, +16% jan-nov

P.S br. na letovi e -4%

Edited by gorazd - 07-Dec-2018 at 16:07
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1758
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1199 Posted: 07-Dec-2018 at 20:05
СКП Октомври?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1200 Posted: 10-Dec-2018 at 13:01
Originally posted by gorazd

ubavo si napravil no se dodeka PRN nema reguliran javen prevoz do gradot  tesko da se nametne kako atraktivna alternativa

не сум сигурен дека тоа нешто менува за нас. Ако некој ја користи Приштина, веројатно секогаш оди со кола. Трансфер преку Приштина со воз/автобус па преку јавен транспорт (кој велиш го нема) не верувам дека би се исплател во блиска иднина, во смисла колку време ќе треба за сето тоа.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5859606162 63>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.